Gosta megla v zadnjih dneh vpliva tudi na ladijski promet v Luki Koper, kjer pravijo, da sicer do popolnega zaprtja pristanišča – prepovedi vplutja in izplutja ladij – pride zelo redko. Običajno se na Upravi za pomorstvo odločijo za vsak primer posebej, glede na vremenske razmere. Zato se tudi uporablja izraz, da je pristanišče priprto.
GOSTA MEGLA DELA TEŽAVE LADJARJEM: Koprsko pristanišče priprto več kot dva dni
Koper
Megla, ki se že vse od konca minulega tedna zadržuje predvsem v nižje ležečih krajih in ob morju, je preglavice v preteklih dneh delala tudi ladjarjem oziroma so imeli posledično več dela na Upravi za pomorstvo.
Na zadnji dan starega leta so koprsko pristanišče priprli ob 9.10 in ponovno sprostili promet ob 12.35. Ponovno so ga morali pripreti ob 15.10, odprli pa so ga šele naslednjega dne, 1. januarja ob 11.35. Sproščen promet ni trajal dolgo, saj so ob 15.05 pristanišče spet priprli in tako je ostalo do 2. januarja, do 11.20. Še istega dne so ob 14.20 pristanišče spet priprli do 20.15, ko so promet ponovno sprostili.
Na prazničen konec tedna, od petka do nedelje, je bilo pristanišče tako priprto vsega skupaj 52 ur.
"Merila za pripiranje tovornega pristanišča so naslednja, ko je vidljivost slabša od trikratnika dolžine tankerske ladje oziroma dvakratnika dolžine za ostale tipe ladij. In ko moč sunkov vetra v 10-minutnem povprečju presega 17 m/s," pojasnjujejo na Upravi za pomorstvo.
Ko piha veter s hitrostjo nad 8 m/s, tankerjem za prevoz kemikalij privezovanje in odvezovanje ni dovoljeno. Za vplutje in izplutje ladij v Bazenu I, z ugrezom večjim od 12 metrov, moč vetra v 10 minutah ne sme v povprečju preseči 9,3 m/s, vidljivost pa mora biti večja od 1.852 metrov.
V lanskem letu je bilo koprsko pristanišče priprto zaradi megle ali močnega vetra, burje ali tramontane, šestkrat. V letu 2019 kar 21-krat, v letu 2018 se je to zgodilo 14-krat in v letu 2017 enajstkrat.