ZADNJI DAN OBISKA NEW YORKA: Cerar danes še z generalnim sekretarjem ZN Banom Ki Moonom

Svet

Premier Miro Cerar z današnjim bilateralnim srečanjem z generalnim sekretarjem Združenih narodov Banom Ki Moonom končuje obisk New Yorka, ki ga je začel z udeležbo na razvojnem vrhu, nadaljeval pa na splošni razpravi 70. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov. Skupaj z njim obisk končuje tudi zunanji minister Karl Erjavec.

Cerar je svoj govor na splošni razpravi opravil v sredo, danes pa ima na programu še udeležbo na tematski razpravi o vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti, na kateri bo tudi govoril.

Minister Erjavec je svoj poln delovni urnik zasedanj in sestankov ob robu splošne razprave GS ZN v sredo dopolnil z udeležbo na slovesnem dvigu palestinske zastave na vrtu ob Vzhodni reki. Tam sta bila tudi Ban Ki Moon, predsednik GS ZN Mogens Lykketoft in palestinski predsednik Mahmud Abas. Zastava je bila dvignjena skladno z resolucijo GS ZN, ki so jo sprejeli 10. septembra. Ta pravi, da se pred sedežem ZN poleg zastav članic dvignejo tudi zastave držav opazovalk, torej Palestine in Svetega sedeža. Slovenija je resolucijo podprla.

Erjavec tudi na srečanju o krizi v Siriji

Slovenski zunanji minister je bil v torek na neformalnem ministrskem srečanju o krizi v Siriji, ki sta ga gostila EU in Jordanija. Opisal je, kako Slovenija pomaga prizadetemu prebivalstvu, med drugim z nudenjem psihosocialne pomoči sirskim begunskim otrokom. V okviru mednarodnega razvojnega sodelovanja pa ministrstvo financira tudi dva projekta, namenjena ženskam ter otrokom.

Udeležil se je tudi ministrske razprave o uporabi veta v primeru množičnih zločinov, ki sta jo organizirali Francija in Mehika za nabiranje podpore predlogu, po katerem bi se stalne članice VS ZN odrekle vetu, ko gre za odločitve, povezane s preprečevanjem množičnih grozodejstev. Slovenija francosko-mehiško pobudo podpira.

Slovenija želi, da se čim prej uveljavi sporazum o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT) in Erjavec je to tudi povedal na ustrezni ministrski konferenci. CTBT je podpisalo 184 držav, ratificiralo pa 164, začel pa bo veljati šele, ko ga bodo ratificirale vse države, ki razpolagajo s civilnimi ali vojaškimi jedrskimi zmogljivostmi. Slovenija je sporazum ratificirala leta 1999.

Danes ga čaka še nekaj zasedanj

Pred odhodom v Slovenijo ga danes čaka še udeležba na 6. ministrskem srečanju Skupine prijateljev mediacije, zasedanje na ministrski ravni o mirovnih operacijah Organizacija za varnost in sodelovanje v Evrope ter udeležba na dogodku glede kodeksa ravnanja VS ZN v primerih dejanj genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti ter bilateralno srečanje z egiptovskim kolegom Samehom Šukrijem.

Deli novico: