S ponedeljkom se je šport v Sloveniji v omejenem obsegu vrnil v stare tirnice. "Na trenerjih in ponudnikih športnih programov pa je, da s spoštovanjem pravil ter omejitev pokažejo, da je športni sektor odgovoren in da šport nikoli ni bil in ne bo žarišče širjenja okužb," pravi državni sekretar za področje izobraževanja in športa Marjan Dolinšek.
DOLINŠEK OB SPROSTITVAH POZIVA K SPOŠTOVANJU UKREPOV: "Pokažimo, da šport nikoli ni bil in ne bo žarišče širjenja okužb"
Slovenija
Marjan Dolinšek
Kot je Dolinšek povedal na današnji vladni novinarski konferenci, so športniki in strokovni delavci v športu dolgo čakali na vnovični zagon športnih dejavnosti. Z odlokom, ki je v veljavo stopil v ponedeljek, je izvajanje športne dejavnosti v Sloveniji po njegovih besedah bistveno manj omejeno kot v sosednjih državah, na primer v Italiji, na Madžarskem in Hrvaškem, kjer so telovadnice, bazeni in fitnesi za rekreacijo še vedno zaprti.
Ob tem je Dolinšek pozval tako trenerje in športnike kot ponudnike športnih programov in rekreativce, naj se držijo preventivnih higienskih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Pozval jih je, naj se na športne površine podajo samo popolnoma zdravi. Posebej pa je na ohranjanje dvometrske medosebne razdalje in na nošenje zaščitne maske opozoril tudi smučarje.
Pojasnil je, da lahko tako na prostem kot v zaprtih športnih prostorih ponovno vadijo tudi rekreativci. Tako je denimo dovoljeno igranje tenisa, plavanje, plezanje in drsanje. Čeprav odlok ne predpisuje minimalne površine za posameznega obiskovalca zaprtih športnih objektov, pa Dolinšek priporoča, da se za uporabo vadbenih površin v primeru individualne vadbe upošteva 20 kvadratnih metrov površine na enega vadečega.
Sprostile so se tudi nekatere omejitve za registrirane športnike in pa omejitve tekmovanj. Še vedno pa ni dovoljena prisotnost gledalcev na tekmovanjih. Tako tudi na spremljanje tekem svetovnega prvenstva v biatlonu, ki poteka na Pokljuki, niso povabili že cepljenih zdravstvenih delavcev, o čemer je pred časom razmišljal predsednik Organizacijskega odbora Pokljuka Jelko Kacin. "Žal zaenkrat to ni mogoče za nobeno tekmovanje," je dejal Dolinšek.
Želi si, da bi lahko čim prej še dodatno začeli sproščati ukrepe na področju športa, med drugim tudi za kontaktne športe. "Vse pa bo odvisno od epidemiološke slike," je poudaril.