ZASELKI OB DRAGONJI: "Če kdo želi ostati na slovenskem ozemlju, naj se mu to to omogoči"

Piran

Prebivalci zaselkov ob Dragonji, ki v skladu z današnjo razsodbo arbitražnega sodišča sodijo pod Hrvaško, so po besedah predsednika krajevne skupnosti Sečovlje Denisa Fakina zadovoljni, da se zdaj vendarle ve, kam spadajo. "Sprejeli bodo, da je arbitraža to določila, zdaj vsaj vemo, kje so meje," je Fakin dejal za STA.

Fakin, ki je takšno odločitev arbitražnega sodišča pričakoval, je za STA izrazil zadovoljstvo, da se bo zgodba po 26 letih zaključila, ter da se vsaj točno ve, kam kdo spada.

Manj zadovoljen pa je z ravnanjem slovenske države. "Od vlade pričakujem, da bo vsem krajanom ponudila alternative, če bi želeli ostati v Sloveniji," je dejal. Da se jim torej ponudi zemljišča, hiše ali pa kombinacijo hiš in zemljišč, je pojasnil. "Če torej kdo želi ostati na slovenskem ozemlju, naj se mu to to omogoči," je pozval.

Fakin sicer misli, da ponudbe za selitev ne bo nihče sprejel. Tamkajšnji prebivalci imajo hrvaško infrastrukturo, od elektrike do vode, imajo dvojno državljanstvo, govorijo odlično tako slovensko kot italijansko in hrvaško, je dejal. "Če so se znašli v preteklih 26 letih, se bodo tudi zdaj," je dodal.

Se mu pa zdi pošteno, da bi jim naša državam čim prej omogočila, da se izjasnijo, ali želijo ostati tu oz. se preselijo. "Ne le ob Dragonji pač pa v vseh spornih zaselkih ob meji," je prepričan.

Arbitražno sodišče, ki je odločalo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je danes sporočilo razsodbo. Tako se je med drugim odločilo, da gre meja v Istri po reki Dragonji in se konča na sredini kanala Sv. Odorika, kar pomeni, da so trije zaselki na levem bregu Dragonje ostali na Hrvaškem.

Ribiči za zdaj na morje po starem režimu

Hrvaški ribiči so si sami prilastili pol Piranskega zaliva, zdaj pa se bodo morali sprijazniti, da sta približno dve tretjini zaliva slovenskega, je v odzivu na današnjo razsodbo arbitražnega sodišča dejal ribič Zlatko Novogradec. Zaenkrat namerava lovili še po starem režimu, incidentov pa ne pričakuje.

Po njegovih besedah je bila slovenskim ribičem vsa ta leta polovica Piranskega zaliva odvzeta neupravičeno. "Slovenski ribiči smo pokazali, da znamo počakati toliko let. Zdaj upam, da bomo imeli toliko potrpljenja, da bomo počakali še mesec, dva ali več, da bomo lahko začeli ta kos morja upravičeno uporabljati," je dejal.

Pričakuje, da bo slovenska država s političnimi pogajanji in dogovori omehčala napetosti, ter da se bo Hrvaška sprijaznila, da je treba dogovor spoštovati. "Vem, da to ne bo čez noč, morda tudi še ne čez mesec ali dva," je dejal.

Ribolovnih navad za zdaj ne namerava spreminjati. Plovba čez polovico zaliva bi namreč v tem trenutku pomenila izzivanje. "Ribiči razumemo, da ne bomo delali provokativnih incidentov, kar od nas pričakujejo tako s hrvaške kot slovenske strani," je novinarjem še dejal Novogradec, potem ko se je sestal z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom in piranskim županom Petrom Bossmanom.

Počivalšek: Vsak problem bomo reševali individualno

Slovenija razsodbe arbitražnega sodišča ne more uveljaviti na silo, a gospodarski minister verjame, da bodo s pogovori prišli do tega, da jo bo sprejela tudi hrvaška stran. Počivalšek se je neposredno po razglasitvi razsodbe arbitražnega sodišča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško skupaj z državnim sekretarjem na notranjem ministrstvu Boštjanom Šeficem odpravil na Obalo, kjer se je sestal s piranskim županom Bossmanom.

Na srečanju so se seznanili z razsodbo arbitražnega sodišča v delu, ki zadeva obalno območje, kot so denimo problematika ribištva in zaselki ob Dragonji. "Treba se je zavedati, da je odločitev arbitražnega sodišča dokončna," je po pogovorih dejal minister ter izrazil zadovoljstvo, da smo končno prišli do jasne slike o poteku državne meje.

Gre za enega od treh najpomembnejših dogodkov za našo državo: prvi je bil osamosvojitev, drugi vstop v EU, tretji pa danes, ko smo končno prišli do končnih meja Slovenije, je dejal. "Jaz osebno in cela vlada smo veseli, da smo prišli do tega koraka, zdaj pa bodo potrebni potrpežljivost in razum, da bomo to odločitev implementirali," je dejal.

Jutri se za prebivalce na Obali po njegovih besedah ne bo še nič spremenilo. Pričakuje sicer nekaj težav, saj je nekaj prebivalcev ostalo na hrvaški strani, a v glavnem so slovenski državljani po tej določitvi meje na naši strani. "Zagotovo bomo reševali vse probleme individualno," je obljubil Počivalšek, to pa je potrdil tudi piranski župan.

Najhuje je, če meja ni določena, je dejal Bossman. Vse, ki potrebujejo kakršnokoli pomoč ali pojasnilo, je povabil na upravno enoto. "Istra je ena in upam, da bo tako tudi ostalo," je še dejal piranski župan, ki upa, da bodo znali rešiti težave skupaj, v zadovoljstvo obeh strani.

Deli novico:

rumeno |  30 .06. 2017 ob  09: 10
tri rumene zvezde je imela kraljica na plavem klobuku v ANG parlamentu
ji je všeč naša zastava?
FAKIN |  30 .06. 2017 ob  08: 13
LUPEŽA
bwana |  30 .06. 2017 ob  08: 12
nima pojma, do kod je segala katastrska občina Piran......popušili smo....sramota brez primere...
To je Slovenija |  30 .06. 2017 ob  08: 06
Žrtvovati lastne ljudi za osebni ugled v Evropi.
Facchinetti |  30 .06. 2017 ob  06: 42
Evo....sedaj se še sladoledar Fakin oglaša.Kaj ima on za predlagat?Da ni bilo odhoda domorodcev v tujino bi bil še vedno v hrvaški Istri in tulil kot njegov zemljak Kajin.
ne |  29 .06. 2017 ob  21: 11
če je arbitraža odločila da so pod hrvaško, morajo tam ostati!
3 celjski krofi ... |  29 .06. 2017 ob  20: 55
kaj so bili židi ?
pa3k |  29 .06. 2017 ob  20: 33
"Tista zastava...", Če govoriš o naši zastavi, so te zvezdice iz celjskega grba, kar pomeni 3 celjski grofi..
Tista zastava... |  29 .06. 2017 ob  20: 06
-4
zakaj ima v grbu tri židovske zvezdice? Mi zna kdo razložiti?
@Bosman |  29 .06. 2017 ob  19: 34
Povabiš jih, težave potem rešujejo drugi. Zvito
Bosman |  29 .06. 2017 ob  19: 20
Zakaj vabiš na upravno enoto? Vodiš občino, ne pa upravne enote.