Istrani pod eno streho obljubljajo še več sodelovanja

Istra

Hrvaška je kot 28. država na zemljevidu Evropske unije. S 1. julijem 2013 je postala polnopravna članica. Največja slovesnost je bilo organizirana v Zagrebu, še poseben razlog za slavje pa je imela Istra, ki bo lahko znova zaživela brez omejitev, kot celota. Sicer bo na glavni korak treba počakati še nekaj let, da Hrvaška vstopi v schengenski sistem, tedaj bodo padle tudi formalne meje oziroma mejni prehodi.

Slavje zaradi pridružitve Evropski uniji je potekalo v vseh občinah hrvaške Istre. Večinoma je šlo za koncerte, predstave, kulturne dogodke in ognjemete. Nekoliko drugače pa so si praznovanje zamislili v občini Buje, ki leži tik ob meji s Slovenijo oziroma z občino Piran.

Dogajanje se je pričelo že ob sedmih na mejnem prehodu Sečovlje, kjer so lokalni ponudniki z obeh strani meje vsem mimoidočim postregli s svojimi produkti. Številni so se ustavili, spili kozarec vina ali okušali oljčno olje, domačini pa so poskrbeli tudi za tiste, ki so se ustavili zgolj zaradi kontrolne točke. Zbrane je obiskal župan Buj Edi Andreašič, ki je za Regional dejal, da je vstop Hrvaške v EU zgodovinski dogodek, še posebno za Istro, ki bo znova zaživela kot enotna regija. "Slogan naše županije je Istra brez meja. Jaz sem župan Buj, prve občine ob meji, a na to mejo bomo kmalu pozabili. Do sedaj smo odlično sodelovali, sedaj pa bo to sodelovanje še veliko lažje. Zadnji korak pa bo seveda vstop Hrvaške v schengensko območje, a že od danes ne bo več carine in že to je velik korak."

Kljub temu, da Joško Joras napovedal izobešanje transparentov z napisom "Pozor! Okupirano slovensko ozemlje", do omenjenega protesta ni prišlo. Dejal je, da bo moral poskrbeti za svoje konje, medtem ko bo pokalo zaradi ognjemeta. 

Dogajanje se je nato preselilo na mejni prehod Dragonja, kjer je bila organizirana predaja evropske zastave s strani piranskega župana Petra Bossmana kolegu iz Buj, tam pa je potekalo tudi srečanje policij z obeh strani države. Danimir Rebec, načelnik PU Koper, je pojasnil, da se z vstopom Hrvaške v EU spreminja režim na omenjenem mejnem prehodu, saj se bodo hrvaški policisti preselili na slovensko kontrolno točko, to pa naj bi pomenilo manj zastojev, čemur je pritrdil tudi njegov hrvaški kolega. 

Še največ navdušenja in "evropske zavesti" je sicer pokazal Pino Degrassi, predsednik Unije Italijanov v Sloveniji in na Hrvaškem, ki je odet v evropsko zastavo dejal: "Kot otrok sem z mamo večkrat prečkal te meje. Teh prekletih meja pa od sedaj ne bo več. Na ta dogodek sem dolga leta čakal in ga tudi dočakal."

Veliko pa od novih možnosti sodelovanja pričakujejo tudi v občini Piran. Po besedah podžupanje Meire Hot se začenja obdobje združene Istre. "Samo združena Istra je lahko prepoznavna v Istri. Zato bomo lahko skupaj nastopali na različnih trgih, sploh pa je bila ta meja v Istri dejansko zelo vsiljena, sedaj pa vsi prihajamo na svoje." Podobnega mnenja je bil tudi direktor Turističnega združenja Portorož Jadran Furlanič, ki pričakuje pozitivne učinke tudi na turizem. "Istra je glede turizma zelo popularna in združitev je pozitivna. Če bomo stopili skupaj, bo to dobro za vse."

Sama slovesnost na mejnem prehodu Dragonja je za nekaj časa popolnoma ustavila promet, zato je bilo nekaj negodovanja med potniki. Številni so se vračali s krajšega "vikend" dopusta, a je bil promet do enih ponoči že sproščen.