Pravni center za varstvo človekovih pravic Koper letos obeležuje deseto obletnico delovanja na tleh Mestne občine Koper. V tem času so pravniki centra uspešno razrešili preko 4000 primerov iz družinskega, delovnega, upravnega, izvršilnega in obligacijskega prava. V preteklem desetletju se je pravno svetovanje socialno ogroženim osebam v Kopru izkazalo za potrebno, hkrati pa je center pod mentorstvom vodje centra Margerite J. Banič na trg dela uspešno odpremil preko 20 diplomiranih pravnikov in pravnic.
DESET LET VAROVANJA ČLOVEKOVIH PRAVIC: V Kopru razrešili več kot 4000 primerov uporabnikov iz ranljivih skupin
Koper
"Do danes se je delovanje centra za občanke in občane izkazalo kot neprecenljivo, hkrati pa kot lokalni dokaz družbi, da niso vsi pravniki brezčutni formalisti, ampak je mnogo takšnih, ki s svojim znanjem in dolgoletnimi izkušnjami radi podarijo svoj čas ter priskočijo na pomoč tudi pro bono," so zapisali v koprskem pravnem centru za varstvo človekovih pravic. Iz izkušenj s Koprčankami in Koprčani so pravniki centra v desetletju delovanja ugotovili, da je človeški pristop k reševanju problema za uporabnike in uporabnice storitev izredno pomemben. V primerih, ko kljub finančno slabemu položaju oseba presega minimalni cenzus za pridobitev državne pravne pomoči, lahko ostane brez osnovne podpore in temu sledijo nepopravljive posledice. Cilj Pravnega centra za varstvo človekovih pravic, Koper je že od začetka njegovega delovanja poskrbeti, da v lokalni skupnosti nihče ne ostane brez kakovostne pravne pomoči.
Pravni center za varstvo človekovih pravic, Koper je v zadnjem desetletju vzpostavil široko mrežo specializiranih odvetnikov, sodnikov, psihologov, zdravnikov in strokovnjakov z raznih področij, ki pravnikom centra po potrebi nudijo strokovne nasvete s svojih specifičnih področij.
Za prihodnost pravniškega kadra je nadvse pomemben segment delovanja centra vsakoletno mentoriranje absolventov prava in mladih pravnikov, ki se pod strokovnim mentorstvom vodje centra skozi reševanja resničnih primerov izobražujejo ter s tem povečujejo svoj karierni potencial.
Po besedah vodje centra dr. Margerite J. Banič je za prihodnost slovenskih pravnikov nadvse koristno, "da si vsak bodoči pravnik izbere mentorja, ki bo z njim svoje znanje brez zadržkov delil in mu na realnih primerih pokazal, kako pomembna je pravilna in pravočasna uporaba pravnih določb v praksi; poleg pravilnega branja zakonodaje in sodne prakse pa mlade učimo tudi pomembnih etičnih načel pravniškega poklica, kar se na slovenskih pravnih fakultetah še vedno premalo poudarja". Vsi pravniki in pravnice, ki so pred desetletjem pričeli z mentorstvom pri Pravnem centru za varstvo človekovih pravic, Koper so danes zaposleni pri dobrih delodajalcih, še dodajajo v pravnem centru.