Vlada v četrtek na seji še ne bo sprejela proračuna za leto 2014, saj ga želi prej, v petek, predstaviti ESS. Proračunska seja bo tako v ponedeljek, predsednica vlade pa bo na sprejem proračuna v DZ vezala zaupnico, je nocoj v pogovoru na TV Slovenija povedala premierka Alenka Bratušek. Ob tem je napovedala, da bo vlada obdavčila vse nepremičnine.
Bratuškova: Na sprejem proračuna za 2014 bom vezala zaupnico
Kot je dejala, pri obdavčitvi nepremičnin ne želijo niti ene izjeme. Poudarila je, da bodo tisti, ki imajo več, več tudi plačali.
Premierka Bratuškova je znova poudarila, da kriznega davka ne bo, glede davčnih blagajn pa je povedala, da bodo te uvedli, če ne bo učinkov od novega sistema, ki preprečuje brisanje računov. Vendar so tako davčne blagajne kot tudi sistem za preprečevanje brisanje računov le orodje. Oboje se lahko izigrava, zato je pomemben nadzor, je dejala. Dodala je, da je Davčna uprava RS julija in avgusta opravila 14.000 akcij, vendar zaenkrat ne more predstaviti rezultatov teh akcij.
Enostranskega posega v minimalo plačo ne bo
Bratuškova je poudarila, da ne bo enostranskega posega v minimalno plačo. Glede napovedanih protestov pa je dejala, da države ne bomo pripeljali daleč, še posebej pa ne iz krize, če se bo demonstriralo le zaradi besed.
Slovenija bi, če bi zaprosila za pomoč, prišla do cenejšega denarja za sanacijo bank, vendar bi dobila tudi zahteve na področju javnih financ, ocenjuje Bratuškova. Ob tem je poudarila, da bi bilo neodgovorno, če se vlada ne bi ukvarjala tudi s tem scenarijem, vendar vlada dela vse, da se Slovenija prošnji za pomoč izogne.
Predsednica vlade je še napovedala, da bo še ta mesec sprejeta natančna časovnica za prodajo podjetij, za katere je DZ že dal soglasje.
Posegov v pokojnin ne bo
Zagotovila je tudi, da v letih 2014 in 2015 ne bo dodatnih posegov v pokojnine in socialne transferje ter spomnila, da je na področju javnega sektorja s sindikati sklenjen dogovor do konca prihodnjega leta, za leto 2015 pa bodo potrebna nova pogajanja.
Spregovorila je še o nedavni napovedi, da bo na kongresu 19. oktobra kandidirala za predsednico PS in znova izpostavila pomen politične stabilnosti. Pred časom je sicer Bratuškova v enem od intervjujev dejala, da se bo v primeru vnovične kandidature prvega predsednika PS in aktualnega ljubljanskega župana Zorana Jankovića umaknila, danes pa je pojasnila, da je takrat "mogoče podcenjevala" ravno to politično stabilnost.
Ali se bo za predsedniški stolček PS potegoval tudi Janković, Bratuškova ne ve, a meni, da gre za njegovo osebno odločitev. Za demokratično stranko, kar je tudi PS, pa ne bi bilo nenavadno, če bi kandidiralo več ljudi, je dejala.
Na vprašanje, ali računa na prepričljivo zmago, je premierka odgovorila, da je najprej treba videti, koliko bo kandidatov. "Če smo se pred šestimi meseci skupaj s kolegi poslanci in svetom PS odločili za to pot, sem prepričana, da bom na kongresu dobila podporo," je dodala.
Odzvala se je tudi na špekulacije o morebitnih menjavah v ministrskih vrstah in poudarila, da bo zamenjavo katerega koli od ministrov predlagala, če z njegovim delom ne bo zadovoljna. "Do takrat pa naj na nek način to ostane špekulacija drugih, če želite," je poudarila in dodala, da nihče ni nedotakljiv, česar se zavedajo tudi ministri.
O predlogu interventnega zakona na področju zdravstva pa je Bratuškova povedala, da je po njenih informacijah zdaj usklajen tudi z DL in bi bil lahko sprejet že na četrtkovi seji vlade.