Astronomi iščejo življenje v drugih delih vesolja

Britanski astronomi iz enajstih ustanov so vzpostavili skupno mrežo, s pomočjo katere bodo lažje iskali znake inteligentnega življenja izven Zemlje. Nov projekt v okviru iskanja življenja v vesolju, imenovan Seti (Search for Extra-Terrestrial Intelligence), bo vodil angleški astronom Martin Rees, poroča britanski BBC.

Strokovnjaki za vesolje za svoje aktivnosti, predvsem možnost poslušanja prek radijskih teleskopov in analizo podatkov, potrebujejo 1,2 milijona evrov letno. Večino aktivnosti trenutno izvajajo v ZDA, financirajo pa se z zasebnimi donacijami.

"Ne vem, ali obstajajo vesoljci, vendar si to obupno želim vedeti. Možno je, da smo sami v vesolju. Pomislite na posledice, če je temu res tako. Če smo sami v vesolju, potem smo mi dejansko glavni namen, da vesolje sploh obstaja. Če pa nismo, potem je to zanimivo na popolnoma drugačen način," je dejal Alan Penny, britanski koordinator mreže Seti.

Britanci so že večkrat aktivno sodelovali v iskanju znakov izvenzemeljskega življenja. V letih 1998 in 2003 so v observatoriju Jodrell Bank s pomočjo 76-metrskega radijskega teleskopa Lovell raziskovali signale okoli 1000 bližnjih zvezd. Projekt Phoenix se je končal brez odkritij.

Observatorij Jodrell Bank pa se je pred nekaj leti prek optičnih vlaken povezal s še šestimi drugimi teleskopi v skupno 217 kilometrov dolg antenski niz. Ta sistem, znan kot eMerlin, bi lahko bil veliko učinkovitejši pri iskanju znakov izvenzemeljskega življenja, še navaja BBC.