VIDEO: V hrvaškem morju opazili skupino kitov glavačev

Svet

Hrvaški policisti so v morju nedaleč od Šibenika v torek opazili skupino petih kitov glavačev. Njihove posnetke je na spletni strani objavil institut za raziskave in zaščito morja Plavi svijet. Ta je še sporočil, da so skupino petih kitov posneli v nedeljo tudi pri otoku Vis. Opozorili so, da gre za ogroženo vrsto morskih sesalcev.

Kiti glavači nisi nevarni za ljudi

Plavi svijet poudarja, da kiti glavači nisi nevarni za ljudi. Hkrati prosijo ljudi, naj se ne približujejo velikim morskim sesalcem, da jih ne bi vznemirjali in prestrašili ter povzročili, da bi morebiti nasedli in poginili. Izpostavljajo, da so kiti glavači na Hrvaškem strogo zaščitene živali na Hrvaškem. So tudi na rdečem seznamu mednarodne zveze za varstvo narave (IUCN).

"Gre za živali, ki sicer živijo globoko v morju, v primeru vstopa v kanale med jadranskimi otoki pa lahko nasedejo in poginejo," so še zapisali na spletni strani Plavega svijeta. Zato želijo zagotoviti varen izhod skupine kitov glavačev iz plitvih, severnih delov Jadrana.

Kot so dodali, ljudje lahko fotografirajo in snemajo kite glavače z varne razdalje. O lokaciji in času snemanja kot tudi smeri gibanja živali lahko obvestijo Plavi svijet ali pristojne državne institucije, da bi preverili, v kakšnem so stanju živali.

Navajajo, da je v Sredozemskemu morju manj kot 2500 kitov glavačev, ki so neposredno ogroženi zaradi zapletanja v ribiške mreže in trčenja z ladjami. Ravno zaradi možnih nesreč in malega števila mladičev, ki jih samica kita glavača lahko ima, upada število teh največjih prebivalcev Sredozemskega morja.

Jadranskemu morju najbližji večji življenjski prostor kitov glavačev je med Jonskim morjem in otokom Kreta, kjer so globine večje kot 4000 metrov. Občasno pridejo v Jadransko morje, večinoma v njegov globlji, južni del.

V preteklosti so bili tudi v severnem delu Jadrana, a so najpogosteje tam tudi poginili. V preteklih desetletjih jih niso opazili v severnem delu Jadrana.

Edino dokumentirano množično nasedanje kitov glavačev v severnem Jadranu so zabeležili avgusta 1853, ko je šest živali nasedlo pri Novigradu v hrvaški Istri.

Lahko doživijo več kot 60 let

Nazadnje je bilo množično nasedanje kitov glavačev novembra 2009 ob južni jadranski obali Italije, ko je na polotoku Gargano nasedlo sedem živali.

Samci kitov glavačev lahko dosežejo dolžino tudi do 20 metrov in so težki čez 60 ton, medtem ko so samice manjše. Lahko doživijo več kot 60 let. Živijo v skupnostih med pet in 15 živali, v katerih so samice in mladiči, medtem ko samci večinoma živijo ločeno.

Deli novico: