Življenje z morjem

Piran

Z namenom zbiranja in ohranjanja lokalnih etnografskih izročil, ki jih zgodovina ni zabeležila, je Samoupravna skupnost italijanske narodnosti v sodelovanju s Skupnostjo Italijanov “Giuseppe Tartini” Piran,  Mestno knjižnico Piran  in Circolo di cultura istro-veneta “Istria”  iz Trsta v petek povabila v Tartinijevo hišo v Piranu na prvo od šestih srečanj z naslovom Pogovori o morju in življenju z morjem. Pogovor je povsem napolnil dvorano, tekel pa je o ribištvu v našem morju nekoč in danes ter ekološkem ravnovesju in varovanju morja.

"Pirančani so stoletja živeli povezani z morjem, se z njim spoprijemali in mu kljubovali ter razvijali pomorska znanja in panoge. Vedenje o tem med avtohtonimi in dolgoletnimi prebivalci mesta še obstaja, vendar se ustno izročilo izgublja in z njim tudi spomini in življenjske zgodbe, ki  so pomembne za razumevanje lokalne zgodovine. Kar je zapisano, pa ne prinaša vedno pravih in verodostojnih podatkov o zgodovini in tradiciji našega obmorskega mesta. Morje je danes pogosto predstavljeno le kot okolje za preživljanje prostega časa in zabave. Pozabljamo, da je morje dajalo ljudem tudi možnost preživetja, dela in druge dobrobiti. O morju obstaja veliko interdisciplinarnih znanj, ki se prenašajo na različne načine," sta v vabilu na prvo srečanje prepričljivo zapisali vodja projekta, Pirančanka, sociologinja in bibliotekarka Amalia Petronio in bibliotekarska specialistka Ksenija Petaros, ki je v tamkajšnji mestni knjižnici skrbnica piranske domoznanske zbirke.

Na prvem srečanju so sodelovali Aleš Bolje s temo Slovenski morski ribolov med letoma 1950 in 2013, Nicola Bettoso s temo Ribolov v severnem Jadranu – stoletje sprememb, Vinko Oblak s temo Tradicionalni izlov cipljev v Piranu in Giuliano Orel, ki je govoril o kulturi ribje prehrane.

Dogodek sta Mestna knjižnica Piran in Biblioteca "Diego de Castro" di Pirano popestrili s knjižno razstavo, likovna skupina, ki pod vodstvom Liliane Stipanov deluje pri Skupnosti Italijanov "Giuseppe Tartini" Piran, pa z razstavo slik svojih članov na temo morja.

Tematska srečanja se bodo nadaljevala kot kot mesečna srečanja, na njih pa bo pogovor tekel o morskih in pomorskih izkušnjah in doživetjih, o geografskem in zgodovinskem okolju Jadrana, o dejavnostih, poklicih in obrteh ljudi, ki živijo z morjem ter ne nazadnje o odgovornem in spoštljivem odnosu do morja in upravljanju z njim po načelih trajnostnega razvoja.

Organizatorji vabijo k udeležbi tudi vse, ki želijo deliti svoje izkušnje, vedenja in znanja o morju, ter dodajajo, da bo vsak prispevek v pisni obliki, pripovedi, sliki ali fotografiji dragocen. Mestna knjižnica Piran bo za vsako srečanje pripravila priložnostno razstavo.

Predvideni pogovori o morju in življenju z morjem:

Petek, 18. aprila, ob 18. uri

Kozmografija, kartografija, orientacija in plovba v severnem Jadranu. Sodeloval bo Franco Juri, v Mestni knjižnici Piran bo dogodek popestrila razstava zemljevidov iz zasebne zbirke Maria Kljakovića Gašpiča

Petek, 9. maja, ob 18. uri

Piranski škveri in ladijski tesarji. Sodelovalala bosta Almerigo Apollonio in Nico Giraldi

Petek, 23. junija ob 18. uri

Srečanje s Fabiom Fiorijem, predstavitev knjige Un mare. Orizzonte adriatico

Petek, 26. septembra, ob 18. uri

Trapezasto jadro - jadranje nekoč in danes. Sodelovali bodo Luigi Divari, Dani Degrassi, Bruno Antonac in Peter Štoka

Petek, 24. oktobra ob 18. uri

Plovila Beneškega zaliva. Sodeluje Alessandro Marzo Magno

 

 

Deli novico: