Ob toplem vremenu in sproščanju omejitev za preprečevanje širjenja novega koronavirusa se je močno povečalo tudi število sprehajalcev in kolesarjev ob priljubljenih poteh na obali. Ena takih je tudi sprehajalna pot med izolskim hotelom Delfin in San Simonom, kjer so minuli vikend mnogi tudi kolesarili, čeprav je tam to prepovedano.
BRALCA RAZJEZILI KOLESARJI OB OBALNI POTI: Ali veste, da se tu ne smete voziti? (FOTO)
Izola
Bralec nas je s fotografijami kolesarjev, pomešanih med pešce, na sprehajalni poti ob morju v Izoli opozoril minuli vikend. "Ne samo, da je prepovedano kolesarjenje, tudi trenutni promet pešcev je precej povečan. Varnost ni zagotovljena!" je pripomnil ob tem.
Na delu pešpoti Svetilnik–Simonov zaliv mimo tako imenovane plaže Delfin je kolesarjenje zares prepovedano, kar je označeno tudi s prometno signalizacijo.
Na območju kopališča San Simon pa je upravljalec plaže tisti, ki določa red na kopališču.
Kolesarje predvsem opozarjajo
Kot so pojasnili na izolski občini, na območju pešpoti Svetilnik–Simonov zaliv nadzor opravljata Občinsko redarstvo Občine Izola in policija. "Na tem delu kolesarje predvsem opozarjamo, v kolikor opozorilo ne zaleže, pa lahko napišemo tudi globo," pa so odgovorili na naše vprašanje, kakšni so ukrepi oziroma globe za prekrškarje.
Tudi na poizvedovanje, koliko glob je bilo letos že izdanih kolesarjem na tem območju in koliko lani, so na občini odgovorili, da kolesarje predvsem opozarjajo in osveščajo, da na odsekih, kjer je večje število sprehajalcev, zaradi varnosti vseh udeležencev cestnega prometa kolo potiskajo ob sebi.
Zanimalo nas je tudi, kje se sicer lahko vozijo kolesarji, ki, denimo, želijo priti do Simonovega zaliva. "Kolesarjem so namenjeni kolesarski pasovi, poti ali steze, v kolikor teh površin ni, smejo kolesarji voziti po vozišču ceste, če prometna signalizacija tega izrecno ne prepoveduje. Pri tem morajo voziti čim bližje desnemu robu vozišča, vendar ne smejo zavzeti več kot enega metra od roba vozišča," odgovarjajo na občini.
Komentiraj
- če je prometna signalizacija, da je ob oblali prepovedano kolesarjenje se jo kore upoštevati ...
- če občina ne misli sankcionirati kolesarjev, temveč jih večinoma samo opzarjati, naj se prometna signalizacija odstrani (lahko se na znakih napiše, da je ob določenih urah in datumih to dovoljeno) ...
- prometni režim ureja občina, njena dolžnost, da uporabniki prometni režim upoštevamo ...
- je pa zelo moteče in nevarno, ko poleti ležiš na plaži in mimo tebe vozijo mopedi in kolesa ...
Občine so v urejanje kolesarskih stez vložile precej denarja. Od tega nimajo nič, le en kup smeti (preverite na komunalnih podjetjih).
Poleg tega je večina kolesarjev iz drugih občin (npr. iz celine).
Torej: vinjeto na kolo, pa naj se vozijo. Sem prepričan, da bi bilo kolesarjev vsaj 50% manj. Pa še več reda bi bilo.
Pločnik vedno zaseden z kolesarji. Kolesarji ne smejo voziti po pločniku. Redarji ne ukrepajo kar bi morali. Pločnik je rezerviran samo za pešce.
V primeru nesreče je kriv kolesar in tudi občina bo deležna tožbe.
Potrebno je tudi postaviti prometni znak prepovedi vožnje po pločniku za kolesa, skuterje in rolerje.
Redarji zavedajte se, da boste v primeru nesreče toženi.
Lp
Se spomnite, kako je Popo osebno stal na tistem mestu in opozarjal prekrškarje? In je dejansko naredil red. Si kdo upa predstavljati tam Bržana?
Vprašanje, ali je slednjemu sploh kaj mar glede tega...
Res je, da se tam na obali ne sme voziti na kolesu ampak spoštovanja do prometnih znakov in talnih označb ni niti med kolesarji in še manj med pešci.
Izola od tega nima nič, same smeti.
Morda kdo naroči kalamare v Primaveri, to pa je tudi vse, kar se v Izoli zasliuži.
Pravna država se začne pri majhnih stvareh. Če dopuščamo majhne nezakonitosti, hitro sledijo milijardne kraje.