Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) aktualno politično dogajanje v državi ocenjuje kot zelo zaskrbljujoče. "Trenutna politična situacija ne obeta hitrih sprememb na bolje, čeprav bi jih nujno potrebovali," je za STA poudaril predsednik zbornice Alojz Kovšca in dodal, da bo račun za politični zapitek plačalo gospodarstvo.
Najslabše, kar se nam lahko zgodi, je trajnejša politična nestabilnost. Preigravanja med strankami znotraj levega in desnega bloka ne prinašajo novosti, temveč zgolj prerazporeditev politične moči v okviru že znanih političnih akterjev, je še prepričan Kovšca.
Politika in gospodarstva v krizi z roko v roki
Ob tem je pojasnil, da pojav "starih novih" obrazov ne rešuje, temveč zgolj podaljšuje težave v gospodarstvu. "Neoliberalna prominenca, ki je trenutno na pohodu, je lahko uspešna v času gospodarskega razcveta. V časih krize pa je potreba po vpletanju politike v gospodarstvo očitna in neizpodbitna," je še opozoril Kovšca.
V zbornici od države pričakujejo stabilno podjetniško okolje, okrepitev finančnih tokov, manj rigidno delovno zakonodajo in zmanjševanje administrativnih bremen. Več so pričakovali tudi od novele zakona, ki je spremenila pavšalno obdavčitev. Nad vsebino sprememb zakona o delovnih razmerjih pa so popolnoma razočarani, ker da gre zgolj za kozmetične popravke.
Potrebujemo stabilno rešitev
Ob tem v zbornici izpostavljajo, da je temeljno vprašanje, koliko je slovenska politika sploh zrela za neškodljivo vmešavanje v nacionalno ekonomijo, oziroma kako omejiti škodljive apetite strankarskih elit po "barvni" dominaciji nad gospodarstvom.
"Vsekakor ocenjujemo, da bi bilo dobro pospešiti politični proces in čim prej priti do stabilne rešitve, kakršnakoli že bo, da bomo lahko nadaljevali z reformami," še poudarja Kovšca.
Več iz rubrike Politika:
Usoda koalicije danes na tapeti
V zbornici delojemalcev pričakujemo:
razsodne obrtnike in podjetnike, kjer se ne bodo obnašali kot požrešni volkovi ampak bodo vedeli poskrbeti tudi za delavca. Podjetniško okolje naj prilagodijo delacu tako, da bodo maximalno vlagali v delovne pripomočke in orodja za delo, ne pa povečevali izdatke za prazne kozmetične pripomočke (npr. piisarniške stole in opremo) . Tudi glede finančnih tokov bi lahko sami podjetniki in obrtniki veliko naredili s tem, ko bi od bank, kamor nakazujejo svoje finance terjali na nakazana sredstva obračun provizije. Saj je tudi banka dolžna kdaj plačati ali ne?
Zakon o delovnih razmerjih pa si najprej spremenite zase - za osebe zasebnega prava - šele potem jih spreminjajte za neposredno proizvodnjo.
V našem sistemu je res nemogoče ob trenutnih "pametnjakovičih" kakorkoli pametnega narediti za delavca.