KREMELJ PRIZNAVA: "Rusko gospodarstvo je doživelo hud udarec"

Svet

Stroge finančne sankcije ZDA, Evropske unije in zahodnih zaveznic so ruskemu gospodarstvu zadale hud udarec, je danes priznal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Vseeno pa je poudaril, da ima Rusija še vedno zadostne rezerve za blažitev gospodarskega padca, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Rusko gospodarstvo se zdaj sooča z resnim pritiskom in rekel bi celo resnim udarcem," je po poročanju ruskih tiskovnih agencij dejal Peskov. Pri tem pa je dodal, da obstaja varnostna rezerva in načrt, kako postaviti gospodarstvo nazaj na noge. Opozoril je, da se bo Rusija na sankcije Zahoda odzvala s "trezno glavo", ne da bi se "ustrelila v nogo".

Učinki sankcij Zahoda so še posebej opazni v bančnem sektorju. V številnih bankomatih ni denarja, ponekod pa ni več mogoče niti plačevanje s karticami.

Zaradi padca vrednosti rublja se Rusi vse bolj bojijo, da bodo njihovi prihranki uničeni, ruska centralna banka pa zagotavlja, da so razmere pod nadzorom.

EU iz sistema Swift izključuje sedem ruskih bank

EU je danes sprejela ukrep sankcij, s katerim bo iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift izključila sedem ruskih bank, med njimi drugo največjo VTB. Ukrep, ki je bil danes objavljen v uradnem listu EU, bo začel veljati po desetdnevnem prehodnem obdobju.

Poleg VTB bo EU iz sistema Swift, ki povezuje več kot 11.000 finančnih institucij po vsem svetu, izključila še banke Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank in Vnesheconombank (VEB). Te banke so bistveno povezane z vojno v Ukrajini.

Swift ni plačilni sistem, temveč je sistem obveščanja o plačilih in kot tak lajša izvajanje plačil, tako da je to pomembno orodje, ki lajša čezmejna plačila in s tem čezmejno trgovanje, izpostavljajo v Bruslju. Desetdnevno prehodno obdobje je potrebno, da se evropske banke pripravijo na spremembo.

Ukrep ne vključuje ključnih ruskih bank Sberbank in Gazprombank, preko katerih poteka plačevanje ruskega plina in nafte, ker članice unije skrbi, da bi lahko to privedlo do zvišanja že tako visokih cen energije. Bank sicer ni mogoče izključiti le za nekatere vrste transakcij, temveč le v celoti. V Bruslju so sicer ob tem izpostavili, da za obe omenjeni ruski banki, Sberbank in Gazprombank, tako kot za še nekatere druge ruske banke, že veljajo sankcije iz leta 2014, uvedene po ruski priključitvi Krima.

Izključitev iz sistema Swift ne pomeni, da finančne institucije ne morejo izvajati transakcij, morajo pa poiskati alternative, ki so manj varne in učinkovite. Swift je digitalni sistem, tveganje človeških in tehničnih napak je manjše kot v primeru raznih alternativ, so pojasnili viri pri EU.

Alternativni sistem razvija Kitajska, a je še v začetni fazi in ni povezan s Swiftom. Kitajski sistem sicer po navedbah virov ne more biti takojšnje nadomestilo za Swift, gre bolj za dolgoročno in strateško tveganje. Rusija ima tudi svoj notranji sistem za izmenjavo finančnih podatkov, a kljub temu 70 odstotkov teh transakcij poteka preko Swifta, so še pojasnili v Bruslju.

Poleg izključitve sedmih ruskih bank iz sistema Swift nove sankcije unije vključujejo tudi prepoved novih naložb v sodelovanju z ruskim investicijskim skladom ter prepoved prodaje, dobave, prenosa ali izvoza evrskih bankovcev Rusiji, tudi ruski centralni banki, s čimer želijo prav tako preprečiti, da bi Rusija zaobšla ukrep izključitve iz Swifta.

Rusija naj bi imela za okoli 650 milijard dolarjev mednarodnih rezerv, ki se opisujejo kot njena vojna zakladnica, s katero naj bi se zavarovala pred učinkom sankcij. Velik del teh rezerv naj bi bil zunaj Rusije in namen sankcij je preprečiti centralni banki dostop do njih.

Ob upoštevanju omenjenih ukrepov je unija v sodelovanju z mednarodnimi partnericami, kot so ZDA, doslej sankcionirala že več kot 80 odstotkov ruskega bančnega sistema, izpostavljajo v Bruslju. Primerljive sankcije bo po pričakovanjih virov pri EU uvedla tudi Švica, ključno finančno središče zunaj EU. Če tega ne bi storila, bi to pomenilo tveganje, da se lahko sankcije zaobide.

Današnji ukrep sodi v sveženj sankcij, ki jih je EU napovedala v nedeljo. Vključuje tudi financiranje orožja za Ukrajino, zaprtje zračnega prostora unije za vsa ruska letala, prepoved transakcij z rusko centralno banko ter prepoved delovanja ruskih državnih medijev Sputnik in Russia Today (RT) v EU.

Generalna skupščina ZN z veliko večino obsodila ruski napad na Ukrajino

Generalna skupščina ZN je danes po treh dneh izrednega zasedanja s 141 glasovi proti petim in 35 vzdržanimi potrdila predlog resolucije, ki obsoja rusko agresijo in zahteva takojšen konec spopadov ter umik ruskih enot iz Ukrajine. Po objavi izida glasovanja je v dvorani Generalne skupščine zadonel bučen aplavz.

Resolucija, ki jo je ob podpori evropskih držav, med njimi Slovenije, predlagala Ukrajina, zahteva takojšen umik ruskih sil, najostreje "obžaluje" invazijo, kar je izraz, ki so ga sprejeli namesto izraza "obsoja", da dobijo večjo podporo. Resolucija obsoja odločitev Putina, da poviša pripravljenost svojih jedrskih sil, in zahteva, naj Rusija preneha z nezakonitimi grožnjami drugim članicam ZN ali uporabo sile proti drugim članicam ZN.

Resolucija, ki je za uspeh potrebovala 100 glasov, dobila pa 41 več, izraža globoko zaskrbljenost nad poročili o napadih na civilne cilje, kot so šole in bolnišnice, in nad poročili o civilnih žrtvah.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
JKDWingChun |  03 .03. 2022 ob  06: 10
Sankcije proti Rusiji bomo občutili pa vsi!! Samo bedaki ne znajo nic drugega kot samo sankcije.
In to naj bi bili politikijQuery1123030394530000481024_1646284160181