Piran: Hiša s skrivnostnim hodnikom oživlja

Piran

Ko so delavci leta 2007 začeli prenavljati piranski Godbeni dom na Kumarjevi ulici 3, je manjši kopač med poglabljanji tal v zgradbi skoraj padel v luknjo, ki je nepričakovano zazijala pred njimi. Vsi so bili presenečeni, saj naj tam ne bi bilo kake kleti. Izkazalo se je, da je spodaj  približno 10 m dolg podzemni hodnik, ki se počasi spušča in ima prečno postavljenih 6 niš. Zanj ni vedel nihče. Ker odkritje podzemnega prostora predstavlja za historično mesto izjemno dragoceno najdbo, zgodovinskega, umetnostnozgodovinskega in arhitekturnega pomena, so se v Piranu odločili, da ga bodo ohranili in skupaj s prenovljenim Godbenim domom namenili kulturnemu programu javnega značaja v povezavi s turizmom. Tako nastaja Mediadom pyrhani, ki bo kmalu odprt. 

V večnamenski dvorani so že imeli nastop otroci Glasbene šole Piran.

Zgornje prostore z večjo večnamensko dvorano te nastajajoče nove piranske pridobitve od začetka tega meseca že uporablja Zveza kulturnih društev Karol Pahor Piran. Tako so na primer ta četrtek v njem imeli 11. šolski nastop otroci Glasbene šole Piran, na katerem se je staršem in Pirančanom predstavilo kar kakih 40 mladih glasbenikov.

Mediadomom Pyrhani bo namenjen tudi razstavam, recitalom, projekcijam filmov in ne nazadnje bo središče večine mestnih festivalov, kot so otroški festival Zrno soli, Festival plesa, Mediteranski folklorni festival ter Festival evropskega in mediteranskega filma.

Mediadom Pyrhani bo v temeljito obnovljenem nekdanjem Godbenem domu na Ukmarjevi ulici. 

Ko bo po pričakovanjih v drugi polovici poletja dokončan in opremljen tudi spodnji del stavbe s podzemnim hodnikom, bo Mediadom Pyrhani po napovedih piranske občine lahko obiskovalcem na enem mestu na multimedijsko najbolj sodoben in vsebinsko pester način predstavil Piran s filmom, pa tudi sicer bodo prostori opremljeni z ekrani na dotik in drugo sodobno tehnologijo ter efekti. Prikazane bodo piranske zgodbe o Benečanki, sramotilnem stebru, simbolu beneškega leva z zaprto ali odprto knjigo in ne nazadnje bodo na ogled poleg skrivnostnega podzemnega hodnika tudi številne druge arheološke zanimivosti mesta. Tam naj bi bil tudi kulturno-turistično informacijski center s podatki o vseh prireditvah v občini.

Skrivnosten podzemni hodnik z nišami kmalu po njegovem nepričakovanem odkritju.

Čemu je služil podzemni hodnik?

Arheologi so pod Glasbenim domom odkrili ostanke različnih gradbenih objektov, ki so verjetno celo od antike naprej služili različnim namenom. Glede na arhivske vire so podzemni hodnik ob odkritju  povezali z nekdanjo cerkvijo sv. Antona opata in z mestnim obzidjem, ki je konec 13. oziroma v začetku 14. st. potekalo prav po Kumarjevi ulici. Podzemni hodnik je morda služil kot kripta te v 19. stoletju porušene cerkvice, na mestu katere so zgradili sedanjo stavbo.

Deli novico:

Fifi in Cvetličniki |  25 .05. 2015 ob  11: 29
Kakor ste opazili so se tukaj zbirale piranske kurtizane.
bo treba domačine vprašat |  24 .05. 2015 ob  20: 28
...več takih rovov in hodnikov je pod Piranom.Tudi pod "novim vrtcem" so cele dvorane.Da ne govorimo pod Bernardinom.Tako je,ko ti tujci vodijo občino
Ma |  24 .05. 2015 ob  17: 27
Aha..morda so jih čakale prav v teh nišah. hehe
spet jz |  24 .05. 2015 ob  12: 32
najdba ne se hecat!! dobro se ve kje so ti hodniki in kam grejo, samo pravo osebo moraš vprašat. zganjate pa vik in krik kot da so odkrili toplo vodo. smešno
kiko |  24 .05. 2015 ob  10: 48
10
tukej so župniki hodli k nunam n žur....sej to smo vsi vedli