VARUJ MORJE, BODI ZVEZDA: Onesnaženost, sidranje in tujerodne vrste

Istra

Onesnaženje morskega okolja, neustrezno sidranje plovil in pojavnost tujerodnih vrst v Jadranu so nekatere od problematik, ki so bile izpostavljene na nedavni javni obravnavi načrta upravljanja z morskim okoljem. Okoljsko ministrstvo bo pripombe javnosti sprejemalo še do sredine novembra, načrt upravljanja pa naj bi nato sprejeli do konca leta.

Načrt upravljanja z morskim okoljem zagotavlja trajnostni razvoj družbe. V slovenskem morju in na obrežju se je kljub intenzivni rabi prostora ohranila visoka biotska raznovrstnost, ker pa sta zaradi plitvosti morja in spremenjenega obrežja izredno krhka in občutljiva, je toliko bolj pomembno skrbeti za ravnotežje med obremenitvami in izkoriščanjem ter varovanjem in ohranjanjem morskega okolja in obrežja, so namen sprejemanja načrta pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor.

Načrt upravljanja z morskim okoljem pri tem skladno z evropsko politiko skuša izboljšati trajnostno rabo morja ter vzpostaviti ravnotežje med rabo in stopnjo obremenitev okolja, ki ne škoduje morskim ekosistemom.

Ministrstvo je v procesu priprave načrta izvedlo javni obravnavi, prvo decembra 2015 ter drugo v začetku prejšnjega tedna v Izoli. Obeh javnih obravnav se je udeležila širša javnost, in sicer tako predstavniki državnih in lokalnih institucij, predstavniki raziskovalnih in nevladnih organizacij kot tudi predstavniki gospodarstva.

Onesnaževanje in tujerodne vrste

Na obeh dogodkih so udeleženci izpostavili problematike onesnaževanja morskega okolja z odpadki in z onesnaževali, neustreznega ravnanja oz. sidranja plovil na morju, verjetnost pojava dogodkov večjega onesnaženja na morju, čezmejnega obremenjevanja morskega okolja, zlasti z odpadki, onesnaževali in v primeru večjih nesreč, ter problematiko pojavnosti tujerodnih vrst in prelova na Jadranu. Prav tako se je pojavilo vprašanje o zadostni osveščenosti širše javnosti o pomenu morja in obale, so povzeli na ministrstvu.

V programu ukrepov, ki so del predloga načrta upravljanja z morskim okoljem, so predlagani ukrepi, s katerimi se bo vplivalo na zmanjšanje onesnaženja morskega okolja, njegovega obremenjevanja morskega s tujerodnimi organizmi in ravnanja z balastnimi vodami v pomorskem prometu. Prav tako je ministrstvo kot ključen dejavnik prepoznalo čezmejno obremenjevanje in sodelovanje za ohranjanje in izboljšanje stanja morskega okolja.

Kot ključne vsebine čezmejne problematike so se pokazale vsebine prelova in onesnaženja z morskimi odpadki ter onesnaževali, zato predlog načrta upravljanja z morskim okoljem predvideva tudi ukrepe, ki se bi izvajali na nivoju regije Sredozemlje ali podregije Jadransko morje. Ti ukrepi se lahko izvajajo s čezmejnim in regionalnim sodelovanjem okviru Jadransko Jonske makroregionalne strategije.

V pripravi je predlog načrta, ki bo skupaj z zakonom o vodah romal na vlado

Predlog sicer vključuje tudi osveščanje širše javnosti o pomenu varovanja morskega okolja in morskega obrežja, kakršen je bil projekt Živeti z morjem z geslom Varuj morje, bodi zvezda.

Načrt upravljanja z morskim okoljem so sicer začeli pripravljati že leta 2010, v letih 2015 in 2016 pa je potekala zadnja faza priprave načrta. Enomesečna javna razgrnitev, v okviru katere je potekala tudi nedavna javna obravnava, se bo iztekla 14. novembra. V tem času lahko javnost poda pripombe in sugestije na gradivo, ki je dostopno na spletni strani ministrstva, in sicer na elektronski naslov ministrstva.

Po zaključku javne razgrnitve bo ministrstvo prejete pripombe in sugestije pregledalo in do njih zavzelo stališče ter pripravilo končni predlog načrta, nato ga bo skupaj z zakonom o vodah posredovali vladi. Sprejem načrta, s čimer bo ta postal tudi operativen, na okoljskem ministrstvu pričakujejo do konca leta.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Tako je! |  04 .11. 2016 ob  05: 25
Neki lolek iz Prekmurja po imenu Minister za okolje in prostor politično postavljen na to funkcijo,ki je glavni krivec za izlov in uničenje rib v piranskem zalivu in morju na sploh, spet nekaj pametuje o varstvu obalnaga morja.Ma,pojdi v Prekmurje in tam kaj pametnega naredi a morje pusti tisti,ki se na njega kaj spoznajo!
Miha |  02 .11. 2016 ob  20: 49
Med drugim: Ma kakšno neustrezno sidranje... Kočarjenje je uničilo morsko dno in uničilo cel eko sistem slovenskega morja. Država je temu početju bila vrsto let boter in je tudi soodgovorna za pogrom. Poglejte si posnetke slovenskega morskega dna - kot preorana njiva! Sidranje je igla v kopici sena na katero se vsak obrne ker si dozdeva, da lahko pobere par centov v svojo "kasico prasico".