RAST NOČITEV: Hoteli na Obali zadovoljni z julijskim izkupičkom

Piran

Poletna turistična sezona je na vrhuncu. Z dobrim obiskom se lahko pohvalijo tako hoteli na Obali kot tudi slovenska naravna zdravilišča. V Občini Piran so hoteli julija zabeležili za okoli šest odstotkov več nočitev kot julija lani, slovenska zdravilišča pa kljub upadu števila ruskih gostov beležijo skupno boljši obisk kot lani.

Hoteli v piranski občini so bili julija v povprečju 92-odstotno zasedeni, gostje pa so ustvarili za več kot 175.000 nočitev. Med gosti prevladujejo tujci, ki jih je bilo okoli 75 odstotkov in ki so v primerjavi z lani ustvarili za desetino več nočitev, je za STA povedala Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož. Med tujimi gosti je največ Avstrijcev in Italijanov, sledijo Nemci in Rusi. V združenju pričakujejo, da se bo število Italijanov avgusta še povečalo.

V piranski občini beležijo tudi zelo veliko dnevnih obiskovalcev. V tamkajšnji turistično-informativni pisarni se jih dnevno oglasi okoli 600. V združenju pričakujejo, da bo tudi avgust prinesel podobne turistične rezultate kot julij.

Optimizem veje tudi v Kopru

Tudi na območju koprske občine so turistični delavci glede poletne sezone optimistični. Turistične zmogljivosti so trenutno med tednom zasedene okoli 80-odstotno, za vikend nekoliko več. Kot so za STA še sporočili iz Mestne občine Koper, si želijo, da bi se letos približali lanskim številkam, ko je bila koprska občina "absolutna zmagovalka med občinami po indeksu rasti nočitev". Te so se lani na letni ravni v primerjavi z letom 2013 povečale za 10,3 odstotka, ob tem pa so lani prvič zabeležili več tujih kot domačih gostov.

Za točne podatke o letošnji sezoni bo po, kot navajajo v Kopru, potrebno počakati na konec poletne sezone, sicer pa med gosti tradicionalno prevladujejo Slovenci, Italijani, Nemci in Avstrijci.

V zdraviliščih pogrešajo Ruse

Z letošnjim obiskom so kljub precejšnjemu upadu števila ruskih gostov zelo zadovoljni v slovenskih naravnih zdraviliščih, saj imajo marsikatere terme v tem času polno zasedene svoje hotelske in kamp zmogljivosti. Tako se visoka pričakovanja za letošnjo sezono v glavnem uresničujejo, v večini zdravilišč bodo dosegli ali celo presegli zastavljene cilje, je za STA navedel direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer.

Kot poudarja, so intenzivno večmesečno delo in skrbno načrtovani programi "obrodili bogate sadove v slovenskih naravnih zdraviliščih", saj beležijo zelo dobre polletne rezultate, trend rasti pa se nadaljuje tudi v poletje. V prvih šestih mesecih letos je slovenska naravna zdravilišča obiskalo za 9,7 odstotka več domačih gostov in za 5,3 odstotka več tujih gostov kot lani. Natančnejši podatki za mesec julij pa bodo znani predvidoma prihodnji teden.

Porast gostov zaradi boljših gospodarskih razmer

"Predvsem dobri rezultati med domačimi gosti so, kot kaže, posledica ugodnejše gospodarske klime," med drugim pravi Altbauer in izpostavlja še dober obisk gostov iz Avstrije, ki ustvarijo že slabo tretjino vseh ustvarjenih prenočitev med tujimi gosti. Dobre znake okrevanja kažejo ponovno gostje iz Italije, narašča število gostov s Hrvaške, Nizozemske in Izraela, izpostavlja Altbauer.

Na drugi strani je število prenočitev gostov iz Rusije letos upadlo za 41 odstotkov, kar je poglaviten razlog za skupni polletni dvoodstotni padec števila nočitev med tujimi gosti ob sicer že omenjeni 5,3-odstotni rasti števila tujih gostov. Razlog je med drugim tradicionalno izredno dolga doba bivanja ruskih gostov.

Deli novico:

tour istra |  03 .08. 2015 ob  08: 24
@vsem spodnjim, Večni rdeči revulocionarji kateri imajo roke v portoroški marmeladi že sedem desetletij pa ja ne bodo pjunili v svoj krožnik in predstavili realno stanje. Nič novega na našem Zahodu. Še naprej volite te vole...
jaz |  03 .08. 2015 ob  08: 17
ne verjamem nobenemu vec nic! pomoje lazejo...
Zavajajoč prispevek |  02 .08. 2015 ob  14: 07
tudi če bi 200% zasedeni vsako leto poročajo o izgubah. Turistov največ vidimo v kolonah proti Hrvaški v Mortorožu pa je bolj malo turizma, pa tudi nimajo tam kaj početi. Jaz bi vsem turističnim delavcem, ki hodijo po svetu na predstavitve slovenskega turizma in ogled turističnih atrakcij zaračunal te sindikalne izlete, ker so šli samo za svojo korist. Ničesar niso domov prinesli, nobene nove ideje, samo nove cene in nudijo pa tudi bolj malo.
Koprcan |  02 .08. 2015 ob  11: 46
Tolko so zadovoljni da LAZEJO...ce bi obala bi bila polna bi prav tako bilo kaj ljudi zunaj. Kaj pa ki se ti klosari hvalijo da imajo turiste ki samo prespijo noc da bi pol potovali naprej..
vsi ste v zmoti |  02 .08. 2015 ob  06: 55
ker nadnaravni Nedeljko vabi svoje bivše sodržavljanje na našo obalo, priznajmo Nedeljko državno odlikovanje
Popeye |  01 .08. 2015 ob  23: 16
Koga vi lažete?
Ko je bil Portorož poln leta 1995 ste pisali da je 100 poln. Ko je bil polovično poln leta 2005 ste pisali da je 100 poln. Zdaj ko v portorožu je vse mrtvo, ko ni enega turista pišete da je skoraj sto procentno poln :S
drita v čelo |  01 .08. 2015 ob  19: 28
Po prečitanem članku sem dobil občutek, da delamo reklamo Hrvaškim lastnikom hotelov. Nekaj podobnega je, če prečitamo kako dobro posluje Banka Koper, alias Intesa Sanpaolo, Droga Kolinska, alias Atlantik trade, Mercator, alias Agrokor, Fructal, alias Nectar, Radenska / Kofola, Pivovarne / Haineken....lahko bi našteval do jutra. V kateri slovenski družbi se lahko pohvalijo z dobrim poslovanjem, a? Smo prav eni tlačani, da me postaja sram. In kdo nas je do te situacije pripeljal?
Jon |  01 .08. 2015 ob  16: 41
Hodim po obali in vidim veeeeliko tujcev. V Kopru, Izoli in Piranu se govori enako kot v Mostarju ali Čačku. Jaz preprosto ne vem kdo je turist. Mogoče pa naši bivši sodržavljani hodijo k nam na počitnice???
hudiča |  01 .08. 2015 ob  15: 22
dobro se skrivajo ti turisti, kje so zaprti v svojih sobah?
lol |  01 .08. 2015 ob  13: 49
http://www.24ur.com/novice/slovenija/sramota-v-portorozu-in-nekonkurencnost-domacega-turizma.html
no capisco |  01 .08. 2015 ob  13: 35
Makaj vsako leto nad 90% izven top sezone
vsako leto porast par %
če ni porasta pa zato ker je kakšen hotel v remontu in zaprt

ma zakaj smo drugače s tem turizmom tu u remengo
kdo laže?
zakaj hoteli izguba plače navadnih delavcev v turizmu mižerija?

kjočola |  01 .08. 2015 ob  13: 27
Glede na vsakoletno poročilo o rasti obiska se mi zdi, da so hoteli zasedeni že preko 200%.
1