Policisti novogoriške policijske uprave (PU) so včeraj, 30. decembra, s strani občank in občanov ponovno prejeli več prijav za kršitev javnega reda in miru zaradi pretirane in objestne uporabe pirotehničnih sredstev. Samo v zadnjih dveh tednih so zasegli skupni 319 kosov pirotehničnih sredstev – večino teh staršem otrok, mlajšim od 14 let, nekaj pa ostalim mladoletnikom.
NA PU NOVA GORICA ZASEGLI VEČ KOT 300 KOSOV PIROTEHNIKE: Večino staršem otrok, mlajših od 14 let!
Kronika
Na PU Nova Gorica izpostavljajo, da se v teh prazničnih dneh povečuje uporaba različnih pirotehničnih izdelkov. Ti lahko povzročijo telesne poškodbe in motnje zlasti pri starejših, otrocih, bolnih, ljudeh z motnjami sluha in domačih ljubljenčkih, prav tako pa onesnažujejo okolje. Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim posameznikom ali skupinam oseb pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti. Žal je pri uporabi pirotehničnih izdelkov v preteklem obdobju prihajalo tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard.
V primerih, ko so bile petarde zasežene mladoletnikom, bo zoper slednje podan obdolžilni predlog na okrajno sodišče. V primerih zasega pirotehničnih izdelkov polnoletnim osebam pa se zoper kršitelje uvede hitri postopek z izdajo odločbe.
"Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je praktično problem vseh, zato vse starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje ponovno opozarjamo na nevarnosti in možne posledice, še zlasti pa je pomembno, da se ljudje začnejo zavedati posledic nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov in ravnati v smeri čim večje splošne varnosti," poudarjajo.
V kolikor boste v tem času kljub temu kupovali ali uporabljali ognjemetne izdelke (kategorije F1) pa na PU Nova Gorica pozivajo, "da z zgledom pripomorete k preprečevanju neželenih posledic. Pirotehniko uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca, uporaba pa naj bi čim manj moteča za okolico. Pomembno vlogo imate tudi starši, ki s svojim obnašanjem in odnosom do pirotehničnih izdelkov vplivate na zavest in obnašanje otrok".
"Naj trenutek užitka ne pusti nepopravljivih, bolečih ali celo usodnih posledic za celo življenje," so še zapisali novogoriški policisti.
Zakonodaja med drugim predpisuje, da pirotehničnih izdelkov posamezne kategorije ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, ki so mlajše od 14 let za kategorijo F1, 16 let za kategorijo F2, in 18 let za kategorije P1 (pirotehnični izdelki, ki predstavljajo majhno nevarnost) in T1 pirotehnični izdelki za uporabo na odru, ki predstavljajo majhno nevarnost).
Prodaja pirotehničnih izdelkov F1 kategorije (kot so tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice, pokajoče kroglice, iskrice) ni dovoljena mlajšim od 14 let, prodaja pirotehničnih izdelkov 2. kategorije (kot so rakete, rimske svečke) pa ni dovoljena mlajšim od 16 let. Pirotehnične izdelke F1 in F2 kategorije lahko uporabljajo mlajši od 14 oziroma 16 let, le če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Uporaba fontan in baterij F3 kategorije je dovoljena le osebam, starejšim od osemnajst let. Prav tako so tudi pirotehnični izdelki kategorije P1, dovoljeni le polnoletnim osebam.
Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja (na omejenih mestih, izven strnjenih naselji, prepoved v okolici bolnišnic, na javnih prireditvah, ipd.).
Izdelkov kategorije P 1, T 1 in baterij ter kombinacij kategorije 3 do 1000g neto mase eksplozivnih snovi in fontan kategorije 3 do 750g neto mase eksplozivnih snovi pa ni dovoljeno prodajati osebam, mlajšim od 18 let.
Prepovedana je predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov