LAVA DOSEGLA HIŠE: Teče po mestnih ulicah (FOTO, VIDEO)

Kronika

Lava, ki izteka po današnjem izbruhu vulkana na jugozahodu Islandije, je popoldne dosegla prvi hiši v bližnjem mestecu Grindavik. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je stavbi zajel ogenj, lava pa teče po mestnih ulicah.

Oblasti so zaradi dogajanja razglasile izredne razmere, okoli 4000 prebivalcev Grindavika pa so še pred izbruhom ognjenika evakuirali, tako da človeška življenja niso ogrožena, so zagotovile oblasti.

Izbruh se je okoli 8. ure po srednjeevropskem času začel na polotoku Reykjaness, le nekaj južneje od kraja prvega izbruha, ki je območje prizadel 18. decembra decembra lani, je sporočil islandski meteorološki urad.

Potresna dejavnost se je ponoči okrepila in tiste prebivalce bližnjega Grindavika, ki so se po decembrskem izbruhu vrnili na domove, so evakuirali okoli 4. ure zjutraj po srednjeevropskem času. Prav tako so evakuirali hotel v bližnjem svetovno znanem kopališču s termalno vodo Blaa lonid (Modra laguna).

Islandska premierka Katrin Jakobsdottir je dejala, da so "razmere grozljive". "Strašljivo je videti, kako blizu Grindaviku je izbruh," je dodala.

Na obeh straneh nasipa, ki so ga začeli graditi severno od Grindavika, se je ob izbruhu v zemlji odprla razpoka, je pojasnil islandski meteorološki urad.

Grindavik leži kakih 40 kilometrov jugozahodno od prestolnice Reykjavik. V prejšnjem izbruhu ga lava ni dosegla, je pa že takrat večina prebivalcev zapustila domove in se ni več vrnila.

Že v sredo se je pripetila tragedija, ko je 51-letni delavec popravljal razpoko na vrtu, tla pod njim pa so nenadoma popustila in izginil je v globini. Intenzivno iskanje so v petek prekinili, ker je bilo območje zaradi vulkanske aktivnosti prenevarno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Hiši, ki ju je danes zajela lava, sta na severovzhodu Grindavika, magma pa naj bi tja pritekla iz zemeljske razpoke, ki je še bližje hišam kot prvotno mesto izbruha.

Islandski predsednik Gudni Johannesson je na omrežju X zagotovil, da življenja niso ogrožena, je pa lahko tamkajšnja infrastruktura. Letalske povezave za zdaj sicer niso ogrožene.

Oblasti pa pozorno spremljajo geotermalno elektrarno Svartsengi, ki oskrbuje 30.000 prebivalcev polotoka Reykjanes z elektriko in vodo. Delavci že od novembra gradijo zid za zaščito tega objekta.

Predsednik Gudni Johannesson bo imel zaradi dogajanja drevi nagovor narodu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija