POLNA USTA O POMEMBNOSTI SAMOOSKRBE, ODKUPNE CENE MLEKA PA NAJNIŽJE V EU: Mlekarji so besni (FOTO)

Slovenija

Na ministrstvu za kmetijstvo je danes potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na kilogram, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Foto: STA

Kot je po koncu pogajanj v nagovoru zbranim mlekarjem in predstavnikom medijev v Ljubljani poudaril predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, so kmetje sestanek s predstavniki v verigi zahtevali zaradi velikih težav mlečnega sektorja.

"Stanje v mlečnem sektorju je zelo kritično," je opozoril. Kmetje so po njegovih besedah izpostavljeni dnevnim cenam repromateriala. Spomnil je na nenehne podražitve krmil, posebej koruze in soje, pa tudi ostalih komponent. "Da ne govorim o umetnih gnojilih, ki so se zelo podražila," je dodal.

Pri tem pa je povprečna odkupna cena mleka v Sloveniji s 35,9 centa na kilogram med najnižjimi v EU - nižjo imajo samo na Portugalskem, je povedal Medved. Sindikat zato zahteva takojšnje zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na kilogram, kolikor je povprečje v uniji.

Kmetje so na današnja pogajanja prišli še z nekaterimi drugimi zahtevami. Zavzeli so se za transparentno modelno usklajevanje cen mleka na mesečni ravni, plačilo celotne vsebnosti parametrov v mleku in plačilo mleka na kilogram, ne več na liter, tako kot imajo to urejeno v vseh državah EU.

Udeleženci sestanka so pristali na večino zahtev kmetov, pri čemer naj bi podrobnosti še dorekli, z izjemo takojšnjega dviga odkupne cene mleka za pet centov na kilogram. Dogovoriti to zahtevo že danes bi bilo preoptimistično, je v izjavi po pogajanjih dejal kmetijski minister Jože Podgoršek. "Vsakdo potrebuje svoje kalkulacije," je menil, pri tem pa ocenil, da so bili trgovci na današnjih pogajanjih vendarle proaktivni.

Foto: STA

"Trgovci so pripravljeni na večjo dinamiko sprememb cenikov do mlekarn, torej navzdol. To je zame zelo pomembna informacija, zato da se lahko vendarle skomunicira morebiten dvig cene v javnosti na način, da s tem rešujemo prvega v verigi, kmeta, da ta člen ne poči," je navedel minister. Sam pa se je že "jasno postavil na izhodišče, da moramo v čim krajšem času priti do povprečne cene v EU".

Medved je današnja pogajanja označil za "pomemben korak naprej", pričakuje pa še tudi ureditev cen. "Nekatere kmetije so zelo zadolžene in če se cene ne bodo uredile, se kmetije ne bodo več mogle nadalje razvijati niti obstajati," je posvaril. Zvišanje cen je nujno "za ohranjanje slovenskega podeželja", je dodal.

Osebno je upal, da se bodo pogajanja nadaljevala že v petek, a so se na koncu deležniki v verigi dogovorili za vnovično srečanje v ponedeljek.

Sicer pa ima Slovenija na področju mleka okoli 130-odstotno samooskrbo. Podgoršek je danes priznal, da z zaskrbljenostjo spremljajo vreme in da suša že kaže prve posledice, "zlasti na peščenih tleh so žita že zelo prizadeta". Poleg tega je spomnil na težave pri dobavi gnojil. "A mlečni sektor je zaenkrat vendarle še stabilen in kolikor poznam resne kmete, imajo načeloma kar nekaj zaloge krme, ker imamo nekaj ugodnih let za sabo, neki manjši odmik od običajnih let pa načeloma takoj ne bi smel puščati posledic," je sklenil.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
JKDWingChun |  24 .03. 2022 ob  14: 39
Jaz razumem da so besni ker ze tako od litra mleka dobijo cirka 30 centov! Ampak drazje mleko vlece kupca drugam kjer je cenejše! Potrosnik vedno gleda da bo potrosil cimmanj, kmetu pa da zasluži čimveč! TorejjQuery112308132645166427108_1648129030421 Fora je nekje vmes torej a?? Vlada??