Hrvate moti slovenski odnos

 S škandaloznim sklepom na zaprti seji slovenskega parlamenta o memorandumu za arbitražo o meji s Hrvaško so slovenski poslanci napovedali, da ne bodo uveljavili odločitve arbitražnega sodišča, če rešitev ne bo ugodna za Ljubljano in če Slovenija ne bo dobila teritorialnega stika z odprtim morjem, piše danes reški Novi list.

Slovenski poslanci so sklenili, da je naloga arbitražnega sodišča določiti stik slovenskega teritorialnega morja z odprtim morjem in ohranitev pravice do stika z odprtim morjem, ki ga je Slovenija imela 25. junija 1991, povzema reški časnik.

Dodaja, da arbitražni sporazum sploh ne omenja teritorialnega stika slovenskega morja z odprtim morjem, temveč vsebuje zgolj termin "junction", ki ne določa jasno, za kakšen stik gre - teritorialni ali kako drugače.

Poleg tega beseda "junction" ni pravni termin in je vse odvisno od tega, kako ga bodo razložili in kakšno vsebino mu bodo namenili člani arbitražnega sodišča, dodaja.

"Ponedeljkov sklep slovenskih poslancev predstavlja flagrantno kršitev določil arbitražnega sporazuma, ki obe strani v postopku neposredno obvezuje, ne zgolj, da sprejmeta končno odločitev arbitražnega sodišča, temveč odločitev tudi vneseta v zakonodajno-pravni sistem države," poudarja časnik.

Kot še dodaja, so slovenski poslanci sprejeli "milejšo" različico memoranduma, glede na to, da je imel "nacionalistični" Zavod 25. junij odkrite zahteve po hrvaškem ozemlju.

Več iz rubrike Politika:

DeSUS danes o odhodu iz vlade

Berlusconi povzročil izredno stanje

Bogovič za novega predsednika SLS

Deli novico:

Janko |  06 .02. 2013 ob  09: 14
Kaj pa, če bi se tudi hrvaška država potegovala za, nekdanjo celotno, občino Piran?Saj v času Avstroogrske v Piranu sploh ni bilo Slovencev.Zato je tudi prva srednja šola v Piranu bila v hrvaškem jeziku.To so zgodovinska dejstva,ki jo prišleki na današnje območje slovenske obale niso sposobni dojeti.Kaj pove ime naselja Hrvatini?
Danilo |  05 .02. 2013 ob  11: 58
"...glede na to, da je imel "nacionalistični" Zavod 25. junij odkrite zahteve po hrvaškem ozemlju..."

Ja, res, prav skrajno nacionalistični Zavod...Zato pa se slovenska država ne poteguje niti za ostalo polovico piranske občine, ki bo ostala prekomejnim...