Država odrekla pomoč naravovarstvenikom

V časih, ko je država finančno na psu in ko krvavo potrebujemo investicije ter evropski denar, saj lastnega nimamo, je Ministrstvo za okolje in kmetijstvo naravovarstvenim organizacijam odpovedalo pomoč pri zagotavljanju lastnih sredstev za črpanje iz evropskih skladov. 

Tem namreč ne more ali noče zagotoviti niti potrebnih 510 odstotkov lastnega denarja, ki so pogoj za uspešno črpanje evropskih virov. In to le nekaj časa po tem, ko je premier Janša dejal, da v proračunu ne moremo rezati denarja za investicije, saj so to sredstva, s katerimi lahko pridemo do evropskega denarja.

Marko Starman

V Strunjanu ne bo novih projektov

Na našem območju bosta tako najbolj na udaru dva krajinska parka, Sečovlje in Strunjan. Vodja slednjega Marko Starman pravi, da so jim z Ministrstva za okolje in kmetijstvo že sporočili, da bodo sicer za že prijavljene projekte zagotovili potrebna sredstva za črpanje iz kohezijskih skladov, za nove projekte pa naj ne računajo na pomoč države.

To dejansko pomeni, da investicij v varstvo okolja ne bo, saj se tovrstni parki financirajo izključno iz državnega denarja. Le tisti, ki pobirajo vstopnino, imajo nekaj lastnih sredstev. "Mi imamo zagotovljeno izvajanje projekta Life, ki je za razliko od vseh drugih projektov voden iz Bruslja. Na prihodnje projekte pa se ne bomo mogli prijaviti. V zadnjih štirih letih smo načrpali za milijon evrov evropskega denarja, vprašanje je, kako bo naprej. Očitno obstajajo neke prioritete."

Andrej Sovinc

Bodo v Sečovljah morali odpuščati?

V Sečoveljskem parku imajo veliko število zaposlenih, ki delajo ravno na različnih projektih. Ko teh ne bo več, bi lahko sledila odpuščanja.

Še nekoliko bolj oster je bil njegov kolega Andrej Sovinc, vodja parka Sečoveljske soline. "Država noče dati enega evra, čeprav bi zanj dobila nazaj vsaj tri, tukaj ni logike," pojasnjuje, ter zavrača tezo, da bi lahko njim pomagal Mobitel oziroma Telekom. "Zgodba z Mobitelom je končana. Mi od njih lahko le pridobimo kako bolj ugodno posojilo, vendar moramo vse vrniti."

Sovnic je zelo kritičen do ravnanja Ministrstva za okolje in kmetijstvo oziroma do države, ki vse skupaj dopušča. "Veliko govorimo o investicijah. A investicije niso le ceste in kanalizacije. Investicija v ohranitev okolja je prav tako naložba, vendar se država obnaša mačehovsko. Očitno misli, da pod srebrnino spadajo samo Luka Koper, Telekom in podobna podjetja, narava pa je v nekem drugem ali tretjem planu."

Kljub Janševi napovedi, da država pri investicijah oziroma denarju, namenjenem črpanju evropskih sredstev, ne bo rezala, se tega ne drži. Za to, kdo lahko s pomočjo državnih sredstev konkurira za evropski denar, pa nastaja selekcija. Naravovarstveniki so zaenkrat v tem pogledu unikum, vendar je že slišati, da bi se omejitve lahko kmalu preselile tudi na druga področja, druga na vrsti bo po vsej verjetnosti kultura.

Več iz rubrike Pod lupo:

O krizi iz novinarjevih ust

Zapleti, zlorabe in manipulacije s podpisi?

Bi lahko vodenje Luke Koper vendarle prevzel Antolovič? 

Deli novico:

Fattori |  23 .11. 2012 ob  13: 35
Končno da so tem ptičarjem- pijavkam javnega denarja prerezali krila. Če so tako podjetni pa naj samo najdejo tržno nišo in začnejo tržiti t.i. krajinske parke.
Po mojem pa bi bilo na področju sečoveljskih solin bolj smotrno da podaljšajo letališko stezo za mednarodne lete. Tako bodo prispevali k povezavi in morda tudi k turizmu če bodo gospodarniki naredili tudi premik v tej smeru. Soline so itak leglo komarjev in verjemte mi (živim ob solinah) poleti sploh ni prijetno...