ANALIZA POTROŠNJE, REVŠČINE, BLAGINJE: Nobelova nagrada za ekonomijo letos Angusu Deatonu

Svet

Nobelovo nagrado za ekonomijo bo letos prejel škotski profesor na Princetonu Angus Deaton. Kot so sporočili s Kraljeve švedske akademije v Stockholmu, si je zadnjo letošnjo Nobelovo nagrado prislužil z analizo potrošnje, revščine in blaginje.

"S povezovanjem podrobnih osebnih odločitev in skupinskih rezultatov so njegove raziskave pomagale spremeniti področja mikroekonomije, makroekonomije in razvojne ekonomije," so v obrazložitvi nagrade zapisali v akademiji.

Kot so še dodali, se znanost pogosto spopada z vprašanjem, ali lahko "razumemo velike vzorce brez podrobnih informacij o majhnih procesih". V ekonomiji so pogosto upali, da je odgovor pritrdilen, saj v zgodovini ni bilo podatkov o izbirah na ravni posameznikov in gospodinjstev.

Nagrajenčevo delo ključno za postavljanje nekaterih javnih politik

Deatonovo delo je bilo ključno za postavljanje javnih politik v nekaterih državah, saj poskuša pojasniti posameznikove ekonomske odločitve, še posebej glede porabe njihovih prihodkov, ter kako različne družbe merijo in analizirajo blaginjo in revščino, obrazložitev povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Zmanjševanje revščine v revnih državah je ključnega pomena za umirjanje migrantske krize, pa je v odzivu na novico dejal Deaton.

"Menim, da bo zmanjševanje revščine v revnih državah rešilo težavo, vendar bo za to potrebno precej časa," je še dejal. Kot je pojasnil profesor ekonomije in mednarodnih odnosov na Princetonu od leta 1983, je trenutna migrantska kriza "posledica več sto let neenakega razvoja".

 

Deli novico: