KRIMINALISTI NAD LEA OBLAKA IN MARKA JAKLIČA: Sum kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril

Kronika

V današnji kriminalistični preiskavi s področja gospodarskega kriminala in korupcije preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) preiskujejo šest fizičnih oseb. V okviru današnjih hišnih preiskav doslej niso pridržali še nikogar, so sporočili z Generalne policijske uprave. Tako na območju policijskih uprav Ljubljana in Koper danes 56 preiskovalcev NPU in štirje kriminalisti PU Ljubljana opravlja hišne preiskave in druga preiskovalna opravila ter išče dokaze o storitvi kaznivih dejanj s področja gospodarstva in korupcije.

Kot so pojasnili na GPU, gre za policijska opravila v okviru predkazenskega postopka, ki poteka zoper šest fizičnih oseb. Postopek je povezan s kaznivimi dejanji nedovoljenega sprejemanja daril, nedovoljenega dajanja daril, pranja denarja ter zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Kriminalisti so sicer danes obiskali tudi sedež Lekarne Ljubljana ter sedež družbe Infonet media. Po poročanju medijev naj bi namreč preiskovali posle nekdanjega predsednika uprave Lekarne Ljubljana Marka Jakliča in lastnika Infonet medie Lea Oblaka.

Jaklič je vodil Lekarno Ljubljana od januarja 2008 do aprila 2013. Za odhod iz Lekarne Ljubljana se je, kot je takrat pojasnil, odločil iz osebnih razlogov. Skupaj z njim pa je lekarno zapustila ožja vodstvena ekipa.

Takrat so v medije prišle informacije, da bo prevzel vodenje radia Index. Po takratnem poročanju Financ je Jaklič v Srbiji s sočlanom iz uprave Vzajemne Francem Henigmanom za 200.000 evrov kupil polovico radia Index. Drugo polovico radia pa naj bi imela v lasti ciprska družba Infonet, ki je v lasti Oblaka. Nato pa so mediji poročali, da Jaklič ni prevzel vodenje Indexa, pač pa da je nove poslovne priložnosti iskal v srbskem podjetju Jugohemija.

Jaklič se je skupaj s Henigmanom in še nekaterimi drugimi znašel na zatožni klopi zaradi obtožb o oškodovanju Vzajemne za več kot pol milijona evrov, a so bili s prvostopenjsko sodbo oproščeni. Sedaj je zadeva na višjem sodišču.

Obdobje Jakličevega vodenja Lekarne Ljubljana so so sicer zaznamovale številne odmevne zgodbe. Očitali so mu preveč tržno obnašanje na področju lekarništva, predvsem s kartico in jabolki zvestobe. Veliko prahu je dvignila tudi ustanovitev LL Grosista, v času vodenja lekarne pa je zaradi plagiatorstva ostal brez magistrskega naziva.

V času Jakličevega vodenja je bilo nad Lekarno Ljubljana sproženih več nadzorov. Upravni nadzor ministrstva za zdravje je pokazal neskladnost bilančnih podatkov v letih 2007-2010. Prikrojitev bilanc je tako javnemu zavodu omogočila, da je v proračun ustanovitelja - Mestne občine Ljubljana - nakazal več dobička, kot bi ga smel.

Deli novico:

ibro |  08 .11. 2016 ob  13: 58
Tale g.Jaklic ga pa biksa ze veliko let in nocejo ga privit za prav. Kdo je zatajil v sistemu Ali pospravil zajamcen kup denarja nebomo nikoli izvedeli,PAC v Sloveniji je dolocenim dovoljeno vse kot v fevdalizmu.
drita v čelo |  08 .11. 2016 ob  11: 58
Zelo pozitivno od naših kriminalistov, da so se lotili tega primera. V Sloveniji je to najbolj dobičkonosen posel, razen seveda ,,lastninjenja,, gospodarskih družb in zato imamo najdražja zdravila na svetu. No, poanta teh racij je ta, da se na koncu ne bo zgodilo nič, ker jih bo sodstvo oprostilo zaradi na tak ali drugačen nedovoljen način pridobivanja dokaznih sredstev. Take racije služijo za prikrivanje kakšnih političnih umazanij, ker s tem preusmerjajo pozornost ljudi.