Boks je dal Istri dva svetovna prvaka!

Istra

Način borbe, pri katerem se nasprotnika udarjata s pestmi, je zelo star. Najstarejše upodobitve golorokega boksa segajo v tretje tisočletje pred našim štetjem, prve upodobitve borcev z zaščitenimi rokami pa so nastale okoli leta 1500 pr.n.št. Boksanje so poznali tudi v stari Grčiji in Rimu in sicer v zelo različnih oblikah – kot olimpijski šport, kot vadbo za splošno telesno pripravo vojščakov in kot eno od gladiatorskih disciplin, torej kot borbo na življenje in smrt. Boks je po različnih parametrih, kot so vzdržljivost, moč, hitrost, spretnost in psihološki pritisk, najbolj zahteven šport. O tem športu smo se pogovarjali s predsednikom Boks kluba Koper, Milanom Đukičem, ki ima že 22 let izkušenj na tem področju. 

Kako je z boksom v Kopru in v Istri?

Istra je dala dva svetovna prvaka, to sta Giovanni Benvenuti in Mate Parlov. Mi smo otvorili klub leta 2001. Na otvoritev sta prišla Mate Parlov in tedanji podžupan Branko Kodrič. Žal sta sedaj oba že pokojna. V klubu nas je sedaj v povprečju okoli 30, imamo tako člansko ekipo, tekmovalce kot rekreativce. Ljudje pridejo iz različnih motivov. Boks je zelo zahteven šport. K nam prihajajo boksarji vseh narodnosti, tudi Angleži in Italijani, ki delajo na pomorskih ladjah.

Kaj je potrebno za dober trening boksa?
Ljudje imajo po navadi napačno predstavo o tem športu skozi filme, ki prikazujejo le borbe. Boks je vadba, ni nekih omejitev, pogoj je le, da si zdrav. Za tekmovalce so sicer pospešeni treningi.

Je tudi kaj žensk, ki boksajo?

Boksar Giovanni Benvenuti se je rodil leta 1938 v Izoli, njegov oče pa je bil ribič. Ker v Izoli ni bilo prave infrastrukture in dobrih trenerjev se je velikokrat odpravil s kolesom do Trsta, kjer je treniral boks.Benvenuti je na olimpijskih igrah leta 1960 v Rimu osvojil zlato medaljo v Welter kategoriji.

So tudi ženske. Sicer sedaj nimamo nobene ženske v tekmovalni ekipi, sta pa dve rekreativki. Olimpijski, amaterski boks najdemo tudi na univerzah, recimo na Cambridgeu, kjer je cenjen. Pri nas ni toliko, sedaj morda prihaja malo bolj v ospredje zaradi uspehov Dejana Zavca. Pri amaterskem boksu tudi ni toliko poškodb, kot si nekdo misli, tudi nimamo nobene smrtne žrtve v celotni zgodovini Slovenije. V športih, kot so smučanje in planinarjenje, recimo, pa jih imamo.

Kako je videti trening?
Načeloma treningi sestojijo iz več faz; aerobični del in segrevanje traja 25 minut do pol ure, ki je dokaj zahteven, saj je potrebno segreti vse mišice; roke, trebuh, ramena, obraz. Po tem pride taktika in tehnika, kjer se učiš neko šablonsko delo. Kako se premikati. Pri tem sta napad in obramba enakovredna. Na koncu pa pride še razmigovanje, da se telo umiri. Vadimo trikrat na teden za vse rekreativce. V svojih prostorih imamo tudi ring, kjer imamo ob sobotah sparing dvoboje.

Kako je kaj s tekmovanji?
Organiziramo tudi tekmovanja, sicer pa je tudi liga. Imeli smo tekmovanja tudi v preteklosti, na Bonifiki, pa tudi za koprsko noč. Za naše preteklo delo smo dobili tudi občinsko plaketo, na kar sem ponosen.

Sorodne vsebine:

Nataša Benčič: Pogreša ribiče

"Sem poklicni potepuh"

Francoski mojster slaščičarstva, ki obožuje gibanico

Deli novico: