Predvsem zaradi poletne suše je bila letošnja gobarska sezona do pred tremi tedni, razen na Gorenjskem in na zahodu države, najslabša v zadnjih stotih letih, je za STA povedal predsednik Mikološke zveze Slovenije Amadeo Dolenc. Zadnje tri tedne gobarji najdejo gobe, jih je pa manj kot prejšnja leta in tudi manj različnih vrst, dodaja.
Včasih so gobarji lahko celo poletje našli gobe, zadnja tri leta pa lahko poleti samo kakšen teden nabirajo gobe, potem pa jih ni. Na rast vpliva predvsem vlaga, pa tudi spremembe temperature. Da gobe začno rasti, naj bi bilo potrebnih 33 litrov dežja na kvadratni meter naenkrat.
Letos gob ni veliko ne le količinsko, raste jih tudi manj vrst, pravi Dolenc. "Zdajle bi moralo rasti od 200 do 300 vrst, ko pa grem skozi gozd, najdem štiri vrste," je povedal gobar, ki se v gozd odpravlja dnevno. Ocenjuje, da bi prihajajoči teden lahko bilo po gozdovih več gob, glede na 50-letno prakso pa prisega tudi na bližajočo se polno luno, ob kateri po njegovih izkušnjah gobe bolj rastejo. Gobarji po Sloveniji imajo sicer letos po njegovih podatkih različne izkušnje z nabiranjem gob, saj je ponekod gob več, drugje pa jih sploh ni.
Slovenija je zelo bogata z gobami. Trenutno je v seznam gliv v Sloveniji uvrščenih okoli 3400 vrst, od tega je zavarovanih okoli 40 vrst, ki jih torej ni dovoljeno nabirati. Gobarji ocenjujejo, da je najbogatejša z gobami Štajerska, vendar pa se pri tem mnenja krešejo. "Vsako območje je znano po nekaterih gobah. Po dežju kar povsod kaj raste," stanje slikovito opisuje Dolenc. Tudi priljubljenost posameznih vrst gob se po Sloveniji lokalno zelo razlikuje. Na splošno velja, da med najbolj priljubljene in najbolj poznane spadajo jurčki, lisičke in dežnikarice.
Trenutno ocen o tem, koliko gob letno zraste v Sloveniji oz. kolikšen je potencial rasti ter koliko se jih pobere, ni. Pripravljajo pa na Gozdarskem inštitutu Slovenije model, ki naj bi podal ocene potenciala rasti za 28 tržno zanimivih vrst gob. Projekt je pri inštitutu naročilo kmetijsko ministrstvo, saj želi prevetriti uredbo o varstvu samoniklih gliv, na podlagi katere pravilnik zdaj med drugim določa, da lahko posameznik nabere dva kilograma gob na dan.