Predsednik republike Borut Pahor se v teh dneh sestaja z vodstvi posameznih parlamentarnih strank. Da so se z njim že sestali, so doslej potrdili v PS in DL. Nato pa bo Pahor, kot je napovedal, sklical skupen sestanek prvakov strank, da bi ugotovili, ali obstaja volja za dogovor o skupnem nastopu za reševanje krize.
Predsednik DL Gregor Virant je za STA pojasnil, da je bila tema njegovega pogovora s Pahorjem dogovor med vsemi parlamentarnimi strankami o skupnih prioritetnih projektih. "Podporo DL za to idejo ima," je zagotovil Virant.
V PS pa vsebine pogovorov z Borutom Pahorjem niso želeli razkriti, potrdili so le, da se je Alenka Bratušek, ki začasno vodi stranko, z njim že sestala. Kot poudarjajo v stranki, podpirajo Pahorjevo pobudo in se bodo skupnega sestanka, če bo do njega prišlo, tudi udeležili.
V teh dneh se s Pahorjem, kot so pojasnili, še niso sestali v strankah SLS in NSi. V SD pa pojasnjujejo, da se s Pahorjem še niso dogovarjali o tem, kdaj bo sestanek. Za sestanek tako v parlamentarnih strankah še nimajo termina in se o njem še niso usklajevali. Po neuradnih informacijah pa sestanka prihodnji teden še ne bo.
Nov mandatar?
Pahor je omenjeni sestanek voditeljev parlamentarnih strank za začetek februarja napovedal prejšnji teden na novinarski konferenci. Takrat je med drugim poudaril, da ne išče novega mandatarja. Ocenjuje pa, da bi bilo že zaradi izkušnje z njegovo vlado koristno, če bi sedanja vlada dobila legitimacijo v DZ.
Pahor tudi meni, da predsednik republike ni tisti, ki bi funkcionarje pozival k odstopu ali pa k temu, da na funkciji ostanejo. Prav tako meni, da predsednik ni tisti, ki je poklican, da bi moral kakšni odločitvi institucije pravne države dati še "piko na i", je dejal v zvezi s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije, v katerem ugotavljajo, da sta premier in predsednik SDS Janez Janša ter ljubljanski župan in predsednik PS Zoran Janković, ki je svoje predsedovanje stranki zamrznil, kršila protikorupcijsko zakonodajo.
Sorodne vsebine: