PO PIRANU LULAJO PSI IN LJUDJE: 100 evrov za kakec, 200 evrov za povodec

Istra

Okolje Piran bo že tretje leto zapored preko javnih del zaposlilo osebo, ki bo kontrolirala onesnaženost ulic. Prav tako ni redko, da delavci med košnjo trave na zelenicah dobijo v obraz pasji iztrebek. Če ne boste pobrali pasjega kakca, vas lahko oglobijo s 100 evri. Če psa nimate na povodcu, vas oglobijo z 200 evri. V piranski občini so lani razdelili 280.000 vrečk, kar je občino stalo 4000 evrov. Dodatni strošek je čiščenje ulic, saj po vogalih ne lulajo le psi, temveč tudi ljudje. Smrad je v sušnem obdobju neznosen.

V zadnjih dveh letih, odkar je v piranski občini preko javnih del zaposlena oseba, ki kontrolira onesnaženost ulic, je težav za odtenek manj. Javni uslužbenec deli informativne letake in opozarja na višino globe, a so največji problem spuščeni psi, ki se naokrog sprehajajo brez spremstva lastnika. "Normalno je, da ne pustimo, da naši otroci kakajo kjerkoli jih prime na veliko potrebo in iztrebka ne pustimo, kjer se je otrok pokakal. Tako mora oseba, ki se odloči imeti psa, vzeti v zakup, da bo treba pobirati njegove kakce," pravijo v družbi Okolje Piran.

Poleg pasjih iztrebkov je predvsem v sušnjem obdobju problem pasji urin, predvsem v starem mestnem jedru Pirana. "Ulice peremo, vendar jih ne moremo neprenehoma, kot psi lulajo, ponekod pa lulajo tudi ljudje," ne skrivajo v Okolju Piran. Problem niso le mestne ulice in vogali. Neštetokrat se zgodi, da delavci med košnjo zelenice dobijo v obraz pasji iztrebek.

Kakec v vrečki lahko odložite v vsak koš za smeti 

Največji problem je Oljčna pot, Grudnova ulica, Adamičeva ulica mimo cerkve sv. Jurija proti Punti – Pusterla, pa Gregorčičeva in Trubarjeva ulica, Ulica svobode, Ulica IX korpusa, park pri Pomorskem muzeju in pot v Fieso.

Okolje Piran je namestilo razdelilce za vrečke na 33 lokacijah. Ponekod sta razdelilec in koš za iztrebke na istem mestu. Lahko pa vrečko z iztrebkom odložimo v vsak koš za smeti. V Okolju Piran apelirajo na lastnike psov, naj pobirajo kakce za svojimi štirinožnimi prijatelji, saj sicer ogrožajo zdravje vseh someščanov, posebej otrok. Če vas občinski inšpektor zaloti, da niste pobrali pasjega kakca, vas oglobi s 100 evri. Enaka kazen vas čaka, če s seboj nimate vrečke za pasje iztrebke. Če se vaš pes sprehaja brez povodca, boste plačali 200 evrov kazni.

Smeti na ulicah, namesto v zabojnikih 

Da je dejansko problem pri ljudeh, so dokaz vrečke s smetmi, odložene na ulicah. Čeprav občani v Okolju Piran lahko dobijo desetlitrsko posodo za razgradljive kuhinjske odpadke, zastonj.

V Izoli nameščenih dvajset košev, v Kopru bodo število povečali

V izolski občini je Komunala Izola namestila 20 košev za pasje iztrebke. Za enega občina plača 220 evrov brez DDV. Lani so za razdeljene vrečke plačali 1600 evrov. Stroški čiščenja so vključeni v redne stroške vzdrževanja javnih površin.

V Komunali Koper pravijo, da posebnih težav s pasjimi iztrebki nimajo. Prejšnji teden se jim je primerilo, da so jim zmanjkale vrečke, ki so nameščene v koših za pasje iztrebke. Ker so zamenjali dobavitelja, se je nabava zavlekla za nekaj dni. V Kopru bodo letos povečali število košev za pasje iztrebke in so v ta namen že namenili del proračunskega denarja. Kolikšen bo natančno strošek, še niso izračunali.

 

Deli novico: