ALKOKLJUČAVNICA, KI BLOKIRA AVTO: V Italiji kmalu obvezna, kaj pa pri nas? (VIDEO)

Svet

Namestitev naprave, ki kot alkotest ugotavlja, koliko ste popili, bo pri naših sosedih kmalu obvezna. T. i. "alcolock" ali alkoholno ključavnico, ki prepreči zagon avtomobila, če vsebnost alkohola preseže dovoljeno mejo, v številnih državah že poznajo; od lanskega julija morajo biti tudi vsi novi modeli vozil na evropskem trgu opremljeni z instalacijo za njeno vgradnjo. Ali bo tudi Slovenija sledila tujim zgledom in vsaj za nekatere skupine voznikov določila obvezno vgradnjo? 

Naprava, znana tudi pod imenom Ignition Interlock Device (IID) ali Breath alcohol ignition interlock device (BAIID), služi za blokiranje uporabe avtomobila, če je po opravljenem testu raven alkohola v krvi previsoka. Gre za nekakšen avtomobilski alkotest, pri katerem mora voznik, ko sedi v avtomobilu, pihati v napravo. Alkotest je povezan s krmilno enoto za vžig motorja: prepreči zagon, če raven alkohola v zraku, ki jo samodejno preveri v avtu nameščen senzor, preseže zakonsko zahtevano raven.

V Italiji bo z novim zakonom o varnosti v cestnem prometu namestitev 'alcolock' naprave obvezna, a zaenkrat zgolj za tiste, ki so že bili obsojeni zaradi vožnje v vinjenem stanju. Tudi nekatere druge države se že zdaj poslužujejo alkoključavnice, med njimi Švedska, ki je prva uvedla zahtevo za alkoključavnico v vozilih javnega prevoza. Na Finskem je obvezna za gospodarska vozila in šolske avtobuse. V Avstriji, Belgiji, na Danskem, v Franciji, Nemčiji, na Poljskem, Portugalskem in v Združenem kraljestvu je alkoholna ključavnica prisotna na vseh težkih gospodarskih vozilih, kot so tovornjaki.

Kaj pa v Sloveniji? Bomo tudi pri nas sledili tem zgledom? Po nekaterih informacijah naj bi se uvedba obvezne namestitve alkoholne ključavnice že pripravljala. Ob tem preseneča, da ta ukrep že ni v veljavi, sploh glede na dejstvo, da je prav vožnja pod vplivom alkohola ena izmed glavnih povzročiteljev prometnih nesreč. Prav zloraba alkohola v prometu je namreč v letu 2022 botrovala skoraj 1.600 prometnim nesrečam, kar je pet odstotkov več kot v letu 2021.

Agencija za varnost prometa (AVP) ukrep podpira. "Kot kaže praksa iz tujine, so alkoholne ključavnice, v kombinaciji z rehabilitacijskimi programi, pomembne pri zmanjševanju števila povratnikov in pri vožnji brez vozniškega dovoljenja," poudarjajo in navajajo zgled držav, kjer se vozniki, ki so bili kaznovani zaradi vožnje pod vplivom alkohola, lahko odločijo za namestitev alkoholne ključavnice namesto prepovedi vožnje, npr. v Avstriji, Belgiji, na Danskem, Finskem, v Franciji, Litvi, na Poljskem in Švedskem. 

Kot kaže, tudi javnost ukrep večinsko podpira. Tako je po raziskavi, ki jo je AVP izvedla konec leta 2021, namestitvi alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi otrok, potnikov) naklonjenih kar 88 odstotka anketiranih; namestitev alkoključavnic za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola, pa podpira več kot 75 odstotkov anketiranih.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Kaj te briga  |  13 .07. 2023 ob  12: 00
Največ nesreč povzročijo prepotentni drogiranci!
Pjero Panin |  13 .07. 2023 ob  01: 50
Ou ce prihajas domou iz veselice in ves da si ga prevec spiu,ne bos pihal v kljucavnico da ti zablokira motor.
Martin Kacur |  12 .07. 2023 ob  15: 20
-3
Nič proti, se strinjam. Vseeno bi pa lahko kombonirane.

JKDWingChun |  12 .07. 2023 ob  14: 49
@Martin Kacur@ verjetno spadaš med alkoholike!
Daleč največkrat je za prometne nesreče kriv pijan voznik to je v 98% 1% je prehitra in neizkušena vožnja in 1% je droga. Moj stari je v policiji in vem verjetno več o temu kot ti.
Martin Kacur |  12 .07. 2023 ob  13: 44
-7
Če detektira tudi droge je ok. Med zadetimi vozniki so alkoholizirani v manjšini.
Igor |  12 .07. 2023 ob  13: 36
-3
Tako napravo je imel moj šef v Kanadi.Imel jo je dve leti.Je pa možna samo na enem avtu.Dal jo je v delavni kombi.Osebni avto ni mogel vozit.