Na vrsti delitvena bilanca s Koprom

Koper

Občina Ankaran v konstituiranju bo na oktobrskih lokalnih volitvah dobila svoje organe, polno pa bo začela delovati s prvim januarjem prihodnje leto. V tem obdobju bo ena od njenih nalog tudi delitvena bilanca z Mestno občino Koper (MOK), o kateri se bodo skušali sporazumeti, pravi predsednik Krajevne skupnosti Ankaran Gregor Strmčnik.

Nova občina Ankaran bo imela okoli 2,7 milijona evrov težak proračun, primerna poraba občine pa naj bi znašala okoli 1,5 milijona evrov, s čimer bo Ankaran po Strmčnikovih besedah "čisto samozadostna občina, ki ne bo potrebovala nobenega proračunskega denarja za preživetje".

V teh izračunih niso všteti prihodki iz naslova nadomestil za uporabo stavbnih zemljišč in delež koncesnine, ki naj bi skupaj prispevali še več milijonov evrov. Ob tem je Strmčnik sicer opozoril, da bodo te vire v prvi vrsti namenili ekološki sanaciji okolja, potrebni tudi zaradi neprimerne izvedbe umestitve pristanišča v prostor.

Poleg storitev javnih gospodarskih služb, npr. koprske komunale, je Krajevna skupnost Ankaran doslej razpolagala z okoli 34.000 evrov proračuna. Od tega je bila dobra polovica izvirnih prihodkov, slabih 15.000 evrov pa je prihajalo iz proračuna MOK. Vendar jim še tega denarja Koper vse od leta 2010 ne nakazuje več, tako da delo občine Ankaran v konstituiranju trenutno temelji izključno na prostovoljnem angažiranju posameznikov in donacijah.

FInanciranje po dvanajstinah

V prvem letu po konstituiranju se bo financiranje tako v koprski kot v ankaranski občini predvidoma izvajalo po dvanajstinah, pri čemer so izvirni prihodki Ankarana jasni in bo vsaj denar iz naslova dohodnine prebivalcev prihajal samodejno v Ankaran, še pojasnjuje Strmčnik.

Kot je dodal, so, odkar je leta 2011 ustavno sodišče ustanovilo Občino Ankaran, pozivali vodstvo koprske občine, da to obdobje izkoristijo za kakovostno in temeljito pripravo tako delitvene bilance kot načrtov sobivanja lokalnih skupnosti ter skupnega upravljanja okolja in odnosov z Luko Koper kot upravljavcem koprskega pristanišča. A "komunikacija tako rekoč ne poteka, razen, če sem hudomušen, na sodiščih", je ugotavljal predsednik KS Ankaran.

Na Mestni občini Koper so za STA pojasnili, da gre za vprašanja o urejanju razmerij med občinama, ki se bodo reševala po lokalnih volitvah. Na podlagi dosedanjih primerov s področja ustanavljanja novih občin pa v Kopru ugotavljajo, da "nikakor ne gre za enostavne in hitre postopke".

Po mnenju Strmčnika pa delitvena bilanca sama po sebi ni tako zahtevna. Kot mehanizem urejanja premoženjskih razmerij med občinama jo predpisuje zakon, za presečni datum pri tej pa velja 9. junij 2011, ko je bila formalno ustanovljena Občina Ankaran. Kot pravi Strmčnik, naj bi delitveno bilanco oba občinska sveta sprejela v pol leta, oba župana pa potem podpisala v nadaljnjih treh mesecih. Če pa do tega sporazumnega urejanja razmerij ne pride, zadevo po zakonu rešuje sodišče in v zakonu je taksativno tudi našteto, kako se premoženje deli.

"Čeprav sem po naravi izrazit optimist, je moja osebna ocena, da bo delitev premoženja med Mestno občino Koper in Občino Ankaran izpeljalo sodišče in do sporazumne delitve žal ne bo prišlo," je dejal Strmčnik. Pri tem pa je ocenil, da bi morali zadevo zaključiti do konca leta 2015 ali v začetku leta 2016.

Zadeva zaključena do konca prihodnjega leta?

Poleg premoženja se bo delitvena bilanca nanašala tudi na skupne zavode, tudi medobčinske kot npr. Obalne lekarne, kjer pa zaradi sorazmerno majhne teže Ankarana ni pričakovati bistvenih sprememb v strukturi, ustanoviteljskih pravicah ter organov upravljanja in vodenja.

Luka Koper ni predmet delitvene bilance, prostorska ureditev koprskega pristanišča pa je vprašanje, ki ga bo država reševala skupaj z obema občinama, na ozemlju katerih leži pristanišče, je poudaril Strmčnik.

Dejstvo pa je, da se nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačuje tisti občini, na ozemlju katere gospodarska družba izvaja dejavnost, to pa pomeni, da bo Luka Koper za del pristanišča, ki leži na območju Občine Ankaran, nadomestilo za stavbno zemljišče plačevala Občini Ankaran.

Delitvena bilanca bo sicer po Strmčnikovih besedah samo eno od poglavij urejanja razmerij s Koprom. Med drugim so tu zemljišča na območju Miljskega polotoka, ki so jih v Kopru želeli prodati in pozidati, kar so v Ankaranu prek sodišča uspeli zaustaviti. Gre za okoli 100 hektarjev in 519 parcel, katerih vrednost presega 100 milijonov evrov. Po zakonu bodo ta zemljišča pripadla občini Ankaran, dodaja Strmčnik.

Deli novico:

Mare |  04 .09. 2014 ob  21: 42
@mare, dobro bi bilo, da bi šel prej na kakšen tečaj slovenščine, preden se greš zagovornika ankaranskih separatistov. Jaz in verjetno tudi večina Koprčanov nismo prav nič užaljeni, ker nas zapuščate. Pojdite zbogom v vaš raj pod modrim vodstvom tistega, ki si ga boste izvolili. In namesto Luke si organizirajte pridelavo riža, tako da boste imeli lep nemoteč pogled na zaliv.
@mare |  03 .09. 2014 ob  23: 31
ceu čas koprčani žalijo ankarančane, če pa ti odgovorijo v istem tonu, so pa užaljeni. žau mi je takih nizkotnih ljudi, kot si ti mare, ki samo hujskajo h sovraštvu. mogoče si ti tisti mare, biuši ankarančan, ki ga u ankaranu usi poznamo?
Mare |  03 .09. 2014 ob  09: 10
-4
Bravo, Ankarančani pa boste namesto Luke uredili riževa polja tako da boste imeli kaj jesti, saj sta vam Luka in Koper tako sovražna okolja, da tam ne boste iskali služb!
sanacija |  03 .09. 2014 ob  01: 52
okolja - obale bo terjala, da se pristanišče pomakne v koprsko občino!!!
zgodovina |  02 .09. 2014 ob  19: 18
Živela propaganda in ovce, ki gredo zanjo v klavnico same!
Edo |  02 .09. 2014 ob  16: 41
-5
@zgodovina, vi odcepiteljski Ankarančani boste na ruski strani, to je zagotovo! In tulili boste: živeli svobodni Krim, Zaporožje, Dnepropetrovsk in po možnosti še Odesa ter seveda severni Koper (Ankaran).! Živel Putin! Vsa čast vam - živela svoboda zatiranim narodom in manjšinam!
zgodovina |  02 .09. 2014 ob  15: 04
Seveda se kuha 3. svetovna vojna, ma po tvojem razmišljanju, se že vidi, na lkateri strani boš!!!
Edo |  02 .09. 2014 ob  14: 12
-5
@Edo, ojoj, živčki te dajejo: ponavljam in to s svojo lastno bučo: odcepite se že enkrat in dajte nam mir z vašim kalimerovskim jokanjem in stokanjem, kako se je ves svet zarotil in to prav proti vam. Ljuba duša, kuha se 3. svetovna vojna, vi pa o Ankaranski občini. Tudi novinarji bi lahko nehali s podpihovanjem teh strasti...
@Edo |  02 .09. 2014 ob  09: 03
Vi nas pustite pri miru.Vi ste nam kradli in si delili denar.vi ste krivi da smo se odcepli.Vi igrate podle igre.Vi.........itd.,In ne klamfaj neumnosti!!In razmišljaj s svojo bučo!
Edo |  02 .09. 2014 ob  00: 52
-7
@zgodovina, pojdite zbogom vi osamosvojeni "ankarančani" vaši sreči nasproti in pustite nas Koprčane že enkrat pri miru. Prav nič ne jokamo za vami. Imamo pa pravico povedati naslednje: sodišče vas je naredilo, sodišče naj tudi izvede vašo delitveno bilanco. Toliko o (sodni!) demokraciji. Pa da ne bi slučajno kakšnemu Ankarančanu v naslednjih 50 letih padlo na pamet, da izvede referendum o ponovni združitvi v Koper: tak referendum bo v Kopru sigurno padel! Ljudje si znamo zapomniti egoiste!
zgodovina |  01 .09. 2014 ob  23: 08
Kaj razumem iz vseh teh komentarjev? Mi koprčani, Mi iz Kopra mi, mi, mi... Luko Koper je leta 1957, pod pokroviteljstvom celotne Socijalistične Republike Slovenije in s pomočjo vseh slovenskih podjetij, še posebno iz obalno-kraške regije(to pomeni zdajšnjih Občin Koper, Izola, Piran, Sežana, Kozina-Hrpelje, Komen idr.) začela graditi takratna Slovenska politika. In zdaj tukaj čitam, MI KOPRČANI, MI IZ KOPRA, MI, MI, MI... Zdaj, ko ste 20 in več let sisali in uživali sadove tega, kar smo vsi skupaj zgradili, zdaj ste se ustrašili, da boste to morali deliti z drugimi! To bi morali že zdavnaj deliti tudi z drugimi Občinami Obalno-Kraške regije! Samo ste preveč napihnjeni in naduti, da bi to priznali... Če bi moral Koper sam zgraditi LUko Koper, bi ta bila zdaj velika kot da je iz LEGO kock, toliko, je bila leta 1957 finančno močna Občina Koper!!! MI, MI, MI, Mi KOPRČANI, MI IZ KOPRA... Ma kdo ste VI? Egoistično ste uživali sadove tudi tujega dela, zdaj se pa kot otroci cmerite, ko boste moralli še z nekom deliti bombončke!!! Kaj boste zdaj VI, VI KOPRČANI, VI IZ KOPRA naredili? Nič, posrali se boste, kot ste se vedno!!!
Edo |  01 .09. 2014 ob  21: 03
-5
Ja, ja celotna kampanja odcepiteljev se bo zdaj preusmerila na menda (oni že zdaj vejo!) bodočo nekooperativnost Kopra. To je že kar nekajkrat ponovil promotor nove 212. ali katere po številu občine že.

Kako pa Strmčnik ve, kdo bo župan Kopra in katera stranka bo zmagala na volitvah v Kopru, da že zdaj govoriči, kako se bo moral on boriti za pravice "njegove" občine po sodiščih? Očitno je fant precenil svoje sposobnosti, uvidel, da je pošteno nategnil par sto svojih krajanov in že vnaprej za faliran projekt obtožuje občino Koper. Projekt pa je faliran zato, ker ne bo šoldov.

Veste, kaj vam jaz povem: kdorkoli bo župan Kopra (tudi če bo to vaša ankaranska Polka, ki se bo za ta namen preselila v Hrvatine) ali pa načelniki uradov, ki bodo prisiljeni urejati razmerja s to neustavno ustanovljeno občino, bo moral krepko premisliti in paziti, kaj dela, da ne bo prizadel interesov občanov Kopra.

Kajti Koprčani nismo budale: kdorkoli, pa četudi bo to Popovič, ki ne bo delal v skladu z interesi občanov Kopra in bo popuščal odcepiteljem pri delitveni bilanci, bo na naslednjih volitvah "pušil" kot majmun. To je zanesljivo!

S tistimi, ki ne želijo biti del celote Kopra in nas slavno junaško zapuščajo, ne sme biti pardona, pa čeprav bodo urejali stvari še dvajset let po sodiščih!

To je moje stališče, volilca iz Kopra. Zatorej, kandidati za funkcije v Kopru, pazite kaj delate!

1