ČRNA ODLAGALIŠČA GRADBENIH ODPADKOV: Na terenu občinski inšpektor, rešitev ponuja izolska komunala (FOTO)

Koper

Že kar nekaj časa se ob stari Šmarski cesti in na območju pod Gažonom dogaja nedovoljeno odlaganje zemljine in gradbenega materiala. O tem so koprsko občino obvestili zaskrbljeni krajani, ki so v zadnjem letu na Občinski inšpektorat MOK podali več prijav.

Občinski inšpektorat je na podlagi prijav opravil ogled na terenu in uvedel inšpekcijski postopek. Ugotovil je, da gre za zemljišče v lasti Republike Slovenije, ki ni podala soglasja k tovrstnemu ravnanju, prav tako izvajalci niso pridobili okoljevarstvenega soglasja ali drugih ustreznih dovoljenj za odlaganje gradbenega materiala na tem območju.

Ker občinski inšpektorat ni pristojen za ukrepanje v takih primerih, je zadevo odstopil pristojnemu organu – Ministrstvu za okolje. "Glede na to, da lahko postopki trajajo več mesecev, je Mestna občina Koper začela iskati načine, kako preprečiti dostop do zemljišča (postavitev ovire ob dovozu na zemljišče, nasutje materiala) in tako vsaj začasno onemogočiti nedovoljeno poseganje v naravo," vseeno pravijo na koprski občini.

Na Obali je sicer edino podjetje, ki ima sistemsko rešitev za prevzem in predelavo gradbenih odpadkov, izolska komunala. "Gradbeni odpadki so sistemski problem, ki še vedno ne dovolj kvalitetno zahteva in usmerja investitorje k ustrezni obravnavi tovrstnih odpadkov, kar ima za posledico nastajanje črnih odlagališč posameznih manjših gradbincev," razlaga tamkajšnji direktor, Denis Bele.

Po Beletovem mnenju inšpekcijske službe ne delujejo dovolj ažurno, kar privede do tega, da se iz nekega relativno nepomembnega odlagališča razvijajo žarišča. "Lani smo imel takšen primer nad predorom Markovec, ki je posredno stal davkoplačevalce več kot 300.000 evrov, saj je delno odstranitev odlagališča plačal Dars," razlaga direktor Komunale Izola.

direktor Komunale Izola, Denis Bele

Problem črnih odlagališč so zaznali pred leti, ko so imeli tudi težave zaradi čiščenja takšnih odlagališč. Zato so ponudili možnost odvzema. "Rešitev, ki jo ponujamo, še vedno veliko gradbincem ni znana in še vedno najdemo črna odlagališča. A moramo priznati, da se stvari izboljšujejo, saj je odlagališč bistveno manj kot pred leti," pravi Bele.

Zaradi izrednih razmer so imeli sicer zbirni center za gradbene odpadke en teden zaprt, a so hitro zaznali stisko marsikaterega gradbinca. Zato so se odločili center kmalu ponovno odpreti. "Ne glede na trenutno situacijo zaradi koronavirusa, imajo nekateri odprta gradbišča," ugotavlja Bele in dodaja, da se žal niti gradbinci niti ostala populacija še vedno ne zavedajo potenicala predelanega gradbenega odpadka. Z relativno intertno predelavo namreč dobimo produkt, ki je zelo uporaben za enostavne gradbene posege (zasutje temeljev, jaškov, gozdnih poti, ...) in tudi zelo poceni ali brezplačen.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Monteverdi |  18 .04. 2020 ob  22: 58
Inšpekcija ne opravlja svojega dela, za kar je pristojna. Vsi izgovori so odveč .....