NE LE KLAPAVICE, NEUŽITNE SO VSE ŠKOLJKE: Plankton se je čezmerno razbohotil

Istra

Vse školjke iz Tržaškega zaliva, tudi iz slovenskega morja, trenutno niso užitne. Uprava za varno hrano je izdala odločbo o prepovedi nabiranja, trgovanja in uživanja školjk. Sporne niso samo klapavice z gojišč, temveč tudi druge vrste, ki jih ribiči nabirajo v morju.

Gre za naraven pojav, ko se v morju čezmerno razbohoti enocelični plankton bičkarjev iz rodu Dinophysis. Školjke ga filtrirajo z morjem in skupaj z njim kopičijo lipofilne toksine, ki jih označujemo s kratico DSP. To so strupi, ki jih kuhanje ne uniči in lahko že pol ure po zaužitju povzročijo trebušne težave.

Hujših posledic pri uživanju sicer ni, lahko pa so težave pri bolj občutljivih, kot so otrocih, starejši in bolniki tako hude, da morajo poiskati zdravniško pomoč. Pojav ni povezan z onesnaženostjo morja. Včasih školjk v določenih mesecih iz previdnosti niso jedli, zdaj pa planktologi pregledujejo vzorce v najbolj tveganih obdobjih tudi trikrat mesečno.

Veterinarji so tokrat prepovedali nabiranje ladink (dondol), vongol, jakobovih pokrovač (kapesant) in drugih. Školjčišča so najprej zaprli v italijanskem delu Tržaškega zaliva. Pred desetimi dnevi so zaprli školčišča na Debelem rtiču in v Strunjanu, pred nekaj dnevi pa še v Piranskem zalivu.

V Sloveniji od školjk živi šest ali sedem školjkarjev, ki letno pridelajo vsega skupaj manj kot 500 ton užitnih klapavic. Večini jih prodajo v tujini po ceni okoli en evro za kilogram. Precej večji problem kot naravni pojav bičkarjev, ki se pojavi vsako leto konec poletja in traja mesec ali dva, je bila odločitev državnih uradnikov pred 15 leti, ko so slovensko morje bakteriološko uvrstili v cono B. Hrvaška in italijanska školjčišča so ves čas v coni A.

Cona B pomeni, da školjk ne smejo prodajati kupcem neposredno, niti ribarnicam ali restavracijam, temveč morajo obvezno najprej v depuracijske bazene in preko posrednikov na trg. To pomeni nižjo ceno in večje stroške ter prednost tujim školjkarjem na domačem trgu.  

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
jazst |  21 .09. 2016 ob  10: 30
a niso včasih rekli, da se školjk ne je v mesecih, ki imajo črko R...
Kopernik |  21 .09. 2016 ob  09: 59
Se en dokaz, da treba iskati sovraznika v svoji lastni oblasti. V slovenski Istri, izgleda se vedno zivimo s skoljkami vred v coni B ?!
Ma kaj vi znate |  21 .09. 2016 ob  09: 49
Do delitve na cone A in cone B je prišlo zaradi prijateljske veze med uradnikom na pristojnem ministrstvu in tipom iz depuracijskega centra. Po kavbojsko so se zmenli in si razdeli pogačo...
lino |  21 .09. 2016 ob  09: 33
ta odločitev za delitev na cono "A" in cono "B" glede školjk je pa tud prvovrsten nateg. Školjke v Piranskem zalivu, polovica jih je užitnih polovica pa mora na čiščenje v depuracijske bazene in nato preko posrednikov na trg. Enako velja za drugo stran oz. za školjke na Debelem Rtiču,in tiste iz Milj in Trsta.
Ma bi prav rad slišal razlago na takšno delitev! me prav zanima kaj na to pravi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano!.
Seveda pa smo slovenčki ponižno tiho in se pustimo, da nas vsak, ki ima 5 min časa, hebe!