PLAN B ZA CIMOS: Poslovno povezovanje z Mariborsko livarno. Počivalška pozvali k odstopu

Slovenija

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo Cimos prestrukturirala po načelu zasebnega investitorja, je danes pojasnil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Država po njegovih besedah v Cimos vstopa za omejeno obdobje od treh do pet let, minister pa dvomi v verodostojnost kupca, ki se umakne, kot se je tokrat sklad Palladio Finanziaria. Načrt B za Cimos po ocenah Jerneja Vrtovca (NSi) pomeni dodaten strošek za davkoplačevalce in novo priložnost lobijem za izčrpavanje družbe. "Nikakršna rešitev ni, da država vstopa v lastništvo Cimosa. V lastništvu je bila že zdaj, a neuspešno," je dejal.

Italijanski sklad je o odstopu najprej obvestil medije, taka ravnanja pa so po mnenju Počivalška neverodostojna. Minister je obenem poudaril, da Cimos posluje dobro in da je dobil od oktobra lani za preko 400 milijonov evrov novih poslov. "Poročanja o odpovedih naročil strani BMW in GM ne držijo. Zagotovila kupcev za prihodnje bodo ključna za plan B," je dodal. Kot je pojasnil, bo plan B zagotovil dolgoročno stabilnost družbe.

"DUTB bo v čim krajšem času pripravila seznam aktivnosti za ta plan B. Preverila bo tudi možnosti povezovanja z drugimi podjetji iz iste panoge pri nas. Ne gre za državno pomoč, saj bo DUTB ravnala po načelu zasebnega investitorja," je še poudaril Počivalšek. Vse aktivnosti so po besedah ministra usmerjene k ohranjanju delovnih mest na ekonomskih temeljih.

Bo državi uspelo ubiti dve muhi na en mah?

Spletni portal Siol.net navaja neuradne informacije, da naj bi se Cimos povezoval z Mariborsko livarno Maribor (MLM). To informacijo jim je v zadnjih dneh potrdilo več virov. Gre za načrt, ki so ga na DUTB začeli pripravljati že pred dobrim letom dni, a nato opustili. "Bistvo načrta je poslovno povezovanje med Cimosom in MLM. V obeh je ključni lastnik država, ki bi združeno družbo prodala v treh do petih letih. S tem želi država ubiti dve muhi na en mah in rešiti tudi težavo MLM, ki jo je država reševala na enak način kot Cimos," še navaja portal.

Država mora tako dejstvo, da pri sprejetem ukrepu ne gre za prepovedano državno pomoč, dokazati preko načela zasebnega vlagatelja. Torej mora dokazati, da so oziroma so bili pogoji, pod katerimi je bil ukrep sprejet oziroma izveden, sprejemljivi tudi za zasebnega vlagatelja.

Prodajni postopek je stekel avgusta lani, ko so se za skupno prodajo 92,3-odstotnega deleža Cimosa odločili DUTB (47,5 odstotka), država oz. SDH (24,26 odstotka), NLB (9,44 odstotka), Gorenjska banka (5,74 odstotka), Abanka Vipa (2,42 odstotka), NKBM (2,2 odstotka) in SID banka (0,74 odstotka). Pogodbo so oktobra lani nato podpisali z edinim preostalim interesentom, italijanskim skladom Palladio Finanziaria oz. njegovo družbo TCH Cogeme, ki pa je na koncu zaradi zapletov glede reševanja Cimosovega pravnega spora na Hrvaškem od nakupa odstopil.

DUTB: Cimos bo posloval učinkovito in konkurenčno

S hrvaško stranjo bodo sedaj skušali najti dogovor, na kakšen način se bodo oni vključili v reševanje Cimosa.

Direktor DUTB Imre Balogh je ob tem pojasnil, da alternativni plan sledi načelom načrta, ki so ga uskladili z italijansko stranjo, in naj bi zagotovil dolgoročen finančni in poslovni obstoj Cimosa. DUTB bo kot zasebni investitor zagotavljal, da bo Cimos posloval učinkovito, da bo konkurenčen v sektorju in ostal eden ključnih izvoznikov.

 

Predsednica odbora DZ za gospodarstvo Andreja Potočnik (SMC) bo za prihodnji teden sklicala nujno sejo odbora o Cimosu. Kot je povedala, želijo poslanci prejeti zagotovilo oziroma načrt, kako ohraniti delovna mesta v podjetju. Potočnikova se ne more znebiti slabega občutka, da se je potencialni italijanski kupec izkazal za neverodostojnega. Verjame, da je Počivalšek naredil vse, kar je bilo v njegovi moči, da je, ker Hrvaška ni bila dovolj aktivna, zagotovil vse potrebno za rešitev Cimosa.

"Čeprav je v državni lasti, se moram v vseh primerih ravnati po principu zasebnega investitorja," je dejal Balogh. "Skupaj z SDH smo bili pri prestrukturiranju Cimosa zelo uspešni. Ključno je, da bomo tudi kot zasebni investitor še naprej zagotavljali korporativno upravljanje podjetja," je še dodal.

Težav, da bi v tem primeru vstopa DUTB kot zasebnega investitorja v Cimos, Evropska komisija prepoznala kot prepovedano državno pomoč, ne pričakuje. Koliko sredstev naj bi vložili v Cimos, danes niso razkrili. "Ne gre za enormne zneske," je dejal Počivalšek in dodal, da država vstopa v Cimos za omejeno obdobje od treh do petih let.

Glede strahu, da je ob pregledu italijanska stran imela dostop do Cimosovega znanja in bi ga lahko zlorabila, je Balogh poudaril, da bi to pomenilo kršenje zavez, h katerim je bil zavezan italijanski sklad.

Počivalšek kot ključen problem vidi, da je treba kupce prepričati, da bo DUTB ravnal kot zasebni investitor. "V tem kontekstu je dejanje italijanske strani škodljivo za Cimos. Z vsemi potencialnimi kupci so predvideni razgovori v najkrajšem možnem času," je še dejal. Prav tako zaupa vodstvu Cimosa.

"Ne moremo si obetati, da bi v naslednjih treh do petih letih, kar minister Počivalšek obljublja, bili uspešni in Cimos lahko rešili," je v izjavi za novinarje danes v Ljubljani poudaril Vrtovec. Opozoril je, da je primer Cimosa prvi pokazatelj, da država ni dobra in odgovorna lastnica.

Minister bo moral prevzeti odgovornost

Počivalšku je očital, da je v zadnjih dveh tednih "že kar nekajkrat obrnil svoje izjave". Vprašal se je, zakaj so se sploh pogovarjali z italijanskim skladom Palladio Finanziaria, če je bil po Počivalškovih besedah neresen kupec.

Minister bi moral po Vrtovčevih besedah prevzeti odgovornost, "saj v tej državi vsi govorimo o odgovornosti, nihče pa je nato dejansko ne sprejme". Ocenil je, da so možnosti za rešitev Cimosa ta trenutek "zelo omejene".

V NSi po Vrtovčevih besedah razmišljajo o interpelaciji, a menijo, da to ni rešitev. "Bojim se, da vložimo interpelacijo, zgodi se seja v državnem zboru in karavana gre naprej," je dejal. "Predvsem je minister sam pri sebi poklican, ali bo požrl vse tiste besede, ki jih je izrekel glede reševanja Cimosa, ali ne. To je bil njegov ključen projekt tega mandata, naredil pa ni ničesar," je bil kritičen Vrtovec.

Dejal pa je, da Počivalška, "če to zadostuje", pozivajo k odstopu. "V tem primeru bi moral Počivalšek sam oditi in interpelacija sploh ne bi bila potrebna," je izpostavil.

K odgovornosti bi morali po Vrtovčevih besedah poklicati tudi Slovenski državni holding in Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). "Najbolj odgovorna pa je država, saj je bila posredna in neposredna lastnica Cimosa, zato je prva odgovorna, da je Cimos danes tam, kjer je," je dodal.

 

 

Deli novico:

Važno |  02 .03. 2017 ob  12: 24
da njegova debela rit vleče par tavžnt eu,na mesec!
topsy2 |  01 .03. 2017 ob  18: 52
Bravo curlo....tudi jaz mislim da bi morali počas začet konfin na črnem kalu delat..
lopovi |  01 .03. 2017 ob  09: 30
plan B pomeni še malo bomo pokradli, končni rezučtat bo isti, z zamikom.
Benji |  01 .03. 2017 ob  08: 44
Koga poklicati na odgovornost za stanje v Cimosu? Ja, kaj pa je to? Te besede itak ni več niti v slovenskem slovarju.
curlo |  01 .03. 2017 ob  08: 05
Plan B , bi moral biti ta, da se država umakne iz vseh zadev in prepusti upravljanje posameznim segmentom , ki bi se formirali skozi POKRAJINE. Sami znamo skrbeti za svoje ljudi in svoje premoženje. Mačeha Ljubljana, nas in nas bo samo in vedno edino zajebala. Pa sorry za tak izraz, ampak če ne dobimo več avtonomije po regijah in to postavimo v življenje, ker obstajajo vsi pravni vzvodi za to, ne bo nič. Politika noče tega ker ve , da bo izgubila večji del denarja, ki ga sedaj dobiva v državno blagajno in dela z njim kar se ji zljubi, mi pa, ki smo na obrobju ostanemo vedno s "trdim".Avtonomija skozi upravljanje gospodarska in finančnih vzvodov bi morala biti urejena in vodena iz centrov kjer se vse to generira in ne iz centrale v Ljublajni. To je edina rešitev in to bom trobil do nezavesti.
24ur |  28 .02. 2017 ob  21: 26
Kdo bo odgovarjal če se plan B ne izkaže za uspešnega ampak za polomijo? In s čim odgovarjajo?
Sergio |  28 .02. 2017 ob  20: 56
Krivi so taljani in janša
komdrek |  28 .02. 2017 ob  19: 40
Bravo levičarji
SDH perje |  28 .02. 2017 ob  17: 08
pa bo z veveričko uvažal Cimosov pokraden denar iz davčnih oaz.
@Istrijan |  28 .02. 2017 ob  16: 38
se strinjam 100 %

počasi se moramo zbuditi iz te nočne more , in začet zatirati to golazen .
istrijan |  28 .02. 2017 ob  16: 26
v kolikor bi v Sloveniji imeli sposobno vlado bi v Cimos pred leti postavila poštenega, sposobnega in korektnega managerja ,ki bi Cimos saniral in postavil v normalne okvire poslovanja brez večjih težav in žrtev....ker nam od odcepitve dalje vladajo sami lopovi in totalni debili so zajebali vse kar se zajebat da in še več in tako bo tudi s Cimosom...pa s teranom,pa z mejo na morju, pa s hoteli, pa z zdravstvom, pa s kriminalom, pa s slabo banko ..skratka na polni črti so zajebali vse .upam, da država čimprej propade in nas pod svoje okrilje vzame Avstrija ali kdo drug....bomo vsaj vedeli kje smo
Koper je nas |  28 .02. 2017 ob  16: 15
NK Koper kupi Cimos , klub se preimenuje v NK Cimos Koper ; denar zagotovi komunalno podjetje Marjetica , sicer bo nato malo podrazila odvoz odpadkov , vendar se splaca placevati precej vec , ker vemo , da je to vse nase oz. njihovo. Ce kaj ostane osvobodimo se Vino Koper.
1