"Nihče ne ljubi domovine, zato ker je velika, temveč zato, ker je njegova ..." Te lepe besede so bile leta 1988 zapisane na nekem vabilu za proslavo v počastitev 27. aprila – dneva osvobodilne fronte (OF). Leta 1952 Dan OF v koledarjih ni več štel za dela prost dan. Šele leta 1958 je znova postal praznik, kot ga poznamo danes.
Dan upora proti okupatorju (včasih samo Dan OF) je državni praznik, ki ga v Sloveniji praznujemo 27. aprila, saj je bila na ta dan leta 1941 v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda.
Po osvoboditvi so Dan OF preimenovali v Dan upora proti okupatorju. Edini logičen razlog, da so državni praznik ohranili, pa je povsem banalen − skupaj s 1. in 2. majem tvori tradicionalne slovenske prvomajske počitnice. Poseganje v pridobljene človekove pravice v podobi prvomajskega prostega tedna bi med državljani upravičeno sprožilo revolt. Ne toliko zaradi ideoloških, ampak čisto počitniških razlogov. Naj omenimo še, da tovrstvnega počitniškega obdobja ne poznajo nikjer drugje v EU.
OF je bila sicer ustanovljena dan prej, 26. aprila 1941, v hiši književnika Josipa Vidmarja, kjer so se sestali predstavniki političnih strank in kulturnih delavcev, med njimi; Boris Kidrič, Boris Ziherl, Aleš Bebler (za Koper), Josip Rus (za Sokole), Tone Fajfar (za Krščanske socialiste), Ferdo Kozak, Franc Šturm in Josip Vidmar (za Slovenske kulturne delavce).
Prvotno ime ob ustanovitvi je bilo »Protiimperialistična Fronta«. Nastala je deset dni za tem, ko je jugoslovanska vojska v Beogradu podpisala vdajo, in dobrih 14 dni po okupaciji Slovenije.
Razbita posoda in razlito vino
Prvotno praznovanje tega praznika je bilo epohalno. Ni se končalo le pri recitacijah, šolskih proslavah, sprevodi z baklami po mestih, telovadnih akademijah in slavnostnih govorih, ampak so imeli v Unionski dvorani v Ljubljani tudi II. kongres Osvobodilne fronte Slovenije. Na kongresu so sodelovali vsi, ki so v povojni Sloveniji kaj šteli, pri čemer ni šlo zgolj za shod komunističnih veljakov, ki so slavili svojega boga Tita, spevni pozdrav mu je poslal tudi veliki pesnik Oton Župančič, ki je sporočil:
"Z obžalovanjem, da ne morem osebno prisostvovati pomembnim in zgodovinskim posvetovanjem teh dni, iz srca pozdravljam II. kongres OF. Brez Osvobodilne fronte bi bila postala naša država razbita posoda, naši narodi razlito vino!"
Več iz rubrike Družba:
Na 27. april se bomo spomnili boja proti okupatorju
Danes odpiranje ponudb za izvajalca elektronskega cestninjenja