Policija je zaprla dostop do vasi Bugarach v francoskih Pirenejih, saj bo ta po prepričanju privržencev new agea in drugih "poznavalcev" edina preživela apokalipso, ki naj bi jo za petek napovedal majevski koledar. Vas z manj kot 200 prebivalci je namreč senzacija na internetu in bi lahko privabila številne mistike in fanatike z vsega sveta.
21. december: Konec sveta ali začetek nove dobe?
Odklop
Medtem ko nekateri verjamejo, da prihaja konec sveta ter v svojih podzemnih bunkerjih kopičijo hrano in druge življenjske potrebščine, arheologi poudarjajo, da so Maji govorili o novi dobi in ne o koncu sveta. Njihove poglede na svet so razkrili z natančnim preučevanjem arheoloških najdišč.
Bo res konec sveta?
Majevski koledar je bil osnovan na opazovanju neba in zvezd, kjer naj bi po prepričanjih Majev bivali bogovi. Na podlagi teh opazovanj so Maji med drugim zgradili piramidno mesto Tonina, ki se leži v današnji mehiški zvezni državi Chiapas.
Hieroglifni napisi v Tonini se med drugim nanašajo na "koledar dolgega štetja", ki se je začel 31. avgusta 3114 pred našim štetjem in se bo končal 21. decembra letos na zimski solsticij, dan v letu, ko je noč najdaljša in dan najkrajši.
Splošno sprejeto je, da so Maji čas razumeli ciklično, se pravi vezano na končna obdobja. V okviru tega arheologi v Tonini trenutno preučujejo reliefni napis, imenovan štiri kozmične dobe, ki je dolg 16 in visok štiri metre.
Začenja se nova doba
Po razlagah znanstvenikov sta bili prvi dve dobi posvečeni soncu in dvoglavi kači, ki simbolizira planet Venera. Trenutno se še nahajamo v tretji dobi, z 21. decembrom pa se začne četrta. Maji tako niso namigovali na konec sveta, temveč le na konec obdobja in prehod v novega, je po poročanju nemške tiskovne agencija dpa pojasnil glavni arheolog na najdišču Tonina Juan Yadeun.
Ne glede na to, ali ljudje verjamejo v konec sveta ali samo začetek novega obdobja, pa so starodavni arheološki ostanki majevske civilizacije v Mehiki in Gvatemali predmet velike pozornosti.
Apokaliptična napoved je turistično ugodno vplivala na regijo, saj že celo leto beležijo dober obisk arheoloških najdišč, obisk turistov pa se ob bližanju končnega datuma še povečuje. Turistični centri so izkoristili priložnost in agresivno promovirali domneven konec sveta. Več milijonov turistov bo tako v regiji tako spremljalo in se udeležilo praznovanj ob koncu sveta oziroma prehodu v novo dobo.
Nekateri vrjamejo v konec sveta
Tudi drugod po svetu se nekateri pripravljajo na konec sveta. V ruskem Tomsku na primer neko podjetje prodaja paket opreme za apokalipso, ki vključuje hrano, zdravila in steklenico vodke ali pa tekile, odvisno od preferenc kupcev.
V francoskih Pirenejih pa so lokalne oblasti zaradi skrbi pred morebitnimi incidenti, povezanimi z apokaliptičnimi kulti, onemogočile dostop do nekega hriba, kamor bi se lahko v pričakovanju apokalipse želeli zateči pripadniki teh kultov.
Več iz rubrike Odklop:
VIDEO: Kitajska pizza se premika!