Mila zima, vlažno poleteje, oljčna muha. Vse to je letos prizadelo letino oljk in posledično oljčnega olja, ne le v slovenski Istri, temveč tudi drugod. A če je bilo na začetku obdobja stiskanja oljk slutiti, da bo letošnje oljčno olje slabše kakovosti, so v zadnjih rundah stinsli oljke tudi tisti, ki so kakovost uspeli zadržati.
Letošnje oljčno olje nežnejše in manj grenko
Slovenija
"Ekološko je ob takih vremenskih pogojih skoraj nemogoče zadržati kakovost," je za Regional pojasnila Milena Bučar Miklavčič, vodja Laboratorija za preizkušanje oljčnega olja pri Univerzi na Primorskem. Da je letošnja oljčna letina zelo količinsko zelo slaba, proizvodnja znaša 20 do 30 odstotkov tega, kar bi sicer moralo biti, ni skrivnost, kakovost pa ni tako slaba, kot je bilo sprva pričakovati. Najprej so namreč v torklje svoje oljke pripeljali ekološki pridelovalci, ki so pridelek želeli pobrati čim prej, a je šlo predvsem za poškodovane plodove. "V zadnji rundi pa tisti, ki so kakovost uspeli zadržati," je razložila Miklavčičeva. Če so bili plodovi poškodovani prej, so se v luknjicah oljk nabrale bakterije in tudi plesen, kar pa se pozna na vonju samega olja.
Milena Miklavčič Bučar, vodja Laboratorija za preizkušanje oljčnega olja; fotografija: Slovenske novice
Za letošnje oljčno olje je sicer značilno, da ima v osnovi višjo kislost, olja pa so nežnejša, manj grenka, nekatera so rahlo pikantna. Kot pričakuje Miklavčičeva, se cene letos olj ne bodo bistveno spremenile, mogoče le dvignile za kak evro, kar je sicer malo verjetno. Cene namreč oblikujejo posamezniki, ne sama letina, pri tem pa ne gre prezreti, da se kupna moč znižuje, stroški proizvodnje pa ostajajo visoki.
Ob nakupu premišljeno
Pri nakupu oljčnega olja v trgovini moramo biti še posebej pozorni na datum na steklenici, pomemben je torej letnik pridelave. Kot opozarja Miklavčičeva, ekološko pridelano olje ni nujno najbolj kakovostno, zato je koristno, če se potrošniki sami navadimo uporabljati svoje organe za pokušino. "Olje mora dišati, grenčine in pikantnosti pa ne smemo zamenjati z žarkostjo," opozarja Miklavčičeva in dodaja, da za zelo nizko ceno težko dobimo kakovostno oljčno olje.
Je pa zanimivo, da si je zadnji bot en mulo, ki je brbljau zemljo za njegovo barako, skoraj na latino od Monini olio grani semi od 5 litrou, skoraj odrezau prst. Ku su poiskali malo bolj podrobno, su za njegovo korono, odkrili ceu arsenal teh latin...Duioljo je ratau rdeč in reku da nezna NEĆ!