Pahor na prvi predsedniški obisk v Avstrijo

Predsednik republike Borut Pahor bo v sredo na povabilo avstrijskega predsednika Heinza Fischerja na prvem uradnem obisku v Avstriji, kar bo njegov prvi obisk v kateri od sosednjih držav po prevzemu predsedniškega položaja. Srečal se bo tudi s kanclerjem Wernerjem Faymannom in predsednico avstrijskega parlamenta Barbaro Prammer.

Pogovori Pahorja z avstrijskimi sogovorniki bodo po napovedih iz urada predsednika republike usmerjeni predvsem v nadaljnjo krepitev dvostranskega dialoga in iskanje priložnosti za tesnejše povezovanje na področjih skupnega interesa, obravnavali pa bodo tudi tematike, pri katerih si Slovenija želi večjega napredka, posebej kar zadeva zaščito pravic in ureditev pravnega položaja slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem in Štajerskem. Sogovorniki bodo tudi izmenjali poglede na aktualne evropske in mednarodne politične teme.

To, da si je Pahor kot predsednik države za prvi obisk sosednjih držav izbral Avstrijo, po navedbah iz njegova urada odraža doseženo kakovost meddržavnega dialoga in sodelovanja. To bo sicer drugi obisk Pahorja v tujini po prevzemu položaja 23. decembra. Za prvega si je izbral Bruselj, kjer se je januarja sešel s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in visoko zunanjepolitično predstavnico unije Catherine Ashton.

Obiskal bo tudi knjižnico

Predsednik republike bo na Dunaju obiskal tudi Avstrijsko narodno knjižnico, kjer si bo pod strokovnim vodstvom ogledal edini izvirnik prve slovenske knjige. Na slovenskem veleposlaništvu pa se bo srečal s skupino slovenskih ustvarjalcev, živečih na Dunaju.

Na obisku ga bo spremljala partnerica Tanja Pečar, ki bo imela ločen damski program. Med drugim si bo ogledala avstrijsko zakladnico in obiskala Avstrijsko narodno knjižnico ter Slovenski kulturni inštitut.

Avstrijski predsednik Fischer je bil nazadnje na uradnem obisku v Sloveniji aprila 2011. To je bil njegov prvi uradni obisk v Sloveniji, odkar je leto poprej v drugo prevzel predsedniški položaj. Pahorjev predhodnik Danilo Türk je bil na uradnem obisku na Dunaju aprila 2008.

Odnosi med državama veljajo za prijateljske in poglobljene. Avstrija, ki je po številu naložb v Sloveniji na prvem mestu, sodi med njene najpomembnejše zunanjetrgovinske partnerice. Leta 2011 je izvoz v Avstrijo po podatkih slovenskega statističnega urada znašal 1,6 milijarde evrov, uvoz pa je bil kar za milijardo večji, in sicer 2, 6 milijarde evrov. V prvih petih mesecih lani je izvoz znašal 718 milijonov evrov, uvoz pa slabih 1,1 milijarde evrov.

Po podatkih urada vlada za Slovence v zamejstvu in po svetu živi glavnina slovenske manjšine v Avstriji na Koroškem, manjši del pa tudi na Štajerskem. Slovencev na avstrijskem Koroškem je po ocenah omenjenega urada vlade med 20.000 in 30.000, avtohtonih Slovencev na avstrijskem Štajerskem pa okoli 1500.

Več iz rubrike Politika:

DeSUS danes o odhodu iz vlade

Berlusconi povzročil izredno stanje

Bogovič za novega predsednika SLS

Deli novico: