Obletnica atentata v Sarajevu razkrila globoke delitve v BiH

Svet

V Bosni in Hercegovini so v soboto obeležili 100. obletnico atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda, ki je bil povod za začetek prve svetovne vojne, jubilej pa je v nasprotju z željami poskrbel za poglobitev razlik v državi. V Republiki srbski in v Federaciji BiH so obletnico atentata obeležili z ločenimi slovesnostmi.

Sprva so v glavnem mestu BiH, Sarajevu, načrtovali veliko spravno slovesnost, ki pa ni ugledala luči sveta. Glavno jabolko spora je status Gavrila Principa, ki je pred 100 leti kot gimnazijec v Sarajevu z dvema streloma ubil Ferdinanda in njegovo soprogo Zofijo. Štiri tedne kasneje je Avstro-Ogrska monarhija Srbiji napovedala vojno, ki je prerasla v prvo svetovno vojno. Princip je za Srbe narodni junak, ki se je boril proti avstrijski nadvladi v BiH, za druge terorist in kriminalec.

V Sarajevu so obletnico obeležili s številnimi zgodovinskimi razstavami in umetniškimi predstavami, vrhunec dogajanja pa je bil koncert Dunajskih filharmonikov v obnovljeni zgodovinski sarajevski mestni hiši. Filharmoniki so nastop začeli s himno BiH, zaključili pa so ga z Odo radosti Ludwiga von Beethovna, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Koncerta so se udeležili tudi predsedniki nekaterih evropskih držav, med njimi hrvaški predsednik Ivo Josipović, predsednik Črne gore Filip Vujanovič, makedonski predsednik Gjorge Ivanov ter avstrijski predsednik Heinz Fischer, poroča beograjska tiskovna agencija Beta.

Fischer je ob tem dejal, da je združeno Evropo treba graditi na zgodovinskih lekcijah. "Ni res, da se iz zgodovine nismo ničesar naučili, nasprotno, naučili smo se mnogo in ravno na temelju teh lekcij gradimo združeno Evropo. Naučili smo se, da se problemi ne rešujejo z vojno," je poudaril.

Nastopili tudi Slovenci

Poleg koncerta so v Sarajevu med drugim pripravili tudi multimedijski spektakel z naslovom Stoletje miru po stoletju vojne, s katero so želeli svetu sporočiti, da sta mir in zaupanje najpomembnejši vrednoti. V spektaklu je sodelovalo več kot 300 udeležencev iz 12 držav, tudi iz Slovenije.

Številne slovesnosti so prav tako potekale v Andrićgradu v Višegradu v Republiki srbski. Udeležili so se jih srbski premier Aleksandar Vučić, srbski zunanji minister Ivica Dačić ter drugi visoki predstavniki Srbije.

Vučić je nagovoru poslal sporočilo sprave in zatrdil, da Srbija spoštuje druge in nikomur ne želi zla. Dodal je tudi, da lahko Republika srbska vedno računa na Srbijo ter na posebne vezi z njo v skladu z Daytonskim sporazumom.

Predsednik Republike srbske Milorad Dodik pa je svoj nastop izkoristil za zgodovinske analize in Principa opisal kot borca za svobodo. Kot problematično je izpostavil, da se iz BiH poskuša narediti enotno državo. "To so želeli pred 100 leti in to želijo sedaj," je dejal. Da je Princip junak srbskega naroda, se je strinjal tudi režiser Emir Kusturica, idejni oče Andrićgrada.

Deli novico:

Solinar |  29 .06. 2014 ob  17: 44
Tolikim revolucijam smo že bili priča da smo ugotovili, da zgolj zunanji pristop ne zadostuje. Že samo zaradi tega bi morali biti proti vsakemu nasilju...

Jast sem proti vsakemu nasilju. Gnili kapitalisti se ne bojijo nasilja. Gnili kapitalisti se bojijo enotnosti izkoriščanih. Nemiri v Mariboru zaradi radarjev so bili brez smisel. Komot bi se vsi zmenili, da bodo vozili po predpisih in s tem zadali smrtni udarec snovalcem radarjev. Gnili kapitalisti se ne bojijo protestov, gnili kapitalisti se bojijo enotnosti tistih, ki jih izkoriščajo.

To kar je storil Gavrilo nam je lahko v poduk, da so revolucije zastarela in neučinkovita metoda za izboritev osnovih človekovih pravic. Revolucije so bile pred Gavrilom in po Gavrilu in še jih bo vse dokler ne izpeljemo duhovno revolucijo, oziroma toliko ozavestimo vse ljudi, da zunanji pristop ni dovolj, priča smo bili tolikim prevratom, ki nikoli niso obrodili dobrih sadov, še vedno trpimo, kljub silnim revolucijam in uničevanju. Potrebujemo neko notranje svarilo, s pomočjo katerega bomo vedeli kaj je prav in kaj ni prav.

Kapitalizem nas razdvaja, cefra nas na koščke, mi potrebujemo predvsem nekaj kar nas bo spet združilo skupaj, in tega se gnili kapitalisti bojijo bolj kot pištol.

BOBO |  29 .06. 2014 ob  16: 26
Ma popušili so vsi. Vedno je vsaka vojna naredila sranje. Še posebno v zadnji vojni v Sarajevu so najbolj popušili Srbi , ker so zaznamovali celotno Srbijo in vse srbe. Če omeniš komu Srba na zahodu , mu grejo lasje pokonci. Arkan, Mladič , Karađič , kapetan Dragan, Martič in sploh način uničevanja jih je proslavil za najbolj krvoločno vojsko moderne dobe. Jebeš takšno slavo , tako , da je tudi Gavrilo samo strelec , ki je pustil odtise na pločniku. Slava mu.
Solinar |  29 .06. 2014 ob  15: 21
Nekateri pravijo, da bi se vojna začela tudi če ne bi prišlo do atentata. Atentat je bil samo izgovor za tisto kar je sledilo in za kar so se še pred atentatom dolgo časa dobro pripravljali.
Srbin |  29 .06. 2014 ob  12: 50
V Sarajevu je slovesnost pripravila zahodna banda. Gavrilo legenda!!!!
ja ja |  29 .06. 2014 ob  12: 46
Dodik zivi samo za svoj trrr a ne republiko tako zvano