Predstavniki kmetov danes pri Bratuškovi

Predstavniki kmetijskih organizacij bodo na današnjem srečanju s predsednico vlade Alenko Bratušek predstavili stanje v slovenskem kmetijstvu, predvsem pa bo beseda tekla o novih obdavčitvah in predvidenem vplivu na kmetijska gospodarstva. Najverjetneje bo največ besed o predlogu obdavčitve nepremičnin, ki med kmeti dviguje veliko prahu.

Predstavniki kmetijskih organizacij so se v torek srečali s predstavniki finančnega ministrstva, kjer pa ni bilo zbližanja stališč o predlogu zakona o davku na nepremičnine.

Že v torek je predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič dejal, da tudi od srečanja z Bratuškovo ne pričakuje veliko, temveč zgolj predstavitev argumentov obeh strani. Spregovorili bodo o obdavčitvah, ki se napovedujejo tudi v kmetijstvu, ter nasploh o stanju v slovenskem kmetijstvu in ključni problematiki.

Trenutno med kmeti duhove buri predvsem predlog zakona o davku na nepremičnine. Predstavniki kmetijskih organizacij zato zahtevajo, da se iz obdavčitve izvzamejo vsa kmetijska in gozdna zemljišča, vsi kmetijski objekti s pripadajočimi zemljišči ter nezazidana stavbna zemljišča, ki so po namenu rabe kmetijska zemljišča.

Ob tem zahtevajo, da se v zakonu o dohodnini ukine prag za obvezno knjigovodstvo oz. naj vstop temelji na prostovoljni odločitvi.

Zahtevajo pa tudi ukinitev praga pri vstopu v sistem davka na dodano vrednost oz. želijo, da ta vstop temelji na prostovoljni odločitvi. V osnovo za obdavčitev sredstev z naslova kmetijske politike bi moralo biti po njihovi oceni vzetih le 30 odstotkov obdavčljivih prejetih sredstev.

Žveglič je v torek dejal, da se zaveda, da je upoštevanje teh zahtev, predvsem v predlogu zakona o obdavčitvi nepremičnin, ključno politično vprašanje. Če bo šel zakon v medresorsko usklajevanje neusklajen s kmeti, pa bo to zagotovo pomenilo protest, je dodal.

Ministrstvo za finance bo po preučitvi vseh pripomb zainteresirane javnosti pripravilo in predstavilo kompromisne predloge oz. rešitve obdavčitve nepremičnin. Pri tem bo v čim večji možni meri upoštevalo posebnosti posameznih vrst nepremičnin.