JUNIJ 2016 GLOBALNO NAJTOPLEJŠI V ZGODOVINI: V Sloveniji pretirane vročine ni bilo

Svet

Letošnji junij je bil po ugotovitvah ameriških znanstvenikov najbolj vroč v sodobni svetovni zgodovini, s čimer je postal tudi štirinajsti zaporedni mesec, ki je podrl vročinski rekord.

Povprečna izmerjena temperatura na kopenskih in vodnih površinah je bila v juniju 2016 najvišja od vseh zabeleženih junijskih temperatur, ki segajo v leto 1880, je v poročilu zapisala ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA).

S tem so zabeležili štirinajsti zaporedni mesec, v katerem je bil podrt globalni temperaturni rekord, kar je najdaljše zaporedje v zadnjih 137 letih. Letošnji junij je hkrati štirideseti mesec zapored, v katerem so bile temperature znatno nad povprečnimi temperaturami 20. stoletja.

Poročilo, ki ga NOAA izda vsak mesec, pravi, da je bila globalna temperatura v prvih šestih mesecih leta 2016 prav tako najvišja doslej zabeležena.

NOAA navaja tudi mesečne odklone temperature oziroma rekordna povečanja vročine. Od februarja 2015 je prišlo že do 14 takšnih odklonov, kar nakazuje, da se globalno segrevanje pospešuje, povzetke povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Lansko leto je bilo najbolj vroče zabeleženo, pred tem pa je ta rekord pripadal letu 2014. Glede na dosedanje podatke vse kaže, da bo tudi letos peklensko vroče.

Pretirane vročine v Sloveniji v prvi polovici poletja ni bilo

V Sloveniji pa letošnje poletje po visokih temperaturah glede na prejšnja leta ne izstopa. Prva polovica meteorološkega poletja se temperaturno uvršča na deseto mesto najtoplejših poletij, je povedal meteorolog Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

"Letošnje poletje je za zadnje obdobje nekako neznačilno, ni pretirano vroče," je povedal meteorolog Gregorčič in dodal, da po dolžini vročinskih valov prva polovica poletja ne izstopa, kakšne dolgotrajne in hude vročine ni bilo, temperature pa doslej še niso presegle 35 stopinj Celzija. V času najtoplejših poletij je bilo takih dni več - lani devet, leta 2013 celo 11, poleti 2003 pa osem.

Gregorčič je sicer opozoril, da čeprav sta letošnji junij in prva polovica julija temperaturno šele na desetem mestu, bi bilo letošnje poletje, če bi ga primerjali s poletji pred letom 2000, celo najtoplejše.

Količina padavin nadpovprečna

Nadpovprečna je po Gregorčičevih besedah količina padavin. "Precej namočen je bil junij, v juliju pa so se, kar se padavin tiče, vzpostavile precej normalne razmere", je pojasnil. Lani so kljub temu, da so bile temperature višje kot letos, vročinske valove prekinjale osvežitve s padavinami, zato izrazite suše ni bilo. Podobno je tudi letos. Več padavin je bilo že ob koncu junija, zaradi pojava krajevnih neurij pa izstopa 13. julij.

V naslednjih dneh se bodo temperature dvigale do sobote, dosegle bodo morda tudi 34 stopinj Celzija. Že v nedeljo je pričakovati manjšo osvežitev, ki se bo nadaljevala do torka, vročina bo popustila, temperature pa po napovedih ne bodo presegle 30 stopinj Celzija. "Tudi v nadaljevanju prihodnjega tedna bodo sicer poletne temperature blizu 30 stopinj Celzijam, ampak kakšnega zelo izrazitega vročinskega vala pa vse do prvih dni avgusta zaenkrat ni na vidiku

Deli novico: