Usoda koalicije danes na tapeti

 Po ugotovitvah protikorupcijske komisije, da sta premier Janez Janša ter ljubljanski župan Zoran Janković kršila zakonodajo, je danes pričakovati še nekatere odločitve koalicijskih strank. O tem bodo razpravljali glavni odbor SLS, svet NSi in izvršni odbor DeSUS. Svet DL je Janšo že pozval, naj odstopi, SDS pa naj predlaga drugega mandatarja.

Na to temo se je medtem v nedeljo ob robu slovesnosti ob 71. obletnici dražgoške bitke odzval tudi predsednik republike Borut Pahor. Od predsednika vlade Janeza Janše pričakuje oceno, ali lahko glede na razmere, nastale po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, vlada še naprej uspešno opravlja svoje naloge. Medtem Pahor razmišlja o nadaljnjih ukrepih.

Kako povrniti zaupanje v politiko?

Po sobotni napovedi predsednika SLS Radovana Žerjava bo glavni odbor stranke sicer danes podal jasne odgovore na vprašanje, "kako in na kakšen način postaviti osnove za vzpostavitev zaupanja v slovensko politiko". To nalogo mora namreč po prepričanju Žerjava opraviti politika sama.

O nastalem položaju bo razpravljal tudi svet NSi. Predsednica stranke Ljudmila Novak je v preteklih dneh povedala, da stranka NSi Janši za zdaj zaupa, vlado pa bi podprla tudi ob morebitnem glasovanju o zaupnici vladi. Tako, kot je dejala, ostaja v koaliciji Janeza Janše, je pa zanje sprejemljiva tudi možnost, da v isti koaliciji SDS predlaga novega mandatarja.

DeSUS pa bo po sobotni napovedi predsednika Karla Erjavca danes preučil politični položaj in katera možnost je najboljša za Slovenijo. Med drugim bo razpravljal tudi o možnosti, da bi SDS predlagal drugega mandatarja, kot tudi možnosti morebitne nove koalicije, če Janša ne odstopi. Erjavec je sicer prepričan, da je na potezi predvsem predsednik vlade.

Državljanska lista že pozvala Janšo k odstopu

V nedeljo se je v izjavi za javnost oglasil tudi generalni sekretar DeSUS Ljubo Jasnič in se zavzel za predčasne volitve.

Svet DL, še četrte koalicijske partnerice SDS, se je o koaliciji in odstopu Janše izrekel že v soboto. Med drugim je premiera, ki ga bremenijo očitki o kršenju zakonodaje, pozval, naj v roku desetih dni odstopi ali pa naj pošlje v DZ predlog o glasovanju o zaupnici vladi. V primeru odstopa Janše od SDS pričakujejo, da bo predlagala novega mandatarja. Če bo prišlo do glasovanja o zaupnici vladi, pa bodo v DL glasovali proti, so napovedali v DL.

V SDS so v odgovoru na omenjeno zahtevo v soboto zapisali, naj se v DL nehajo sprenevedati in vložijo konstruktivno nezaupnico, če bi radi zamenjali vlado. V skupni izjavi so Janšo podprli tudi ministri iz vrst SDS - Vinko Gorenak, Žiga Turk, Zvonko Černač in Andrej Vizjak - ki so zavrnili vse špekulacije glede morebitnega drugega mandatarja, ki naj bi ga predlagala SDS.

Več iz rubrike Politika:

Repe: Doživljamo konservativno revolucijo

Pahor od Janše pričakuje odločitev glede vlade

Po mnenju Lukšiča potezi DL in PS le podaljšujeta agonijo

Deli novico: