TRŽAČANI SE SELIJO: V Sloveniji boljše življenje

Trst

Številne tržaške družine so v zadnjih letih življenje v mestu zamenjale za bolj ugodni slovenski Kras. Pojav t. i. čezmejne stanovanjske mobilnosti se je začel po vstopu Slovenije v Evropsko unijo, od takrat pa se je v upravni enoti Koper in Sežana priselilo prek 750 Italijanov. Nedavno tudi družina Tržačanke Gabriella Prodan, ki si je za domovanje izbrala Štorje pri Sežani. Dovolj so imeli mestnega življenja in visokih stroškov za stanovanje, pišejo Finance.

V zadnjem desetletju se predvsem mlade italijanske družine iz Trsta in okolice selijo na slovenski Kras. Odločitev družine Prodan je zorela dve leti. “Marca sva z možem prodala stanovanje, frizerski salon, tukaj bova začela znova,” je za časnik povedala Prodanova. Za hišo, ki jo bodo morali obnoviti, so odšteli okoli 70 tisoč evrov. Želeli so si bolj umirjenega življenja, kraja, kjer bi se počutili varne, pomemben vidik pa so bili tudi stroški. “Vprašaš se, kakšen smisel ima delati samo za to, da plačuješ stroške za stanovanje,” je dodala sogovornica. Samo za stroške upravljanja so namreč v Trstu plačevali 2.500 evrov letno.

Čezmejna stanovanjska mobilnost se je pojavila po letu 2004 z liberaliziracijo slovenskega nepremičninskega trga, je za časnik pojasnil ravnatelj Slovenskega raziskovalnega inštituta v Trstu Devan Jagodic. Selijo se večinoma mlajše tržaške družine, upokojenci ter druge družbene skupine. Najbolj jih zanimajo ruralna naselja v bližini Trsta.

Gabriellina mama je bila rojena v Sloveniji, okolje ji je domače, naučiti se bodo morali le jezika. V vasi je že nekaj italijanskih družin, tako da bo prehod lažji. Glede službe se še nista odločila, kje bosta iskala. Mož je sicer frizer, Gabriella pa je delala kot pomočnica kuharja. Med obnovo hiše bodo živeli v prikolici, ki jo bodo postavili na dvorišču, so se odločili.

Pri številnih postopkih Italijanom pomagajo predstavniki nepremičninskih agencij. Tako je denimo, pri vpisu v šolo, pri urejanju dokumentov ipd. In povpraševanje po nepremičninah, zlasti na Krasu, ne pojenja. Med letoma 2004 in 2015 naj bi se na območje upravnih enot Sežana in Koper preselilo okoli 750 italijanskih državljanov, od tega 526 na Kras.

Najbolj gredo v prodajo hiše nižjega in srednjega cenovnega razreda, nekje do 200 tisoč evrov. Prav tako so zanimive nepremičnine za najem, saj so cene nižje kot v Trstu. Nepremičninarji vedo povedati še, da so med kupci večinoma ljudje, ki imajo slovenske korenine. Običajno so s selitvijo zadovoljni in pripeljejo še koga.

V Sežano in okolico se selijo tudi italijanski podjetniki. Po podatkih Ajpesa so v letu 2015 Italijani oziroma v Italiji začasno ali stalno prijavljeni posamezniki v obalno-kraški regiji ustanovili 234 podjetij.

Maurizia Zivca je k selitvi spodbudila izkušnja bratranca. Živec je sedaj najel hišo in jo začel obnavljati, v nadaljevanju pa računa na odkup. Kot upokojeni policist je razočaran nad italijanskim davčnim sistemom, birokracijo ter visokimi stroški bivanja. “Tukaj bom za elektriko mesečno plačeval okoli 50 evrov, v Italiji je bil strošek tudi do 200 evrov, 75 samo za priključek,” je povedal. Z italijansko pokojnino bo na slovenski strani dobro živel.

Franco Todaro si je od nekdaj želel hiše z vrtom. Ker si tega ni mogel privoščiti v Italiji, si jo je zgradil pri nas. Z okolico se je dobro ujel, našel prijatelje, le še slovenčina mu dela preglavice. “Sosedje v glavnem znajo italijansko in mi dajejo potuho.” Odkar je v pokoju, pravi, da bo več časa tudi za to. S prijatelji sicer hodi na nogometne tekme, pohvali pa tudi gostinsko ponudbo. Želi si le, da bi bili slovenska in italijanska stran bolj povezani. Javnega prevoza med Sežano in Trstom tako rekoč ni. "Če nimaš avta, si odrezan," sklene.

 

Deli novico:

fadil |  07 .09. 2016 ob  08: 06
Zakaj so nasi dedki borili in umirali, najbrz za to ne ?!
Lepo ampak |  06 .09. 2016 ob  16: 32
naj se čimprej tudi naučijo slovensko. Je pa res da je večina teh oseb zamejskih Slovencev kot pa Italijanov.
@ Dobrodosli |  06 .09. 2016 ob  08: 29
-1
ja prav imaš tu že več kot 50 let živimo v sožitju z italijanskim jezikom, sicer je slovenski bolj ali manj podrejen. Glede na strukturo prebivalcev, ki narašča, pa mislim, da bomo naslednjih 100 let živeli v sožitju le če bomo uporabljali en tretji jezik, saj bosta slo in ita kmalu v podrejenem položaju!
Dobrodosli |  06 .09. 2016 ob  08: 00
@čistokrvni južni Slovenec...Ti pa se res ne rabiš sekirat za slovenski jezik zaradi par penzionistov in mladih družin... če si res južni Slovenec bi ja mogel vedet da tu že več kot 50 let živimo v sožitju z italijanskim jezikom....
Dobrodosli |  06 .09. 2016 ob  07: 56
V življenju se je potrebno znajti in ne jokati. Svaka čast za tak korak. Ljudje so vedno migrirali, v preteklosti še več...samo mi mladi Slovenci se držimo mamine kikle in čakamo da nam bo kaj padlo iz neba.... ahhh
Čistokrven južni Slovenec |  05 .09. 2016 ob  22: 44
-1
Kmalu se ne bo dalo več govoriti po slovensko. Že sedaj se čuje več ali manj tu: albanščino, bosanščine je največ, italijansko že stalno. En kup angleščine moraš DOMA uporabljat. Ma kdo je ta mona, ki je odprl meje na zahodu, kjer ni nič novega.?
lino |  05 .09. 2016 ob  21: 03
@ drita v čelo | danes ob 14:49; no saj če so samo lastniki nepremičnine pol niso zavarovani pri ZZZS in morajo vse storitve plačat iz lastnega žepa, če so pa kaj več, pol pa morajo plačat davke, tako, da to ravno ni minus je bolj plus, verjetno je bolj moteče to, kar je opisal "domobranc | danes ob 16:20", in sicer, da se tukaj počutijo kot doma v Italiji in se posledično tako tudi obnašajo (kot italijani) in pri večini tudi ne oremo govorit, da se bodo integrirali, saj so sami povedali, da so se sem preselili izključno iz ekonomskih interesov in nič drugega. Če so pa bog ne daj potomci tistih, ki so po letu 1945 bežali, ker so bili na strani fašistov, pol je pa zadeva itak jasna.
@domobranc |  05 .09. 2016 ob  18: 09
Znajo vsi slovensko in hrvaško,ker so to ježuli,ki so bežali v Trst kot naši domobranci iz Argentine,Canade in Australije in se sedaj vračajo domov!
domobranc |  05 .09. 2016 ob  16: 20
10
Lahko ostanejo kar v Trstu ker v vas se nobeden ne vključi in Slovensko tudi ne znajo... po več letih niti pozdraviti ne znajo. Ko dobijo pa obiske pa ropotajo kot da so samo oni na svetu...Gostilničarji pa jim lezejo v r.. in prej postrezejo njih kot domačine.
drita v čelo |  05 .09. 2016 ob  14: 49
Računica za Slovenijo: priseljeni Italijani bodo z njihovo penzijo živeli, kot bodo pač živeli. Predpostavimo, da so to po večini starejši ljudje (ker sicer nebi bili v penziji) in, da bodo potrebni zdravstvene oskrbe in ostalih socialnih ,,uslug,, pogosteje, kot mladi. Torej, s temi ljudmi bomo imeli bolj strošek, kot korist...nekako tako, kot z begunci. Avstralija teh ljudi nebi sprejela, pa je demokratična bolj kot bananistanska Slovenija.
Kurtežan |  05 .09. 2016 ob  14: 49
15
Ja se strinjam, da je za Italijane pri nas boljše življenje, ker so njihove plače še vedno večje od naših.
Kam pa lahko mi gremo ?
V kontejner ?
Izolan |  05 .09. 2016 ob  14: 16
Z italijansko plačo oz. pokojnino je lepo živet v Sloveniji...sorodnik iz Švice načrtuje živet v Sloveniji z švicarsko pokojnino, saj v Švici z njo ne bi preživel.