PODATKE RAZISKAVE BO TREBA POGLEDATI SKOZI NOVEJŠA OČALA: "Ne bi si drznil igrati ruske rulete z vrtčevskimi otroci in prvo triado"

Slovenija

Jutri bodo javnosti predstavili rezultate nacionalne raziskave o razširjenosti covida-19 in prekuženosti prebivalstva s koronavirusom. RTV Slovenija je danes poročala, da po do zdaj znanih podatkih raziskava ne kaže velike razširjenosti virusa. Primorski mikrobiolog Gorazd Janez Pretnar ostaja previden, ko gre za analizo podatkov in rahljanje ukrepov. "Težko je karkoli zanesljivega reči kot to, da seveda nismo prekuženi. Svet se je razdelil. Imunologi, mikrobiologi in epidemiologi ne pridemo skupaj. Podatke bo potrebno pogledati skozi novejša očala," pravi Pretnar.

Država je k odvzemu vzorca povabila 3.000 prebivalcev Slovenije, za odvzem brisa in krvi se jih je odločilo 1368. Rezultate raziskave bodo javnosti predstavili jutri, po poročanju RTV Slovenija pa ne kaže velike razširjenosti virusa. Mikrobiolog Gorazd Janez Pretnar predvsem upa, da bodo rezultati, ki jih bodo dali v javnosti, konkretni in ne samo številke. Kot dodaja, jih bo potrebo pogledati skozi 'novejša očala'.

"Kažejo se obrisi, da ta virus okuži krvno-žilni sistem oziroma stene žil. Raziskovalce zdaj čaka druga naloga, da ugotovijo, v čem je razlika med temi, ki so hudo zboleli in temi, ki niso hudo zboleli. Vsaka raziskava odpre pet novih vprašanj in tukaj jih bo sto," pravi Pretnar.

Sicer za Slovenijo Pretnar meni, da smo v primerjavi s preostalim svetom zmagovalci v boju z epidemijo. Število novih okužb je upadlo oziroma se njihovo število drži sorazmerno. Opozarja pa na previdnost v prihodnjih dneh in osebno meni, da je za vstop v vrtce in šole še malce prezgodaj:

"Ne morem se znebiti občutka, da je kapital stisnil šolsko ministrstvo, ker zahteva starše v službah. Ves čas se je govorilo, da so otroci najmanj prizadeti. Po drugi strani pa tisti otroci, ki zbolijo, zbolijo za hudim vnetjem krvno-žilnega sistema. Ne bi si drznil igrati ruske rulete z vrtčevskimi otroci in prvo triado."

Pretnar ocenjuje, da smo pred veliko preizkušnjo. Prihaja čas poletnih počitnic, ko bo zelo pomembno 'koga bomo spustili v državo in na kakšen način'. Lahko se namreč zgodi drugi val epidemije. Bolezen covid-19 se še vedno primerja z gripo, ki se običajno vsako leto vrne med populacijo jeseni.

"Glede na to, da smo videli covid-19 tudi v toplih krajih, se ne bi zanašal na to zadevo. Res je, da smo v toplem času več zunaj, si izberemo prostor v naravi, na vrtu in je že s tem precej onemogočena širitev virusa. Drugi val je odvisen predvsem od ukrepov. Če se jih bomo držali kot sedaj, ni nujno, da ga dobimo. Če se bomo preveč sprostili, pa je ta možnost bistveno večja," dodaja Pretnar.

Na podlagi odvzetih brisov v vseslovenski raziskavi so 25. aprila dokazali eno novo okužbo, pri eni osebi, pri kateri je bil test v raziskavi pozitiven, pa je bila okužba diagnosticirana že pred enim mesecem.

Kot je dejal minister za zdravje, Tomaž Gantar, je raziskava bolj ali manj potrdila predvidevanja. Ob tem je pojasnil, da je s 95-odstotno verjetnostjo prekuženost med dvema in štirimi odstotki. Kar je po ministrovih besedah relativno malo, pomeni pa tudi, da je vsak trideseti prišel v stik s koronavirusom.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
galeb |  06 .05. 2020 ob  10: 28
@hribi
Mogoče imaš prav, ker nihče od nas ne more vedeti, kaj se v bistvu dogaja. A če si spremljal stanje v Italiji, si videl, da je bila tam smrtnost neprimerljivo višja kot druga leta. Pri nas se je smrtnost omejila na starejšo populacijo, večinoma takšno, ki je že imela kronične bolezni. V Italiji so umirali tudi zdravi ljudje in to vseh starosti! Pri nas smo s karanteno pričeli veliko prej kot pri njih. Če primerjam samo stanje med našo in njihovo državo, mislim, da je bila pri nas umrljivost razmeroma nizka prav zaradi teh ukrepov. Zato jo nikakor ne morem primerjati z umrljivostjo prejšnjih let, ko nismo živeli v karanteni. Ne morem pozabiti prikaza italijanskih časopisov, ko je polovica vseh strani zajemala osmrtnice...
žveplo |  06 .05. 2020 ob  09: 14
A se vam smrtnost 0,1% oziroma EN PROMIL zdi velika oziroma dovolj velika za propad nacionalnega gospodarstva, za tisoče brezposelnih, za slabo splošno zdravstveno oskrbo, ki se je ustavila, za težke stiske in strahove ljudi, ki si ne upajo razmišljati drugače od zapovedanega? A mogoče vse skupaj ni zrelo za ovadbo vlade sedanje in prejšnje, pa ne samo naše, temveč vseh, razen Švedov in Belorusov na sodišču za človekove pravice, za komplot proti človeštvu?
Drek |  06 .05. 2020 ob  09: 13
-3
hribi | 06 .05. 2020 ob 07: 59
Ja vendar niso vsi domi za ostarele bili predmet okužbe, torej je podatek relativen.

Še enkrat: Prekuženost je 3% KER SMO SE DRZALI UKREPOV. Cim se jih ne bomo bo ZRASLA SMRTNOST.

Pri običajni gripi ti ne pride do obojestranske pljučnice , pri kareri RABIŠ VENTILATOR, in kolikor vem običajna gripa ne gre v živčni sistem.
Pri običajni gripi imamo polovico ljudi kateri so precepljeni...da pride do take precepljenosti pi covidu, koliko bi bilo mrtvih, oz. koliko respiratorjev bi rabili?
 |  06 .05. 2020 ob  08: 45
Če je bilo okuženih oz. prekuženih 84.000 slovencev in jih je 100 umrlo je potemtakem indeks smrtnosti 100:84.000 = 0.001904 kar pomeni 0,1% od vseh okuženih... to je pa enako ali celo manj od običajne gripe... kdoga sedaj tukaj že par mesecev da ne rečem kaj.
hribi |  06 .05. 2020 ob  07: 59
@Drek
Zgleda da nisem prav dobro razložil podatek o umrljivost, da bo razumljiv. Omejil se bom samo na covid. Med vsemi , ki so umrli v DZO so ljudje , ki so umrli s covidom in zaradi covida in je to število NIŽJE v primerjavi z 2018 in 2019. Velika večina umrlih - 80% je v starosti nad 75 let, kar se tudi zgodi v vseh epidemijah gripe. Še več, v vseh epidemijah gripe smo imeli višjo smrtnost te populacije (domovi za ostarele).
Cca 3% populacije je prekuženih ali okoli 84 000 prebivalcev. Ta podatek pove, da covid ni tako zelo nalezljiv. Od vseh okuženih - cca 84 000 imamo le okoli 1500 ki so se obrnili na zdravnika. Vsi ostali so bolezen preboleli v zelo blagi obliki, da bodisi niso niti vedeli da imajo virus bodisi je bila tako blaga bolezen da niti do zdravnika ni bilo potrebe. In hkrati zaradi nevednosti o okužbi niso okužili vseh okoli sebe, ker se niso obnašali tako , kot bi se če bi vedeli da so okuženi. Torej zadeva še zdaleč ni taka, kot nam jo prikazujejo.
Še več, virus niti tako smrten. Ker sem prej zapisal , da je SKUPNO število umrlih v RS ne glede na vzrok nižje kot v 2018 in 2019. Verjetno bi zaradi tega bilo zaželeno, da je covid ves čas med nami, a ne?
kokodek |  06 .05. 2020 ob  07: 33
in kaj predlaga dr. Pretnar ? je rešitev večna izolacija, zdravilo, cepivo ? kolikor vem, je dr. Pretnar proti cepivom. če ima drugo rešitev, bomo zadovoljni, če jo predstavi
Drek |  05 .05. 2020 ob  23: 00
hribi | 05 .05. 2020 ob 22: 16
Statistke umrlih je treba gledati takole: ce smo npr prejsnje leto imeli 1000 mrtvih, so tej umrli za gripo, pljucnico, angino, itd...
to to leto imamo tudi npr 1000 mrtvih, le da so tej umrli za covid PREDEN bi umrli za gripo, pljucnico ,angino.
Tako ,da je lahko stevilo mrtvih enako...le RAZLOG je razlicen.
In ta virus je ruba,da pusca trajne posledice na zivcnem sistemu...ni SAMO SMRT tisto kar caka obolele..
Prekuženost je 3% KER SMO SE DRZALI UKREPOV. Cim se jih ne bomo bo ZRASLA SMRTNOST.

Ce pa mislis ,da so cilji drugi...nevem koliko je v interesu kapitalizma neka situacija ki klice po POPOLNI REVOLUCIJI nasega odnosa do planeta, dela, denarja, socloveka....
hribi |  05 .05. 2020 ob  22: 16
10
@galeb
Če pogledamo število umrlih v Sloveniji v 2018,2019 in 2020 za mesec januar-april ( uradna izjava ministra Gantarja) je v l 2020 umrlo NAJMANJj prebivalcev v RS. Če dodamo še zadnjo informacijo o prekuženosti v RS, ki je cca 3% vseh prebivalcev, potem je zgodba o strašni okužbi in smrtnosti covida bolj na majavih nogah. Ne podcenjujem okužbe, menim pa da jo precenjujejo in delajo veliko škodo in kraval. Meni to zgleda, kot da ima uvedba vseh ukrepov neki drugi cilj in ne to kar nam predstavljajo.
galeb |  05 .05. 2020 ob  21: 12
-4
@hribi
Ni tako simpl. Za omenjene bolezni obstajajo cepiva. Vedno lahko pride do komplikacij in tudi smrti, ne more pa se to razviti v pandemijo, ker večino populacije zaščitijo cepiva. Okužba zato slej ko prej sama ponikne. Pri covidu cepiva ni. Če se okužba začne širiti, pobira kot včasih kuga. Brez pardona. Edina "zaščita" je preprečitev širjenja okužbe.
hribi |  05 .05. 2020 ob  19: 55
10
Poznamo vodene koze. Tudi ošpice. Prav tako gripo in koliko življenje odnese gripa vsako leto. Ko to primerjamo s kovidom se postavlja vprašanje ali smo sedaj zaustavili življenje ker smo takrat bili neumni ali pa smo takrat bili pametni in si nismo uničili gospodarstva in poneumili naše življenje.