V PORTOROŽU SLAVILA KOZOLE IN VIRC: FSF dokazal živahnost slovenskega filma

Piran

V Portorožu se je po sobotni podelitvi nagrad včeraj sklenil Festival slovenskega filma (FSF). Po mnenju nagrajenca za najboljšo režijo Damjana Kozoleta se v slovenskem filmu nekaj dogaja in mu gre na bolje. Poleg filmov, ki so uspešni na festivalih, so tu tudi filmi, ki se jim obeta ogromno občinstva, je ocenil ter opozoril na finančno podhranjenost.

Tako je Kozole, ki je prejel vesno za najboljšo režijo za film Nočno življenje, ob robu sobotne slovesnosti opozoril, da imamo poleg filmov, ki so uspešni na raznih festivalih, letos še vsaj dva odlična mladinska filma, ki bosta po njegovem imela ogromno občinstva. "Na vseh frontah slovenski film deluje dosti dobro ne glede na to, da je finančno podhranjen," je dodal.

"Imamo ogromno mladih avtorjev, tudi avtorji v srednjih letih se še ne damo, ampak film enostavno nekaj stane in če hočemo film imeti, ga nekdo mora pač financirati," je še opozoril režiser.

O samih nagradah (Nočno življenje je prejelo tudi nagrade za najboljšo glavno žensko in stransko moško vlogo ter za scenarij) pa je Kozole pojasnil, da je nagrad vesel, vendar jim ne pripisuje pretiranega pomena: "Kadar dobiš veliko nagrad v Portorožu, te običajno potem dolgo časa pustijo, da 'ornk' premisliš vse skupaj in ne dobiš zelo hitro za delati novega filma."

Kozole je osvojil vesno tudi za najboljši dokumentarni film Meje. Film je posnet v enem kadru in prikazuje kolone beguncev na poti med Hrvaško in Slovenijo proti sprejemnemu centru v Brežicah. "Dokler ima lahko en sam kader tako moč, da sproži takšen odziv, se ni bati za prihodnost filma," je ob prejemu nagrade pred polno dvorano portoroškega Avditorija poudaril Kozole, ki je film opisal kot "poziv k humanosti".

Režiser najboljšega celovečernega filma Houston, imamo problem! Žiga Virc je za STA ob robu podelitve izpostavil, da gre za "blazno aktualen film", ki naproša ljudi h kritičnosti do tega, kar gledajo.

Tako po njegovih besedah danes v dobi informacijske tehnologije konzumiramo tako veliko količino informacij, da ne moremo več preverjati, ali so resnične ali ne: "Na telefonu se ves čas pojavljajo novice in dejansko greš zelo redko preverjat vire in dejstva."

Sicer je celoten proces realizacije filma vzel štiri leta in pol. Med drugim je ogromno časa vzelo iskanje arhivskih posnetkov, saj se Virc ni zadovoljil z že zmontiranim materialom.

"Iskali smo originalne materiale. Morate vedeti, da ko greš iskat originalni material iz 60. let, so to koluti, koluti in nepregledne količine materiala. Na koncu, po enem tednu, mogoče dobiš ven pet kadrov, ki so potem dejansko v filmu," je slikovito opisal delo, ki ga je vložil v svoj celovečerec.

Deli novico:

Kopernik |  19 .09. 2016 ob  19: 22
Fimski festival jugonostalgikov !!!
Karlo |  19 .09. 2016 ob  13: 15
Klobasarija, ki se financira iz državne blagajne. Zakaj kdo ne pridobi zasebnega producenta?