NA TOLMINSKEM SOTOČJU SAMO ŠE TRIJE FESTIVALI: Namesto 7500 evrov, taksa za organizatorja 40.000 evrov

Slovenija

Tolminski občinski svet je na torkovi seji sprejel nov odlok, ki določa pogoje za organizacijo in izvedbo festivalov ob tolminskem sotočju do leta 2027. Po novem bodo dovoljeni le še trije večji glasbeni festivali. Organizatorji bodo morali tudi plačati precej višjo festivalsko takso.

Nov odlok, ki določa organizacijo in izvedbo festivalov ob tolminskem sotočju do leta 2027, je pripravljala posvetovalna skupina, sestavljena iz predstavnikov vseh svetniških list in strank tolminskega občinskega sveta. Kot je pojasnil tolminski župan Alen Červ, so se vsi strinjali predvsem v izhodišču, da festivalov na sotočju po letu 2027 v trenutnem konceptu ne vidijo več. Za vmesno obdobje so pripravili odlok, ki naslavlja vse težave, ki so se v preteklosti že pojavljale, je pojasnil.

Glede na nov odlok bodo na tolminskem sotočju v enem poletju dovoljeni le še trije večji glasbeni festivali, vsi pa se morajo odviti v obdobju meseca dni. Sotočje mora biti za občane vedno prosto dostopno, največje spremembe pa so na področju festivalske takse, ki so jo po besedah župana dvignili na nivo turistične takse.

Festivali z do 5000 obiskovalci na dan bodo po novem morali plačati 8000 evrov na dan, kar za večji petdnevni festival pomeni 40.000 evrov festivalske taks. V minulih letih je tovrstna taksa znašala 7500 evrov. Spremenila se je tudi časovnica pridobivanja dovoljenj, ki jih festivalom izda občina, predpogoj za pridobitev dovoljenja pa bo po novem poravnana taksa.

Za ta ukrep so se odločili, ker nekatere takse preteklih festivalov še vedno niso poravnane. Festivalska taksa za MetalDays 2022 je bila delno vplačana šele v dobro občinskega proračuna za minulo leto, za preostali neplačani del v višini 20.000 pa je v teku upravni spor. Tudi odmerjena taksa za festival Overjam Reggae Festival 2023 v višini 7500 evrov kljub številnim opominom še ni bila poravnana.

Kakor je povedal župan Červ, bodo sredstva, prejeta iz naslova festivalske takse, namenjena predvsem krajevnim skupnostim, ki so med festivali najbolj obremenjene, hkrati pa tudi urejanju samega prizorišča ob sotočju ter razvoju turizma na sploh.

Novi odlok uvaja tudi razliko med festivali in festivali manjšega obsega, za katere veljajo drugačna določila glede najvišjega dopustnega števila obiskovalcev ter festivalske takse.

Organizatorji večjih glasbenih festivalov so pozdravili dober dialog z občino in sodelovanje pri pripravi odloka, veseli jih, da imajo za prihodnja štiri leta določena pravila, katerim lahko tudi prilagodijo organizacijo festivalov.

Kot je povedal vodja festivala Punk Rock Holiday Andrej Sevšek, je bil občuten dvig festivalske takse eden od kompromisov, ki so ga morali sprejeti, čeprav se je precej festivalov po pandemiji covida-19 soočalo s finančnimi težavami.

Hkrati s premislekom o prihodnosti festivalov na tolminskem sotočju se je ponovno odprlo tudi vprašanje o nadaljnjem urejanju območja sotočja in nekdanjega hotela Paradiso, ki ga je občina kupila leta 2020. Župan Červ je napovedal večji javni posvet na to temo, ki naj bi bil jeseni.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija