IZJEMNI DOSEŽKI NA PODROČJU VISOKEGA ŠOLSTVA: V jubilejnem letu koprska pedagoška fakulteta s kar dvema nagrajenkama

Koper

4. oktobra, dan pred svetovnim dnevom učiteljev, je v Cankarjevem domu v Ljubljani potekala podelitev najvišjih državnih nagrad na področju šolstva. Odbor za podeljevanje nagrad Republike Slovenije je letos podelil 11 nagrad. Priznanje za izjemne dosežke na področju visokega šolstva sta prejeli tudi prof. dr. Silva Bratož in izr. prof. dr. Vanja Riccarda Kiswarday s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem (UP PEF).

Ob praznovanju 50-letnice UP PEF se fakulteta s ponosom ozira na dolgoletne dosežke in priznanja na področju izobraževanja. Od leta 2005 je 18 visokošolskih učiteljev in strokovnih sodelavcev (med njimi so dr. Amalija Žakelj, dr. Sonja Rutar, dr. Aksinja Kermauner, izr. prof. Jelena Sitar Cvetko, dr. Jurka Lepičnik Vodopivec, dr. Mitja Krajnčan, dr. Bogdana Borota, dr. Darjo Felda, dr. Majda Cencič, dr. Vida Medved Udovič, dr. Mara Cotič …) prejelo državne nagrade za izjemne dosežke na različnih področjih visokega šolstva. Letos sta prestižno priznanje prejeli dr. Silva Bratož in dr. Vanja Riccarda Kiswarday, ki sta s svojim delom pomembno prispevali k razvoju in ugledu fakultete ter širše skupnosti. Takšna bogata zgodovina dosežkov potrjuje predanost in strokovnost, ki že pol stoletja oblikujeta prihodnost izobraževanja na Pedagoški fakulteti.

Dr. Silva Bratož, redna profesorica na področju didaktike angleščine in prodekanja za študentske zadeve na UP PEF, je s svojim obsežnim raziskovalnim, pedagoškim in strokovnim delom pomembno prispevala k razvoju didaktike tujega jezika in večjezičnosti. Njeno delovanje sega na področje zgodnjega učenja tujih jezikov, kjer je razvila in implementirala večjezični model za predšolske otroke v sodelovanju z Vrtcem Koper.

Dr. Vanja Riccarda Kiswarday je izredna profesorica specialne pedagogike, ki je s svojim dolgoletnim delom pomembno prispevala k razvoju vključujoče pedagogike. Njeno raziskovalno in pedagoško delo je osredotočeno na vključevanje otrok s posebnimi potrebami v izobraževalni proces in razvijanje uporabe računalnika kot didaktičnega pripomočka za te otroke že od 90. let prejšnjega stoletja. Pomembno je prispevala k razvoju programov za izobraževanje inkluzivnih pedagogov, tako na UP PEF kot tudi na drugih ustanovah doma in v tujini.