Kaj pravnomočna obsodba prinaša Berlusconiju in Italiji?

Svet

Po četrtkovem burnem dogajanju v Italiji, ko je kasacijsko sodišče izreklo prvo pravnomočno obsodbo Silviu Berlusconiju - trikratnemu premieru, medijskemu mogotcu ter enemu najbolj znanih in obenem kontroverznih Italijanov, se danes vrstijo ugibanja o tem, kaj sedaj dejansko čaka Berlusconija in tudi italijansko politično areno na sploh.

Pravnomočna obsodba na zaporno kazen za Berlusconija je v politični Italiji sprožila nemir in živčno napetost. Veliki vladni stranki - Berlusconijevo desnosredinsko Ljudstvo svobode (PdL) in levosredinska Demokratska stranka (PD) ena od druge terjata odgovornost ter jasno ločevanje politike od pravosodja oz. od četrtkove sodbe.

Italijanski minister za regionalne zadeve in avtonomijo Graziano Delrio je danes izrazil upanje, da bo velika koalicija v Rimu preživela. A kot je poudaril, to ni odvisno toliko od same vlade premiera Enrica Lette, temveč od parlamenta, ki ali izkaže zaupanje vladi ali pa ne.

"Danes moramo vsi z velikim občutkom odgovornosti dati prednost interesom države," je pred morebitnim padcem vlade medtem posvarila poslanka PD Alessandra Moretti. Da ne bi Berlusconi stabilnosti vlade nikoli postavljal pod vprašaj, pa verjame poslanec PdL Gianfranco Rotondi.

"Ta kazen ne bo prizadela Lettove vlade, ki je bila oblikovana, da služi državi, in ki ji bo - kar se nas tiče - še naprej služila," je že v četrtek zvečer po sestanku vrha PdL v Berlusconijevi rimski vili zatrdil nekdanji pravosodni minister Nitto Palma. "Pravne težave Berlusconija ne bodo težava za vlado. Jeza, ki jo vsi čutimo, ne sme prekipeti," se je strinjala Berlusconijeva bivša ministrica za enake možnosti Mara Carfagna.

Sam Berlusconi je v svojem edinem odzivu na obsodbo doslej - četrtkovem čustvenem desetminutnem video nagovoru na eni od italijanskih televizij - znova zavrnil vse obtožbe na svoj račun, napadal tožilce in sodnike ter zatrdil, da bo nadaljeval s svojim "bojem za svobodo". Med drugim je napovedal preoblikovanje svojega desnosredinskega tabora - namesto sedanjega PdL naj bi se znova rodila stranka Naprej, Italija, s katero je pred 20 leti prvič stopil v italijansko politično areno.

Še pred izrekom pravnomočne sodbe je sicer zatrdil, da zaradi nje ne bo rušil vlade. A po drugi strani je več poslancev in tudi članov vlade iz Berlusconijevega tabora v četrtek zvečer napovedovalo, da so pripravljeni odstopiti s teh položajev iz solidarnosti do Viteza (Cavaliere), kakor v Italiji pogosto imenujejo Berlusconija.

A tudi če vlada ne bo padla takoj, ostaja odprto vprašanje, kaj se bo z njo dogajalo v prihodnjih tednih in mesecih, ocenjuje bruseljski spletni portal EurActiv. Nezadovoljstvo v Lettovi PD namreč narašča in krepijo se pozivi, da mora stranka končati sedanje zavezništvo s PdL, ki je "umazana" s številnimi škandali. To izpostavlja tudi francoska tiskovna agencija AFP. Kot piše, več vidnih članov PD že tudi poziva k čimprejšnjim ponovnim parlamentarnim volitvam.

Če nič drugega pa postaja medtem vsaj bolj jasno, kaj konkretno četrtkova obsodba pomeni za Berlusconija. Čeprav mu je bila izrečena štiriletna zaporna kazen, se ta v skladu z zakonom o amnestiji iz leta 2006 avtomatično skrajša za tri leta na vsega leto dni.

Hišni zapor v kateri od njegovih razkošnih vil

Ker je starejši od 70 let, bo lahko kazen odslužil v hišnem zaporu ali z družbeno koristnim delom in mu v zapor ne bo treba, razen če bo sam tako želel. Če bo izbral hišni zapor, kar naj bi bilo najverjetneje, se bo še odločalo, v kateri od svojih razkošnih vil ga bo odslužil.

Glede na ustaljeno prakso avstrijska tiskovna agencija APA napoveduje, da bi lahko začel kazen dejansko prestajati kvečjemu v sredini oktobra, verjetno pa kasneje. Pri Berlusconiju je poleg ustaljenih potreben še en korak - ker kot senator uživa imuniteto pred kaznijo, mu jo mora senat odvzeti. To naj bi bila le formalnost in naj bi trajala kakšen mesec.

Mu bodo pa že pred tem zasegli potni list, da ne bi vmes slučajno zbežal v tujino, še dodaja APA. Verjetno se bo moral odpovedati tudi diplomatskemu potnemu listu, ki ga ima kot bivši premier, in ga vrniti zunanjemu ministrstvu v Rimu.

Poleg tega bo senat zdaj odločal o tem, ali naj Berlusconi zaradi pravnomočne obsodbe takoj izgubi svoj senatni sedež. To bi lahko trajalo več tednov ali celo mesecev, izida pa ni mogoče napovedati - pri glasovanju bi lahko namreč prevladali tako tisti, ki bi terjali njegov odhod, ali pa tisti, ki so na njegovi strani.

V vsakem primeru pa v skladu z zakonom iz leta 2012, ki ga je sprejela vlada prejšnjega premiera Maria Montija, Berlusconi naslednjih šest let ne bo smel kandidirati na volitvah - to namreč velja za vse, ki so bili pravnomočno obsojeni na več kot dve leti zapora.

Pritožil se bo

Kasacijsko sodišče je sicer v četrtek odločilo, da bo moralo o prepovedi opravljanja javnih funkcij za Viteza zaradi postopkovne napake znova odločati prizivno sodišče v Milanu. Skoraj zagotovo bo pred tem izrečena petletna prepoved skrajšana. Kdaj bo milansko sodišče o tem odločilo, je nemogoče napovedovati, a če bo prepoved potrdilo, pa bo to za Berlusconija zagotovo hujši udarec kot zaporna kazen, ocenjuje APA.

Čeprav je beseda kasacijskega sodišča v Italiji dokončna in je četrtkova sodba pravnomočna, pa lahko Vitez vendarle gre še naprej. Njegovi odvetniki so v četrtek že napovedali odhod na evropsko raven, verjetno s pritožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice.

Deli novico: