Potem ko so policisti v ponedeljek po prijavi, da moški z mopedom vleče mrtvega psa, ki ga je nato odvrgel v smetnjak, storilcu izdali plačilni nalog v višini 800 evrov, pri čemer so po navodilih državne tožilke dejanje obravnavali zgolj kot prekršek, dogodek dobiva vse večje pravne in moralne razsežnosti.
OGLASILO SE JE TOŽILSTVO: "Ravnanje storilca ni naklepno povzročanje trpljenja ali povzročitev smrti"
Kronika
Kot je znano, je okrožna državna tožilka na osnovi telefonskega pogovora s policistom presodila, da ne gre za kaznivo dejanje mučenja živali. Zato tudi na kraj dogodka niso poklicali veterinarskega inšpektorja; s truplom nesrečne živali niso ustrezno rokovali, s čemer je bila onemogočena zaščita dokazov, na osnovi katerih bi lahko ugotovili vzrok smrti. Prav to pa bi lahko bil ključen elementi kazenske ovadbe zaradi mučenja živali, za kar je zagrožena tudi zaporna kazen.
Zdaj se je oglasilo tudi okrožno državno tožilstvo v Kopru. Za 24ur.com so pojasnili, da je v primeru kaznivega dejanja mučenja živali potrebno dokazovati naklep oziroma namen surovega ravnanja ali namen dolgotrajnega nepotrebnega povzročanja trpljenja živali, takega namena pa po mnenju tožilstva v primeru "spornega sprehajanja psa" ni bilo.
"Sprehajanje psa na način, kot je bilo ugotovljeno na kraju dogodka, je v Zakonu o zaščiti živali sankcionirano kot prekršek," so pojasnili na tožilstvu. Po njihovih besedah je k smrti psa odločilno prispevala visoka temperatura. "K poginu psa je razen tega odločilno prispevala visoka temperatura zraka, pri čemer je odločitev temeljila na presoji, da pri prekršku (sporno sprehajanje psa) ni šlo za naklepno povzročanje trpljenja ali celo za naklep povzročitve pogina živali."
Tožilstvo je tudi prepričano, da kasnejše ravnanje z že mrtvo živaljo ni več vplivalo na njeno občutenje bolečine in ji ni povzročalo nikakršnega trpljenja. Ali kot so zapisali: "Kasnejše ravnanje z že mrtvo živaljo – čeprav skrajno nesprejemljivo in vsekakor zavržno - pa ni več vplivalo na njeno občutenje bolečine oziroma ji ni povzročalo nikakršnega trpljenja."
Še vedno pa ni jasno, kako je prišlo do uničenja dokazov, s katerimi bi lahko v kazenskem postopku dokazovali vzrok smrti nesrečne psičke. Na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo pred dnevi naslovili prošnjo za dodatna pojasnila. Kot so sprva zatrjevali, "sekcija ni bila opravljena, saj zaradi visokih zunanjih temperatur kadavri hitro razpadajo. Ugotavljanje vzroka pogina tako ni več mogoče."
Zato smo jih prosili za opis celotnega poteka rokovanja s truplom psa od trenutka odvzema dalje. Iz predhodnih odgovorov je namreč moč razbrati, da ni bilo v ustrezni hladilnici, ampak je veterinarska inšpekcija pustila nesrečno žival na zunanjih temperaturah, kar je ne le nenavadno, temveč nedopustno tudi z vidika zagotavljanja minimalnih higienskih standardov.
Vendar v odgovoru Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zgolj ponavljajo že znana dejstva, in sicer, da je "vse postopke v zvezi s skrajno zavržnim dejanjem, ki se je zgodilo 3. 7. 2023, in sicer vlečenje psa ter povzročitev smrti le tega, izvedla policija. Na Območnem uradu (OU UVHVVR) Koper so bili obveščeni naslednji dan (4. 7. 2023), ko je bil kuža s strani VHS (Veterinarsko higienske službe) že odpeljan ..." ter da "OU UVHVVR v zvezi s tem zavržnim dejanjem ne vodi postopka."
Komentiraj
Prosim... vsem, ki vam je mar...Zbirajo podpise.Bližamo se 10.000 podpisov
Na Peticija online : Peticija za dopolnitev Kazenskega zakonika: Peticija za spremembo Kazenskega zakonika kaznivega dejanja mučenja živali - za višjo raven zaščite in varstva živali.
Dejmo spremenit to ...