TRŽAŠKO SODIŠČE: Radio Center mora plačati 150.000 evrov odškodnine

Trst

Medijska zbornica poziva državo k ureditvi problematike radijskih frekvenc na meji z Italijo. Slovenske radijske postaje na Primorskem se zaradi neurejenega vprašanja rabe radiofrekvenčnega prostora že več let soočajo z motenjem frekvenc s strani italijanskih radijskih postaj ter njihovimi tožbami.

Slovenske radijske postaje so bile doslej deležne že več tožb s strani italijanskih postaj, slovenski Radio Center pa je zdaj prvi doživel, da je tožba pripeljala do plačila odškodnine.

Tržaško sodišče mu je na podlagi tožbe italijanske radijske postaje Radio Dance zaradi motenja frekvenc naložilo plačilo odškodnine v višini dobrih 150.000 evrov, Okrajno sodišče v Ljubljani pa je nato na podlagi zahteve italijanskega izdajatelja odredilo izvršbo in Radiu Center blokiralo račun.

Kot opozarjajo v zbornici, je Okrajno sodišče v Ljubljani ugodilo zahtevi po izvršbi kljub stališču Državnega pravobranilstva RS, da omenjeni odločbi ne priznava izvršljivosti v Sloveniji, ker je v nasprotju s slovenskim pravnim redom.

Radio Center se je na sodbo pritožil

V Radiu Center so se na odločbo pritožili in upajo, da bodo slovenska sodišča spoznala spornost odločbe italijanskega sodišča. Odločitev pričakujejo v kratkem, predvidoma v nekaj tednih, je na današnji novinarski konferenci pojasnil odvetnik Radia Center Aleš Pegan.

Sodna odločba sicer nalaga Radiu Center plačilo odškodnine tako za preteklo kot tudi za prihodnje obdobje, dokler bo pač oddajal na sporni frekvenci. Na tej frekvenci še oddajajo, vendar bodo v primeru neuspeha pritožbe prenehali.

Direktor Radia Center Aleksander Žišt ob tem opozarja, da plačilo odškodnine zanje predstavlja znaten strošek in lahko zato pomembno vpliva na delovanje podjetja z okrog 50 zaposlenimi. Dodal je še, da so sami po drugi strani na sodišču v Kopru že vložili dve tožbi zaradi motenja frekvenc proti italijanskim radijskim postajam, a brez pravega učinka.

Medijska zbornica: slovenskemu Primorju grozi izgon slovenskih radijskih postaj

"Z izrekom sodbe o plačilu odškodnine za motenje posesti in izdajo sklepa o izvršbi v znesku dobrih 150.000 evrov nad Radiom Center je problem uporabe radijskih frekvenc prišel do stopnje, ko slovenskemu Primorju grozi izgon slovenskih radijskih postaj," je na novinarski konferenci opozoril predsednik Medijske zbornice Rajko Djordjevič.

Če Slovenija kot država ne bo poskrbela za zaščito pravic, ki izhajajo iz njenega lastništva mednarodno usklajenih radijskih frekvenc, potem odškodninske tožbe in posledično prenehanje oddajanja na meji z Italijo grozi tudi vsem drugim radijskim postajam na Primorskem, opozarjajo v zbornici.

Med njimi je tudi javni zavod RTV Slovenija. Ta je že doživel sedem tožb, a te zaenkrat niso privedle do omejevanja oddajanja, je dejal direktor Oddajnikov in zvez pri RTVS Miran Dolenec, ki dodaja, da se problematika veleče že štiri desetletja in je zato skrajni čas za ureditev razmer.

Člani Medijske zbornice, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), zato pozivajo Republiko Slovenijo, da nemudoma ukrepa in zaščiti pravice, ki izhajajo iz njenega lastništva mednarodno usklajenih radijskih frekvenc. V primeru neuspeha na tej ravni se bodo obrnili na Bruselj, poudarja generalni direktor GZS Samo Hribar Milič. Pri tem izpostavlja, da bi slovenske radijske postaje na koncu lahko uveljavljale pokritje teh odškodnin od države, saj jim ta podeljuje licence za uporabo frekvenc.

 

Deli novico: