DOBILI SMO DVE NOVI KREATIVNI TURISTIČNI POTI: Posoška vodi po poteh mladega vojaka

Slovenija

V Sloveniji sta zaživeli dve novi kreativni turistični poti na prostem, ki jih je Urbanistični inštitut RS v minulih letih razvil v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje in fundacijo Poti miru v Posočju. Po poti mostov in nabrežij Ljubljanice ter poti mladega vojaka na soški fronti se je moč sprehoditi tudi virtualno.

Novi poti so partnerji razvijali od marca 2020 v sklopu Creatours, enega od številnih evropskih projektov iz programa ADRION.

"Gre za velik uspeh, saj smo projekt izvajali v času pandemije covida-19. Sestanki so potekali prek spleta, soočali smo se s številnimi težavami in veseli smo, da smo na koncu dobili dve poti, ki ju bodo lahko državljani in turisti s pridom izkoriščali," je na današnji novinarski konferenci izpostavil direktor urbanističnega inštituta Igor Bizjak.

Po pojasnilih vodje projekta z inštituta in arhitekta Boštjana Cotiča so želeli vzpostaviti nove povezave za manj obiskane kraje ter poiskati odgovor na centralizacijo in prezasedenost trenutne turistične ponudbe, kar predstavlja globalno težavo.

"V razvoj te dobre prakse so bili vključeni številni partnerji, strokovnjaki z različnih področij, vladni organi, organizacije civilne družbe, pa tudi posamezniki," je izpostavil. V projektu je sodelovalo osem partnerjev iz šestih držav, poleg Slovenije še iz Hrvaške, Grčije, Italije, Albanije ter Bosne in Hercegovine. Skupaj so razvili 14 novih kreativnih turističnih poti.

Namen pilotnega projekta z naslovom Mostovi in nabrežja Ljubljanice je ob reki vzpostaviti novo povezavo središča mesta s sosesko Fužine, je eno od poti predstavila Natalija Lapajne iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje. Kot je dodala, bodo lahko obiskovalci poti odkrivali pomen in vlogo Ljubljanice, ki sta se skozi stoletja močno spreminjala.

Pot želi promovirati trajnostne in zelene turistične storitve, kot so vožnja z barko, supom, kajakom in kolesom, dobrodošli pa bodo tudi sprehajalci, ter alternativne načine odkrivanja zelenih območij v Ljubljani in okolici, med drugim Ljubljanskega barja v povezavi z mestnim jedrom in drugimi soseskami ob reki.

Druga kreativna turistična pot je postavljena v Posočje, v okolico Kobarida. Obiskovalci bodo po besedah direktorice fundacije Poti miru v Posočju Maše Klavora spoznali dogajanje in življenje vojakov ob Soči med prvo svetovno vojno.

Pot jih bo vodila na obisk Kobariškega muzeja, v Informacijskem centru Pot miru pa bodo lahko poiskali vse informacije za obisk terena, kamor jih bo popeljal izkušen vodnik, ki jim bo pripovedoval zelo zanimive zgodbe iz obdobja izpred več kot sto let.

Kot je še pojasnil Cotič, so se partnerji projekta osredotočali tudi na mlade, zato so odprli socialne kanale facebook, twitter in instagram, na portalu Creatoures pa se lahko po poteh iz držav partneric sprehodijo tudi virtualno.

"Verjamem, da bosta dve novi kreativni turistični poti, ki smo ju ustvarili skupaj s številnimi deležniki v okviru projekta Creatours, popestrili turistično ponudbo Slovenije, obudili mnoge že pozabljene ali preslišane zgodbe iz preteklosti in morda s čisto novega zornega kota osvetlil bogato zgodovinsko in kulturno dediščino," je sklenil Cotič.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija