SLOVENSKO GLEDALIŠČE V TRSTU: Miler "ne zna in noče" zasesti sedmih igralcev

Trst

Igralski ansambel Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v Trstu je v izjavi za javnost izrazil nestrinjanje z "nesprejemljivimi in za igralski ansambel žaljivimi odločitvami" umetniškega koordinatorja gledališča Eduarda Milerja za novo sezono. Opozorili so, da Miler v štirih projektih "ne zna in noče" zasesti sedmih igralcev iz ansambla.

Člani ansambla so upravni svet SSG Trst o nestrinjanju z Milerjevimi odločitvami opozorili že 18. maja. Tedaj so v pismu, naslovljenem na predsednico sveta Bredo Pahor zapisali, da so v gledališču za umetniškega koordinatorja, ki ima nalogo projektiranja gledališke sezone, "postavili človeka, ki po lastnih besedah razume to funkcijo zgolj kot koordiniranje in sestavlja repertoar mimo umetniškega ansambla, ki ga ima".

Miler po njihovi presoji ni sposoben izkoristiti umetniške potence ansambla SSG Trst, ki je bila vsaj v minulih petih letih dokazana s priznanji in uglednimi državnimi nagradami. Kot je še zapisano, naj bi imel Miler "namen do skrajnih meja zreducirati umetniško jedro tega gledališča in ga po principu osebnih zamer in lastnih privatnih interesov moralno in socialno diskreditirati".

V novi sezoni si je Miler namenil dve režiji

Med drugim so navedli, da si je Miler v novi sezoni namenil dve režiji, pri angažiranju zunanjih igralcev pa se "poslužuje prepotrebnih programskih sredstev". Prav tako naj bi Miler v službo prihajal zgolj občasno in se ne udeležuje generalk in premier, kar po presoji članov ansambla kaže, da "svoje delo opravlja skrajno neustrezno, še več, privatistično".

Upravni svet so člani ansambla ob tem povprašali, ali bodo takšno početje še naprej odobravali in mu pritrjevali ter s tem tvegali, da "čez stodesetletna tradicija slovenskega gledališča v Trstu ugasne". Od umetniškega koordinatorja so igralci zahtevali, da jih polno zasede v za prihodnjo sezono predvidenih projektih. Program sezone 2016/2017 bodo v SSG Trst sicer predstavili danes ob 17. uri.

Vodstvene funkcije Milerja

Miler je vodstvene funkcije v minulih letih zasedal v več gledališčih. Od leta 1990 do 1994 je bil umetniški vodja Slovenskega mladinskega gledališča v Ljubljani, v sezonah 2009/2010 in 2010/2011 je deloval kot umetniški konzultant Kraljevskega gledališča na Cetinju, od februarja 2010 do junija 2011 pa je umetniško vodil Črnogorsko narodno gledališče v Podgorici. Kot umetniški vodja SNG Drama Ljubljana je deloval med letoma 2011 in 2013 ter zasnoval programa sezon 2012/2013 in 2013/2014, piše na portalu SiGledal. Od sezone 2014/2015 deluje v SSG Trst.

Eduard Miler in Breda Pahor zavračata očitke igralcev tržaškega gledališča

Umetniški koordinator Slovenskega stalnega gledališča (SSG) v Trstu Eduard Miler in predsednica Upravnega odbora SSG Breda Pahor sta v odzivu na protest igralcev, ki so izrazili nestrinjanje z Milerjevimi odločitvami, zavrnila vse očitke. Miler meni, da igralci branijo svoje dosedanje pogodbe, Pahorjeva pa obljublja, da ne bo nihče izključen.

Miler je v odzivu zapisal, da je do nestrinjanja nekaterih igralcev prišlo po objavi programa za sezono 2016/17, ki ga je potrdil tudi upravni odbor gledališča. Igralci so imeli, kot pojasnjuje Miler, pogodbeno razmerje s SSG Trst v preteklih sezonah in so izvedeli, da v naslednji sezoni dobijo pogodbe samo za čas, ko bodo angažirani. Sledile so obtožbe, da ne opravlja dobro svojega dela, je zapisal Miler, ki meni, da je glavni motiv medijskega napada izguba zagotovljenega angažmaja v SSG Trst in s tem ekonomske varnosti.

Po prepričanju Milerja so pričakovanja nekaterih igralcev umetniško sporna

Kot je prepričan Miler, so pričakovanja nekaterih igralcev v SSG Trst, da imajo "nekakšno lastniško pravico do gledališča", neosnovana in programsko ter umetniško sporna. Po njegovih besedah ga je pri načrtovanju nove sezone v prvi vrsti zanimala kakovost gledališke produkcije, pri čemer se ni oziral na zahteve določenih posameznikov. "Kot umetniški koordinator je moje delo skrbeti za umetniške in profesionalne standarde," je poudaril.

Najbolj pogost argument igralcev, ki zahtevajo podaljšanje po Milerjevem mnenju neupravičenih pogodb, je, da gledališče potrebuje igralsko jedro. S tem se Miler strinja, a dodaja, da se mora to jedro sčasoma tudi spremeniti. "Vsi, ki opravljamo umetniško delo v gledališču, smo po zakonu v državi, v kateri delujemo, pa tudi povsod drugod, pogodbeni sodelavci," je zapisal in dodal, da se umetniški program oblikuje za vsako sezono posebej. Zato angažma po njegovem mnenju ni samoumeven, temveč se pridobi na podlagi profesionalnih in umetniških sposobnosti igralcev.

Pripombe na račun dela nekaterih igralcev SSG Trst

Kot je zapisal Miler, je prejel številne pripombe nekaterih koprodukcijskih hiš, režiserjev ter zunanjih sodelavcev, ki niso bili zadovoljni z delom nekaterih igralcev SSG Trst.

Podobni napadi na delo umetniškega koordinatorja se po Milerjevih besedah ponavljajo iz leta v leto. "Še posebno so agresivni igralci, ki nastopajo v različnih televizijskih nadaljevankah," je pojasnil.

Poudaril je še, da število angažiranih igralcev v pretekli in prihodnji sezoni v SSG Trst ni nižje. "Na našem odru so nastopili novi obrazi, novi vrhunski igralci, posebno tržaški, italijanski in slovenski," je dodal.

Protestno pismo poslano na dan uradne razgrnitve gledališke ponudbe

Breda Pahor pa z obžalovanjem opaža, da so igralci medijem poslali protestno pismo prav na dan uradne razgrnitve gledališke ponudbe za naslednjo sezono.

Kot je poudarila, si upravni odbor prizadeva, da bi še okrepili in pomladili igralski ansambel. Med drugim bodo vključili mladega igralca, tako se bo skupno število povečalo na osem igralcev. "Vsekakor bodo vsi pogodbeno vezani in nihče ne bo izključen," je zagotovila. Spomnila je še, da mora SSG nenehno iskati ravnovesje med italijansko in slovensko ureditvijo gledališke dejavnosti.

Deli novico: